Złoty Yorick dla Teatru Powszechnego z Warszawy

Grazyna AntoniewiczZaktualizowano 
Krzysztof Bieliński
Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Szekspira (w skrócie: Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi pewnego rodzaju podsumowanie krajowych realizacji szekspirowskich danego sezonu artystycznego.

W 23. edycji wzięło udział 15 spektakli. W finale oglądaliśmy: „Hamleta” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „Juliusza Cezara” w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz „Burzę ” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Zwyciężył „Juliusz Cezar” .

Jury w składzie: Jacek Kopciński, Barbara Świąder-Puchowska i Jacek Wakar decyzję podjęło jednogłośnie. Uzasadniając, że: „Juliusz Cezar” w reżyserii Barbary Wysockiej łączy w sobie bardzo nowoczesne myślenie o Szekspirze - w kontekście teatru politycznego - i to teatru, który wychodzi poza prosty teatr aluzyjny. Wielka w tym zasługa zarówno reżyserki, która świetnie interpretuje Szekspira, jak i scenografki Barbary Hanickiej - fotele teatralne, które są rzymską trybuną, ale także Rzymem, który płonie. To także zespołowo bardzo równo, dynamicznie i silnie zagrane przedstawienie”.

Również publiczność 20. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego gorącymi brawami nagrodziła spektakl, a aktorzy długo wychodzili do ukłonów.

Na scenie zobaczyliśmy Arkadiusza Brykalskiego, w brawurowo zagranej roli Brutusa. Aktor niegdyś związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W postać Marka Antoniusza wcieliła się reżyser Barbara Wysocka.


g.antoniewicz@prasa.gda.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie