Zmiana czasu KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? Najwyższy czas na zmianę wskazówek zegara na czas letni

KS
Kiedy przestawiamy zegarki? ZMIANA CZASU NA LETNI 2018. Pamiętaj o przestawieniu zegarków, na wszystkich urządzeniach elektronicznych (komputer, laptop, smartfon, zegarek biegowy) zrobi to za Ciebie system.
Kiedy przestawiamy zegarki? ZMIANA CZASU NA LETNI 2018. Pamiętaj o przestawieniu zegarków, na wszystkich urządzeniach elektronicznych (komputer, laptop, smartfon, zegarek biegowy) zrobi to za Ciebie system. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Udostępnij:
Zmiana czasu KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? Zmiana czas na letni: Czasu zimowego pozbędziemy się w nocy z 28 na 29 marca podczas przesilenia wiosennego. Być może to ostatnia zmiana czasu, o ile pomysły polityków wejdą w życie. Tak czy inaczej 29 marca zegarki przesuniemy o jedną godzinę do przodu. Parlament europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji zimowej zmiany czasu. W głosowaniu 384 europarlamentarzystów poparło nowy akt prawny, 153 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI

Dokładnie nocą 28 na 29 marca zacznie obowiązywać czas letni. Zegarki przestawiamy z godz. 2 na 3
Oczywiście nie musicie zrywać się w środku nocy. Zegarki można przestawić rano. Obecnie większość urządzeń np. smartfony, z dostępem do internetu samodzielnie aktualizuje godzinę na czas letni i zimowy.

Parlament europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji zimowej zmiany czasu. W głosowaniu 384 europarlamentarzystów poparło nowy akt prawny, 153 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

ZMIANA CZASU : CZAS LETNI

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany co roku od 1983 r. Czas letni nie jest naturalnym czasem dla naszej strefy. Przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu, ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego. Podczas obowiązywania czasu letniego później robi się jasno o poranku, ale też dłużej jest jasno wieczorem. Odwrotnie do czasu zimowego.

PISALIŚMY:
W 2018 roku koniec ze zmianą czasu? Komisja poparła wniosek PSL

ZMIANA CZASU NA LETNI: Zmiana czasu jest niezdrowa

Najbliższa zmiana czasu na letni jest tą bardziej niekorzystną. Przesunięcie zegarków o godzinę do przodu skraca sen o godzinę, ale to nie wszystko. Pomimo tego, że zmiena czasu na letni wypada w weekend i nie powinno mieć to większego wpływu na organizację naszego dnia, taki rozstrój może mieć długofalowe konsekwencje.

Zaburzenia snu sprawiają, że:

  • jesteśmy bardziej podatni na stres
  • szybciej się denerwujemy,
  • jesteśmy osłabieni fizycznie i psychicznie
  • mamy słabszą koncentrację

ZMIANA CZASU NA LETNI: W jakich krajach, oprócz Polski obowiązuje zmiana czasu z zimowego na letni?

W Polsce mechanizm zmiany czasu funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku. Oprócz Polski zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje w 70 państwach, najczęściej europejskich. W Europie obowiązek zmiany czasu na letni został zniesiony na Islandii, Białorusi i w Rosji. Najmniej krajów zmienia czas na terenie Azji.

ZMIANA CZASU: OSTATNIA ZMIANA CZASU? ZOSTANIEMY PRZY CZASIE LETNIM

W 2017 roku grupa posłów PSL zaproponowała, aby zrezygnować ze zmiany czasu w Polsce i pozostać przy czasie letnim na stałe. Co ciekawe i rzadko spotykane w polskim sejmie, na propozycję PSL-u przystały wszystkie kluby parlamentarne, a projekt trafił do komisji. Na drodze do zmian stanęło jednak prawo unijne, ale i coraz więcej głosów w samej wspólnocie podnosi argumenty przeciwko zmianie czasu.

Zmiana czasu na letni 2018. Jak przeżyć godzinę której nie ma?

KIEDY ZMIANA CZASU NA LETNI[/a]?

ZMIANA CZASU na letni już niebawem. Czas zmienimy podczas tzw. równonocy, kiedy dzień i noc trwają po 12 godzin. Data jednak jest tylko umowna, bowiem zmiana czasu zawsze odbywa w weekendy, aby nie paraliżować pracy. Na zmianę godziny bowiem zwłaszcza podatne są systemy informatyczne m.in. w bankach czy komunikacji publicznej. W tym roku zmiana czasu na letni wypada w niedzielę 29 marca.

W całej Unii Europejskiej (dyrektywa UE 2000/84/EC) w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), o godzinę do tyłu. Zatem czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Powyższe reguły obowiązują w Polsce od 1996 roku. Jednak formalnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu ze strefowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która jest godziną początkową czasu letniego. Zmiana w drugą stronę, tj. z czasu letniego na czas strefowy, polega na cofnięciu wskazań zegarów z godziny 3:00 z powrotem na godzinę 2:00, którą w celu uniknięcia pomyłek oznacza się dodatkową literą „a”. Po tej godzinie (od 2a:00 do 3a:00) następuje godzina 3:01 czasu środkowoeuropejskiego.

Nie w każdym roku zmieniano czas o tej samej godzinie[18]. Na przykład z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 1962 czas przesunięty w nocy z 26 maja na 27 maja był z godziny 1:00 na godzinę 2:00.

Czas letni w Polsce
Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST.

Czas podstawowy w Polsce to UTC+1, czyli CET.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? Najwyższy czas na zmianę wskazówek zegara na czas letni - Dziennik Zachodni

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grace
I znowu jak zwykle. Ktoś kiedyś wymyślił i to było dobre, chociaż tylko dla nielicznych, dzisiaj wielka debata nad pozostawieniem czasu letniego. Strefy czasowe są przecież wymysłem człowieka a nasz organizm i tak dostosowuje się naturalnie do ilości światła. Ja jestem za tym, żeby skończyć ze zmianą czasu, bo już jestem chora na myśl, że jutro pójdę do pracy niewyspana. Zróbmy to ostatni raz.
M
Marynarz
Myli się Pan: zimą o 16-tej jest 16-ta, "technicznie" i faktycznie. Czas tzw. zimowy to nasz normalny czas wynikający ze strefy geograficznej. To czas letni jest sztuczny. Pozdrawiam i szybkiego zaśnięcia dzisiaj życzę:)
G
Gość
Akurat zmiana czasu na letni jest bardziej korzystna z punktu widzenia biologii, kiedy godziny snu i czuwania pokrywają się z godzinami światła i ciemności. Czas zimowy powoduje, że jesteśmy osłabieni i już o 16 chce nam się spać (technicznie to jest 17, a jeszcze ta ciemność sprawia, że czujemy się jak podczas nocnej zmiany). Czas letni sprawia, że jesteśmy rześcy i wyspani od rana do wieczora, a nie rano przespani, a wieczorem zmęczeni jak po zmianie czasu na zimowy. Chyba tylko ludzie sowy cieszą się z czasu zimowego, ale więcej jest skowronków, dla których fizjologiczny jest czas letni.
A
Alf
O sensie zmiany czasu dyskutuje się od wielu lat i nic z tego nie wynika. Decyzja łatwa do wprowadzenia ale lobby energetyczne zbyt silne by taką zmianę wprowadzić.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie