reklama

Zmarł kapitan Tadeusz Olechnowicz

EAZaktualizowano 
Kapitan Tadeusz Olechnowicz był pierwszym kapitanem Daru Młodzieży
Kapitan Tadeusz Olechnowicz był pierwszym kapitanem Daru Młodzieży Tsuneo Nakamura
W wieku 80 lat zmarł kapitan Tadeusz Olechnowicz. Ostatni komendant „Daru Pomorza” i pierwszy „Daru Młodzieży”. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery.

Stery na „Darze Pomorza” kapitan Olechnowicz przejął w 1977 roku. Dowodził „białą fregatą” w regatach Operacji Żagiel i w ostatnim rejsie do portu Kotka, po którym „Dar Pomorza” stał się statkiem-muzeum.

Następny rozdział w życiu komendanta to już nowy żaglowiec. W Stoczni Gdańskiej nadzoruje budowę, wcześniej spiera się z Kazimierzem Jurkiewiczem o wyposażenie studenckich kubryków - Olechnowicz jest zwolennikiem koi, stary komendant chciałby hamaki, jak na poprzednim „Darze”. Wygrywają koje i po próbach stoczniowych „Dar Młodzieży” staje 4 lipca w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim do pierwszego podniesienia bandery.

W dziewiczej podróży, podczas regat The Cutty Sark Tall Ships Races, „Dar Młodzieży” zasłynął akcją ratowania poparzonego członka załogi niemieckiego jachtu „Peter von Danzig”. Nasz żaglowiec mimo zaangażowania w akcję ratowniczą, zdołał jeszcze wygrać wyścig na trasie Falmouth - Lizbona, a postawa komendanta i załogi uhonorowana została przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą „Fair Play”.

Komendant Olechnowicz poprowadził także pierwsze wielkie oceaniczne wyprawy „Daru Młodzieży” - w latach 1983/84 na zlot żaglowców uświetniający 400-lecie zamku w japońskiej Osace (z pierwszym przekroczeniem równika), i do Kanady na wielki zlot z okazji 450-lecia odkrycia Drogi Św. Wawrzyńca przez Jacquesa Cartier. Startował i wygrywał w regatach wielkich żaglowców.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx

Wygrywają koje i po próbach stoczniowych ... (cytat).
Komentarz: Tak, był to spór na "bij zabij", jednak najwiekszym sukcesem (w tej batalii) było usunięcie
ze "sfery" pana Adama -piekarza. Ileż to ton źle upieczonego chleba wyrzucono za burtę na "Darze Pomorza", gdy do spożycia nadawały się jedynie "skórki chlebowe". Wspominamy Go dobrze !

Dodaj ogłoszenie