Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku. Kiedy przestawiamy zegarki? Czas zimowy od 28.10.2018

AIP/ Maria Poznańska
Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy przestawiamy zegarki? W nocy z 28.10 na 29.10.2017
Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy przestawiamy zegarki? W nocy z 28.10 na 29.10.2017 Piotr Hukało
Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku - kiedy musimy przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy? W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października. Pamiętajcie o zmianie czasu i przestawieniu zegarków! W tym roku przestawiamy zegarki w nocy z 27.10.2018/28.10.2018 roku.

Jesienna pogoda, niskie temperatury i zapowiedzi zimy stulecia przybliżają nas dużymi krokami do myślenia o zmianie czasu z letniego na zimowy. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki?

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Zwyczajowo czas zimowy wprowadzany jest w październiku, natomiast letni w marcu. W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października (czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca).

W 2018 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Z jakiej dokładnie godziny ? Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy przestawiamy zegarki? W nocy z 28.10 na 29.10.2017 Piotr Hukało

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawimy zegarki po raz kolejny?

Kolejna zmiana czasu nastąpi dopiero w 2019 roku. W nocy z soboty 23 marca na niedzielę 24 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Na razie jednak nie wiadomo czy obecna zmiana czasu nie będzie ostatnią. Komisja Europejska wstępnie podjęła decyzję o wycofaniu się ze zmian czasu.

Zima stulecia. Od czego zależy, jaka będzie zima?

(x-news/ TVN)

Zmiana czasu 2018. Od kiedy zmieniamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

W Polsce zmieniamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku (tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni). Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Gdzie w Europie zmiana czasu?

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ma służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Ciekawym argumentem popierającym zmianę czasu jest zmniejszenie liczby włamań do domów. Przez wcześniejsze powroty do domu, przed zapadnięciem zachodu Słońca, zmniejsza się liczba włamań do domów. Zakładane oszczędności energii elektrycznej zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano.?

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że źle wpływa na zdrowie- przyczynia się do zawałów, depresji i złego samopoczucia. Poza tym przeprowadzana dwa razy w Polsce zmiana czasu jest bardzo kosztowna, przykładowo w transporcie kolejowym przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę.Z kolei banki na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich usług, aby uniknąć problemów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki