Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany pogody w podróży. Przygotuj się na różne warunki drogowe [PORADNIK]

Ireneusz Gradkowski
Według danych policji drogowej, w ubiegłym roku ponad 10 tys. kolizji i wypadków było spowodowanych opadami deszczu i silnym wiatrem.
Według danych policji drogowej, w ubiegłym roku ponad 10 tys. kolizji i wypadków było spowodowanych opadami deszczu i silnym wiatrem. 123rf
W lecie pogoda bywa bardzo zmienna. Podczas jednej podróży możemy doświadczyć opadów deszczu, gwałtownych burz oraz porywistego wiatru. Wybierając się na wakacyjne wyjazdy pamiętajmy o tym, aby być odpowiednio przygotowanym na każde warunki drogowe.

Podróż podczas porywistego wiatru

Kierowcy są bardziej narażeni na porywiste wiatry na otwartych odcinkach dróg, mostach, a także gdy wyprzedzają np. samochody ciężarowe.

- Gdy tylko występuje silny podmuch, kierowca musi natychmiast delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru, aby zrównoważyć jego siłę - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Gdy jednak przez silne powiewy wiatru zaczynamy tracić kontrolę nad pojazdem, trzymajmy mocno obiema rękami kierownicę i zatrzymajmy auto w bezpiecznym miejscu. W czasie silnego wiatru łatwiej jest stracić kontrolę nad pojazdem, gdy przyczepność kół do podłoża jest mniejsza na skutek mokrej nawierzchni. Przyczepność zmniejsza się także w momencie skręcania lub hamowania. Dodatkowo śmieci i gałęzie naniesione przez wiatr mogą powodować duże niebezpieczeństwo. Należy wówczas zwolnić i ostrożnie omijać elementy leżące na jezdni.

Czytaj również: Przed podróżą skontroluj układ hamulcowy w samochodzie [PORADNIK]

Podróż podczas opadów deszczu i burzy

Podczas burzy najlepiej wybrać jazdę szerokimi drogami - autostradą lub drogą ekspresową. Możemy wówczas uniknąć przeszkód związanych z zatarasowaniem drogi przez spadające konary i inne przedmioty.

Najlepszą reakcją na nagłe, silne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne jest spokojne zatrzymanie pojazdu na poboczu, z dala od drzew, wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych.

Lepiej bezpiecznie pozostać w aucie i unikać kontaktu z metalowymi elementami do momentu, w którym burza ustanie.

- Gdy nie mamy możliwości zatrzymania auta, przede wszystkim zdejmijmy nogę z pedału gazu, zwolnijmy i zwiększmy dystans do poprzedzającego pojazdu do minimum trzech sekund, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może być dłuższy nawet dwukrotnie - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

[email protected]

Zobacz też: Jak przewozić psa samochodem?

[Dzień Dobry TVN]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki