MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019 Kiedy zmienić opony? O czym pamiętać? Ile kosztuje wymiana opon w Trójmieście? [PORADNIK] 16.04.2019

TR
Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Zmiana opon na zimowe 2019. Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? Warto sprawdzać temperaturę powietrza. Kiedy ustabilizuje się powyżej 7°C, warto już umówić się do warsztatu

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. Dlaczego to jest takie ważne

Opony letnie od zimowych różnią się dwoma ważnymi czynnikami: składem mieszanki gumowej oraz kształtem bieżnika. Obie cechy są odpowiednio dostosowane do danej pory roku. Opony letnie w temperaturach powyżej 7°C gwarantują bezpieczną jazdę, poniżej tej temperatury twardnieją. Opony zimowe odwrotnie - pomagają jeździć w temperturach poniżej 7°C, a powyżej tej temperatury się przegrzewają. Podobnie jest z bieżnikiem - kształt opon zimowych jest dostosowany do odprowadzania śniegu i błota, zaś bieżnik opony letniej jest płytszy, dzięki czemu pomaga jeździc po suchych powierzchniach, a w czasie deszczu odprowadzać szybciej spod opony wodę.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. KIEDY ZMIENIĆ OPONY?

Kiedy należy zmienić opony na letnie? To pytanie co roku zadają sobie kierowcy w Polsce. Zmiana opon na letnie jest zawsze uzależniona od pogody. Opony letnie należy zakładać, gdy średnia temperatura jest wyższa niż 7°C. Okres wiosenny charakteryzuje się częstymi zmianami aury, dlatego warto poczekać aż temperatura się ustabilizuje.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. Co jest ważne przy wymianie?

 • Stan bieżnika. Przed zmianą na letnie należy zwrócić uwagę na stan opon. Bardzo wazna jest głębokość bieżnika – polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm.
 • Wyważanie opon. Nieprawidłowe wyważenie opon bardzo negatywnie wpływa na zawieszenie i sposób zużywania opon, co prowadzi do syzbkiej utraty odpowiednich ich właściwości.
 • Ciśnienie. Musimy wiedzieć, jakie cisnienie w oponach zaleca producent samochodu. Zbyt małe spowoduje pogorszenie reakcji na skręty, hamowania itp.
Królowa parkingów wie jak bezproblemowo postawić swoje auto!

To są prawdziwi Janusze parkowania na Pomorzu. "Mistrzowie" ...

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. Ile to kosztuje?

Ceny wymiany opon na letnie w Trójmieście zależą od wielkości koła i rodzaju felgi. W najtańszych zakładach zapłacimy nawet tylko 40 zł. Średnio koszt wymiany to 60 zł. W przypadku większych opon nawet 150 zł.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. Jak przechowywać opony?

Warto też pamiętać, że wpływ na opony ma nie tylko jazda, ale też ich przechowywanie. Poniżej kilka porad na ten temat:

 • Unikajmy przechowywania opon na powietrzu, nawet jeżeli są one składowane pod zadaszeniem.
 • Pomieszczenie powinno być chłodne, suche i ciemne.
 • Wystrzegajmy się zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu.
 • Opony powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego. Najlepiej je czymś przykryć.
 • Gumy należy chronić przed rozpuszczalnikami, paliwem, smarami, środkami chemicznymi itp. Ich opary mogą okazać się szkodliwe dla opon.
 • Opony bez felg możemy ustawić obok siebie bezpośrednio na bieżniku. W celu uniknięcia uszkodzeń gumy należy je obracać co 4-6 tygodni o ćwierć obrotu. Nie należy układać opon na sobie.
 • Opony na kołach najlepiej powiesić na specjalnych wieszakach, trzymających koło za felgę. Dobrym sposobem jest też położenie po dwa koła jedno na drugie. Ważne jest, aby podłoże, na którym przechowujemy koła było czyste i suche. Nie należy spuszczać powietrza z opon.
 • Wygodnym sposobem jest skorzystanie z przechowalni opon. Ta usługa kosztuje od 50 do 120 zł rocznie. Jednak upewnijmy się, że opony składowane są w dobrych warunkach.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. JAKIE OPONY: NOWE CZY UŻYWANE

To pytanie zadaje sobie co sezon wielu kierowców. Poszukiwanie oszczędności skłania ich do tropienia okazji na aukcjach internetowych lub różnego rodzaju giełdach samochodowych. Podobnie bowiem jak sprowadzane z zagranicy używane auta, również opony z drugiej ręki cieszą się w Polsce dużą popularnością. Przy zmianie opon na letnie warto jednak kierować się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem.

Kupując nowe ogumienie, nie musimy martwić się o stan bieżnika czy jakość mieszanki gumy – mówi Dariusz Szyper. - Przy wyborze możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który zadba o odpowiednie dopasowanie felgi i opony do modelu samochodu, a nawet o późniejsze prace montażowe i serwisowe. Przy zakupie używanych opon, z wieloma problemami musimy zmagać się samodzielnie. Trudno czasami wizualnie ocenić stan techniczny ogumienia używanego. Gumy mogą mieć przyzwoitą wysokość bieżnika, ale niestety wewnętrzne uszkodzenia, których nie widać. To może być bardzo niebezpieczne w czasie szybkiej jazdy.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2019. Czy warto założyć opony całoroczne?

Czy opony całoroczne to oszczędna alternatywa dla sezonowych? Producenci wyraxnie wskazują, że takie rozwiązanie zawsze będzie pewnego rodzaju kompromisem.

- Nie da się stworzyć opon, które będą idealnie zachowywały się zarówno przy +30 stopniach Celsjusza w lecie, jak i przy -20 stopniach Celsjusza w zimie. Tylko używanie opon sezonowych zapewnia optymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach na drodze - mówi Paweł Skrobisz, kierownik działu technicznego producenta opon Continental.

CZEGO NIE LUBIĄ OPONY. O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Podczas codziennego użytkowania opon najbardziej obniżają ich trwałość wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Dlatego nie należy wjeżdżać na krawężniki ukośnie z dużą prędkością, gdyż wtedy bok opony jest narażony na uszkodzenie. Trzeba podjeżdżać z bardzo małą prędkością ustawiając koła, o ile to możliwe, pod kątem prostym do krawężnika.

Należy unikać też wysokich i ostrych krawędzi podjazdu. Jest to szczególnie ważne przy oponach o obniżonym profilu, które są powszechnie używane. Podczas parkowania nie ocierać bokami opon o różne przedmioty. Gumy nie lubią też wysokiej temperatury i nasłonecznienia, dlatego wyjeżdżając na wakacje na południe Europy powinno się szukać miejsc parkingowych na dłuższe postoje usytuowanych w cieniu, bądź też zaopatrzyć się w specjalne pokrowce ochronne. Aby uchronić oponę przed przebiciem lub rozerwaniem, należy regularnie optycznie kontrolować powierzchnię opon, czy nie ma w nich gwoździ, szkieł i innych ciał obcych.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki