Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Miał 101 lat

  Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Miał 101 lat

  Zdjęcie autora materiału
  Kacper Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Miał 101 lat

  ©Fot. Marcin Obara / Polska Press

  W piątek 3 sierpnia zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl" Bohater Powstania Warszawskiego miał 101 lat. O jego śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.
  Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Miał 101 lat

  ©Fot. Marcin Obara / Polska Press

  Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 roku w Browkach, we wsi na terenie obecnej Ukrainy. W 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych. Jako prymus mający prawo wyboru miejsca dalszej służby, wybrał 1. Pułk Lotniczy stacjonujący na warszawskim Okęciu. Ukończenie studiów i promocję na stopień podporucznika służby stałej uniemożliwił wybuch II wojny światowej - czytamy w jego biogramie na stronie Muzeum.

  Od stycznia 1944 r. walczył w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, w ramach operacji "Burza" przechodząc jej cały szlak bojowy jako dowódca 2. kompanii I batalionu "Sokół" 50. pułku piechoty AK. Po przejściu dywizji przez Bug i dotarciu na Lubelszczyznę, w drugiej połowie lipca został wysłany z Lublina do Warszawy w celu uzgodnienia zrzutów broni dla oddziałów 27. WDP. Tymczasem w stolicy trwały już przygotowania do powstania. Porucznik "Motyl" ze swoimi ludźmi został podporządkowany Komendzie Głównej AK i miał na kwaterze oczekiwać dalszych rozkazów. Późnym wieczorem 31 lipca, łączniczka przyniosła mu rozkaz wyznaczający godzinę "W" i miejsce koncentracji - napisano na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Jako jeden z nielicznych przeszedł cały szlak bojowy batalionu "Czata 49". W sierpniu 1944 r. walczył o zdobycie Monopolu Tytoniowego na ul. Dzielnej, uczestniczył w obronie wolskich cmentarzy wyznaniowych, następnie brał udział w walkach na Stawkach, Muranowie i w próbie zdobycia Dworca Gdańskiego. W nocy 30/31.08.1944 r. uczestniczył w desancie kanałowym na pl. Bankowy. Na Górnym Czerniakowie, po śmierci por. Kononkowa, objął dowodzenie jego I batalionu 9. pułku piechoty - był jedynym oficerem AK dowodzącym podczas Powstania Warszawskiego oddziałami armii gen. Berlinga. Przed kapitulacją, na ostatniej odprawie z płk. "Radosławem" (Jan Mazurkiewicz) został wyznaczony do wyjścia z ludnością cywilną i powrotu do działalności konspiracyjnej.

  Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (dwukrotnie, wniosek z 17.08.1944), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie, wniosek dowódcy batalionu z 12.08.1944), Krzyżem Partyzanckim oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

  Generał Ścibor-Rylski w przejmującym przemówieniu

  Źródło: TVN 24  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawdziwi

  AK47 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  bohaterowie Powstania Warszawskiego zastali pod gruzami i w kanałach stolicy......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Swynia" nie heros.

  Bary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dluzej byl kapusiem, Bolkiem niz "bohaterem"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z Onet.pl

  Krzysztof Muszka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  "W czasie powstania był bohaterem.To nie ulega wątpliwości.Natomiast po wojnie od 1947 roku został grożnym agentem bezpieki o pseudominie Zdzisławski.Donosił nie tylko na swoją rodzine,ale także na...rozwiń całość

  "W czasie powstania był bohaterem.To nie ulega wątpliwości.Natomiast po wojnie od 1947 roku został grożnym agentem bezpieki o pseudominie Zdzisławski.Donosił nie tylko na swoją rodzine,ale także na własną żone żone,bohaterke powstania.Pare lat temu portal Na Temat komentując doniesienia IPN i Gazety Polskiej, pisał że Rylski przyznał sie do wspołpracy( zachowała sie jego teczka w IPN).Stwierdzil ze był wtyką w bezpiece i uratował wielu ludzi przed aresztowaniem.Mogłbym w to uwierzyć gdyby sprawa dotyczyła tylko okresu najwiekszego terroru do 1956 roku.Z UB wspołpracował jednak aż do 1964 r. Rownolegle od 1956 roku wspołpracował z dep.1 i 2 MSW i figurował jako czynny agent przez wiele lat pożniej.Wtedy nikogo z byłych Akowcow nikt nie mordował. i nie potrzeba było ich ratować.Dodam że całym sercem i duszą( a może bał sie zdemaskowania) popierał Obie Unie potem PO i bulla.Być może nie powinienem o tym dzisiaj pisać,ale uważam że każdy jest kowalem swojego losu i nie można stawiać znaku rowności z tymi ktorzy nigdy sie nie ugieli"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  witam

  BOLEK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  ...dostałem pieniądze...od SB...i pasuje...ty też - zapraszam do SB KLUBU..!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KAPUŚ

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  ...był...menel jakich mało...po prostu GNIDA...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kiedy kurdupel zdechnie!?

  PolakPatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Oby jak najszybciej. Moze lekarze mu pomoga

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żal

  Wladimarewspaniały (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jggs

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wtyka SB nie zyje !

  Sluzyl Komunistom z Moskwy ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Tak jak Bolek wspolpracowal z SB i ZBoWiD.................

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Donosil UB, nader gorliwie.

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  I Piekne Zyciorysy maja swoje rysy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mógł jeszcze pożyć

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Piękny wiek!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo