Zmarł profesor Adam Jedliński. Miał 63 lata

ht, red., Opracowanie Jakub Stelina
Nie żyje profesor Adam Jedliński
Nie żyje profesor Adam Jedliński www.krpj.pl
We wtorek 21 listopada zmarł profesor doktor habilitowany Adam Jedliński, przez lata związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Profesor Adam Jedliński urodził się w 1954 roku. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie 4 maja 1977 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra. W czasie odbywania studiów działał aktywnie w organizacjach studenckich, kole naukowym, z przedmiotów kierunkowych uzyskiwał wyniki bardzo dobre i celujące. Tuz po zakończeniu studiów podjął zatrudnienie od dnia 1 lipca 1977 r. w charakterze asystenta stażysty (3/4 etatu) w Zakładzie Prawa Cywilnego Instytutu Prawa Cywilnego i Karnego, potem Instytutu Prawa Cywilnego i Prawa Pracy. W kolejnych latach uzyskiwał mianowanie na stanowisko asystenta (od 1 lutego 1979 r.) i starszego asystenta (od 15 lutego 1980 r.). Równocześnie zdał na aplikację sądową, która odbywał w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku, zakończona pomyślnym złożeniem egzaminu sędziowskiego w 1982 r. (z wynikiem bardzo dobrym). W tym czasie był dwukrotnie nagradzany przez rektora Uniwersytetu Gdańskiego (w 1981 r. za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i w 1983 r. za osiągnięcia w pracy naukowej).

Pod kierunkiem doc. dr hab. Alicji Kędzierskiej-Cieślak przygotował, a następnie w 1986 r. obronił, rozprawę doktorską pt. „Umowne przeniesienie własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego”. Praca ta uzyskała bardzo wysokie oceny recenzentów, którymi byli prof. dr Jan Kosik z Uniwersytetu Wrocławskiego i doc. dr hab. Bogusław Gawlik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk prawnych został zatrudniony na stanowisku adiunkta. W ramach programu Phare często wyjeżdżał na staże zagraniczne, m. in. do USA, Kanady i kilku krajów europejskich. Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej dr Adam Jedliński zaangażował się w praktykę prawniczą, był m. in. współzałożycielem dużej kancelarii prawnej w Sopocie. Z końcem września 1997 r. odszedł z pracy na Uniwersytecie Gdańskim, choć w dalszym ciągu wykonywał liczne obowiązki dydaktyczne na podstawie umów cywilnoprawnych.

W roku 2002 r. ukazała się monografia „Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej”, opublikowana przez Wydawnictwo Lewis Nexis. Na jej podstawie dr Adam Jedliński habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest zatrudniony jako profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni, gdzie wykłada m. in. prawo cywilne na tamtejszym Wydziale Prawa.

Prof. Adam Jedliński był ekspertem sejmowym przy uchwalaniu ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Tej problematyce poświęcił znaczną część swego dorobku naukowego (m. in. „Ochrona wkładów członkowskich i oszczędności członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej w postępowaniu egzekucyjnym”, Prob.Egz. 15/2001, „Zagadnienie prawne umów zawieranych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe z pracodawcami”, PiP 8/1998, „Komentarz do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych”, Info-Trade 1998). Oprócz tego zajmował się tez zagadnieniami prawa spółdzielczego (monografia „Prawo do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych”, Arche 2005, „Własnościowe prawo do lokalu jako ograniczone prawo rzeczowe. (Zagadnienia konstrukcji prawnej)”, PiP 4/1998, „Podział spółdzielni w świetle nowych regulacji prawnych”, PiP 8/2002) oraz ogólnej teorii prawa cywilnego („Zasada swobody umów a ważność czynności prawnej”, Rejent 5/2003, „Pozorność jako wada czynności prawnej i konsekwencje prawne pozorności”, Rejent 5/2005). Warto odnotować, iż był także współautorem (wraz z Prof. Alicją Kędzierską-Cieślak) opracowań dydaktycznych, w tym podręcznika „Prawo cywilne w świetle przypadków” (dla studentów, aplikantów i nie tylko), Poznań 1998 oraz dwóch wydań książki „Prawo cywilne w kazusach” (Gdańsk 1985 i Gdańsk 1988).

W ostatnim czasie opublikował (wraz ze Zdzisławem Gawlikiem, Andrzejem Janiakiem, Andrzejem Kidybą, Katarzyną Kopaczyńską-Pieczniak, Elżbietą Niezbecką i Tomaszem Sokołowskin) Komentarz do części ogólnej kodeksu cywilnego (Lex 2009).

Na wydziale Prawa i Administracji UG poznał i zaprzyjaźnił się z przyszłym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lechem Kaczyńskim.

W latach ostatnich profesor związany był z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni. Pozostawił cenny dorobek naukowy z zakresu prawa cywilnego i spółdzielczego.

Profesor Jedliński był założycielem kancelarii Jedlińscy i Wspólnicy z siedzibą w Gdyni. Przewodniczył radzie nadzorczej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Z wiedzy i doświadczeń profesora korzystali parlamentarzyści Sejmu RP.
Profesor Adam Jedliński był członkiem zespołu legislacyjnego przy Prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim oraz Lechu Kaczyńskim, przygotowującym projekt ustawy Prawo Spółdzielcze. Uczestniczył w opracowaniu projektu ustawy o upadłości konsumenckiej.

Mimo poważnej choroby profesor Jedliński nie ustawał w wysiłkach na rzecz krzewienia w polskim społeczeństwie kultury prawnej. W roku 2014 został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skarabeusz

Czy naprawdę był ideałem???, a może "ideał" sięgnął bruku???

W
Wac

Fachowcem był niezłym, ale do studentów był bezlitosny i nie grał fair. Jego słynne pytanie odnośnie "przeniesienia posiadania" było zadawane po to, by uwalić delikwenta. Ale zapamiętałem do dzisiaj: 'przeniesienie faktycznego władztwa nad rzeczą na podstawie umowy". Jak ktoś nie dodał "na podstawie umowy" to leżał. Anyway, spokojnego odpoczynku..

A
Andrzej Majewski

Adam był miom kolegą i przyjacielem z lat młodości i później .razem graliśmy przez pewien czas w zespole muzycznym i tam był profesjonalistą. Za co się nie Był profesjonalistą w prawie pod kazdym względem. Jego umysł wykraczał poza przyjęte konwencje, dlatego był niekiedy postrzegany jako osoba zarozumiała. Ale miał do tego prawo. Ciężko jest akceptować głupoty i stojących za nimi ludźmi. Razem graliśmy w zespole muzycznym i on zawsze starał się być profesjonalistą. Pozdro Adamie

D
Dawna studentka

Pan Profesor uczył mnie m.in. prawa cywilnego. Ogrom wiedzy, przekazanej w zupełnie inny, dużo lepszy sposób. Straszna strata. Najszczersze kondolencje dla rodziny Pana Profesora i jego najbliższych.

G
Gość

Dla mnie był wykładowcą i promotorem pracy magisterskiej, jak i niejednej osoby, ale wspominam i będę go wspominała z sympatią...
Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie...

I
Iza

Bardzo, bardzo będzie nam brak Pana Profesora, Adasia, Kolegi, Autorytetu...Straszna strata dla nauki, młodzieży, prawa i dla nas wszystkich...Adam ...płaczemy...