Zmarł Andrzej Celarek, który brał udział w Powstaniu...

  Zmarł Andrzej Celarek, który brał udział w Powstaniu Warszawskim

  nie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zmarł Andrzej Celarek, który brał udział w Powstaniu Warszawskim
  5 stycznia zmarł Andrzej Celarek, żołnierz Powstania Warszawskiego, który był jednym z najstarszych powstańców żyjących na Wybrzeżu.
  Zmarł Andrzej Celarek, który brał udział w Powstaniu Warszawskim
  Andrzej Celarek urodził się 30 listopada 1920 r. w Krakowie. 10 lat później przeniósł się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował naukę i oddawał się swoim dwóm pasjom - rysunkowi i lotnictwu.

  W czasie okupacji wstąpił do Armii Krajowej. Właśnie w jej szeregach - jako kapral podchorąży o pseudonimie "Sawa" - walczył w szeregach Batalionu Baszta na Mokotowie w czasie Powstania Warszawskiego.

  W pierwszych dniach Powstania został ranny. Pod jego jego nogami wybuchł granat. Po kapitulacji Powstania Andrzej Celarek dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie doczekał końca wojny.

  Mężczyzna wrócił do Polski w 1946 roku i zamieszkał we Wrocławiu. Od 1948 roku pracował w "Kurierze Wrocławskim", gdzie publikował m.in. komiks o "Józku i Walerku". Kilka lat później wraz z rodziną przeniósł się na Pomorze, najpierw do Pucka, później do Chałup, gdzie nadal zajmował się rysunkiem, a także pisaniem książek. Spod jego pióra wyszły m.in. "Bitwa o Zatokę Leyte", "Morski Dywizjon Lotniczy" i "Sterowce w pierwszej wojnie światowej".

  internet@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo