Kolekcjonerzy i numizmatycy mają nie lada gratkę. Mogą kupić specjalne monety kolekcjonerskie wyemitowane z okazji 100-lecia niepodległości. Wśród nich jest unikatowa, złota kulista moneta.

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy wyjątkowe monety: złotą o nominale 1 zł, srebrną o nominale 100 zł oraz złotą o nominale 2018 zł w ramach edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”.

Zobacz galerię

- Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, którą świętują najważniejsze instytucje państwa, organizacje i cały naród. Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym – głosi folder emisyjny NBP.

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów będą unikatowe monety w kształcie kuli − złota o nominale 2018 zł i srebrna o nominale 100 zł. Poza fragmentem tekstu hymnu Polski, na obu monetach umieszczono m.in. gałązki i liście dębowe, będące symbolem męstwa oraz wizerunki dwóch stylizowanych orłów – pierwszy widnieje w godle Rzeczypospolitej, drugi to orzeł Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Trzecią propozycja jest moneta ze złota najwyższej próby o nominale 1 zł i wadze 2 uncji, odwzorowująca jednozłotówkę powszechnego obiegu w wersji z 2017 r. Moneta ta ma jednak prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio większą masę, a na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Kuliste monety kolekcjonerskie NBP z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - złota i srebrna NBP

Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 tys. sztuk, jej cena to 13 tys. zł. Złota moneta w kształcie kuli ma nakład do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana zostanie w nakładzie do 1918 sztuk, będzie kosztowała 2,4 tys. zł.

Przeczytaj także: Nowe monety NBP w obiegu na 100-lecie niepodległości - nominały, cena, nakład. Monety z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości":

Zobacz również: "Bóg, Honor, Ojczyzna" w nowym paszporcie. Nowy wzór paszportu obowiązuje od 5.11.2018. Czy trzeba wymienić paszport na nowy? [zdjęcia]

ZOBACZ TAKŻE: Kolejka przed bankiem w Gdańsku po kolekcjonerskie monety na 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego

TVN24

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: