Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana zasad w przyznawaniu kart parkingowych dla niepełnosprawnych [ROZMOWA]

Maciej Wajer
Fot. Maciej Wajer
O zmianach w przepisach dotyczących wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych rozmawiamy z Marcinem Modrzejewskim, przewodniczącym Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kościerzynie.

W połowie tego roku zmieniły się przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych. Proszę powiedzieć na czym polegają te zmiany

Ma pan rację, chodzi o zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. W myśl nowych przepisów kartę parkingową mogą otrzymać teraz trzy grupy osób niepełnosprawnych - ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoby do 16. roku życia. U wszystkich musi występować znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się. W przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności muszą być spełnione jeszcze dodatkowe warunki. Wskazania do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są choroby narządu wzroku (symbol 04-O), upośledzenie narządu ruchu (symbol 05-R) lub choroby neurologiczne (symbol 10-N). Według zapisów ustawy, karty wydane przed 1 lipca tego roku zachowują ważność do dnia określonego w dokumencie, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca przyszłego roku

Ta data jednak pojawiła się dwa tygodnie temu, gdyż pierwotnie ustawodawca zakładał, że terminem będzie 30 listopada tego roku..

Rzeczywiście tak było, ale 10 października Sejm wprowadził zmianę w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która wydłuża okres ważności wydanych już kart do 30 czerwca 2015 roku. Ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Ostatecznie ten termin został zaakceptowany przez wspomniane organy.

Proszę powiedzieć na jaki okres będą więc wydawane nowe karty parkingowe i kto może je otrzymać?

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony, to jest na okres ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż na pięć lat. Po upływie tego terminu trzeba będzie niestety zgłosić się po nową kartę. Na szczęście w tym przypadku wystarczy samo złożenie wniosku o jej wydanie, nie będzie konieczne nowe orzeczenie. Tyle jeżeli chodzi o osoby prywatne. W przypadku placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, można otrzymać kartę parkingową na maksymalnie 3 lata. Pod warunkiem jednak, że samochód jest własnością tej placówki.

A co mówią przepisy o osobach, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy takie osoby muszą ponownie stawać przed komisją, aby uzyskać prawo do karty?

- To dobre pytanie, bowiem odpowiedź rozwieje pewnie wątpliwości wielu osób posiadających znaczny stopień niepełnosprawności uzyskany przed wejściem w życie zmian. Jeżeli przyczyną ich niepełnosprawności są choroby narządu wzroku, upośledzenie narządu ruchu lub choroby neurologiczne, to ludzie ci uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego stawania przed komisją. Stanie się tak na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono oczywiście wskazanie do karty parkingowej. Niestety wszystkie osoby posiadające orzeczenie wydane przed 1 lipca br. o znacznym stopniu niepełnosprawności z przyczyną inną niż powyżej oraz osoby posiadające orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także dzieci przed 16 rokiem życia muszą ponownie stanąć przed komisją w celu weryfikacji wskazań do karty parkingowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki