Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki a może w ogóle?

AIP
Angelika Pachucy, Legnica
Angelika Pachucy, Legnica Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Koniec ze zmianą czasu czy dalej przestawiamy zegarki? Ile razy w roku? Czy taka operacja czeka nas w marcu, a jeśli tak to kiedy dokładnie. Te pytania na pewno zadaje sobie wielu Polaków.

Blisko, coraz bliżej... Dzień, w którym - niestety - znów będziemy przesuwać wskazówki zegarków jest coraz bliższy. Stanie się to jeszcze w marcu...

Z ostatniej chwili

No i w końcu jesteśmy bliżej ostatecznych rozstrzygnięć. We wtorek 26 marca na kilka dni przed kolejną operacją przestawiania wskazówek Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji w czas letni i zimowy. jednak w marcu br. nie przestawimy wskazówek po raz ostatni. Owszem, stanie się to w marcu, ale dopiero za dwa lata. Tyle bowiem czasu potrzeba by przygotować się we wszystkim krajach Unii Europejskiej na operację rezygnacji z czasu letniego i zimowego.

Zamieszanie (standard?) ze zmianami czasu na letni i na zimowy trwa w Polsce już bez mała pół wieku – a nieprzerwanie od 1983 roku.
A teraz gdy już wydawało się, że zabawa z przestawianiem wskazówek dwa razy w roku zakończy się nieodwołanie, niespodziewanie Unia Europejska znów waha się i chce w ogóle sprawę odwlec aż do 2021 roku.
Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że 2019 r. przejdzie do historii, podobnie jak 1983 – tym razem jako rok, od którego Polska definitywnie zrezygnuje ze zmiany czasu.
Na razie jednak…

Na razie jednak od strony prawnej nic się nie zmienia, a to oznacza, że marzec jak zwykle przyniesie nam konieczność przejścia z czasu zimowego na letni – cofniemy zegarki i musimy „oddać: godzinę, którą zyskaliśmy na „sen zimowy”. Czy kolejny ruch wykonamy ponownie w październiku 2019?. A może marcowy manewr z przestawianiem zegarków będzie w ogóle ostatnim?

Zmiana czasu. Czy zostanie zniesiona?

Prawdziwe zamieszanie z czasem - jego zmianami na letni i zimowy lub nie - dopiero przed nami. A wszystko przez brak zdecydowania Unii Europejskiej. Decyzje mają zapaść do końca marca przyszłego roku, a zanosi się na to, że wkrótce będziemy mieli w UE "czasową wieżę Babel". A to dlatego, że jedne kraje chcą odejść od zmiany czasu na letni i zimowy, inne nie. Z kolei wśród tych, które chcą odejść od zmiany czasu jedne (jak np. Polska) chcą zostać "na zawsze" przy czasie letnim, inne - przy czasie zimowym.

Fiskus rozlicza nas sam z PIT za 2018 rok, ale nie uwzględnia ulg. Co zrobić, by odliczyć np. wydatki na internet? Kliknij po prostu w ten tekst, a się dowiesz.

My, Polacy jesteśmy na tle innych krajów UE wyjątkowo zdecydowani i zgodni. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu (najwięcej w Europie). U nas więc sprawa wydaje się być przesądzona i pewnie zmienimy czas jeszcze tylko raz lub dwa.

Warto dodać, że niedawno pomysł zniesienia zmiany czasu przedłożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL chciało, by przez cały rok obowiązywał czas letni. Przeciwnicy przestawiania zegarków dwa razy do roku uważają, że wprowadza to chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie.

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwo. I w skali mikro – gospodarstwo domowy.
Jednak nigdy tak naprawdę nie dokonano bilansu zysków i strat. Bo poza iluzorycznymi korzyściami z przesuwania czasu wiążą się z tym ogromne koszty. W tym niepoliczalne, związane z zamieszkaniem organizacyjnym oraz np. zdrowiem (przystosowanie organizmu ludzkiego do zmian czasowych).

Zmiana czasu. Jak w tym roku?

Na razie jednak przepisy regulujące zmianę czasu obowiązują - kiedy zatem jest zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 roku?
Zmiana czasu 2019. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni
Czas przestawiamy dwa razy w roku. Przez pół roku obowiązuje czas zimowy, przez pół roku czas letni. Fachowo powinniśmy powiedzieć, że:
•Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski.
•Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy

Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z 3.00 na 2.00). Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tę noc również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem.

Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.

Głównym powodem wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność energii elektrycznej. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Kiedyś rzeczywiście tak było. Jednak obecnie większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak funkcjonuje przy sztucznym oświetleniu. W tym przypadku argument oszczędności stał się nieaktualny.

Ile czasu codziennie marnujesz? Nie uwierzysz, co pochłania ...

Zmiana czasu 2019. Kiedy koniec zmiany czasu?

Komisja Europejska zmierza do tego, by zlikwidować zmianę czasu. Jakiś czas temu pojawił się projekt dyrektywy znoszącej obowiązek zmiany czasu przez państwa UE. Komisja Europejska zakłada, że do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni ma dojść właśnie w niedzielę 31 marca 2019 r. Z dotychczasowych informacji wynika, że Polska przychyla się, do tego, by pozostać właśnie przy czasie środkowoeuropejskim letnim. Jeśli jednak któryś kraj wybrałby na stałe czas zimowy, to ostatniej zmiany dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Od tego momentu zmiany czasu byłyby już niemożliwe. Zaznaczmy, że takie propozycje muszą jeszcze zaakceptować poszczególne kraje.

Kiedy zmiana czasu w 2019 roku?

W tym roku zmiana czasu 2019 na letni nastąpi 31 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3. Od jakiegoś czasu w polskiej polityce trwa debata nad sensem zmiany czasu. Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, mogłoby to stanowić spore utrudnienie.

Czas to pieniądz, a szybka informacja to DUŻY pieniądz! Chcesz o pieniądzach wiedzieć wszystko na czas, polub nas na facebooku. Kliknij, przejdź na FB i polub!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu