Zlot ZHP Gdańsk 2018. Wielkie święto harcerzy na Wyspie...

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Wielkie święto harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej. Przyjechało na nią 15 tys. osób [zdjęcia]

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zlot ZHP Gdańsk 2018
  W poniedziałek 6.08.2018 do Gdańska zjechali harcerze z całej Polski
  1/32

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  W poniedziałek 6.08.2018 rozpoczął się Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” potrwa do 16 sierpnia. Dla jego uczestników będzie to nie tylko czas zabawy, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności czy poznania Gdańska i Pomorza, ale również służby lokalnym społecznościom u których będą gościć.
  Choć Zlot zaczyna się w poniedziałek, to oficjalną ceremonię otwarcia zaplanowano na wtorek, 7 sierpnia o godz. 14. Jej szczególnie efektownym punktem będzie utworzona z uczestników największa „żywa” flaga Polski. Harcerze pobiją w ten sposób dotychczasowy krajowy rekord Guinnessa.  Sercem imprezy jest utworzone niemal na 100 ha Wyspy Sobieszewskiej miasteczko zlotowe z całą potrzebną infrastrukturą. Centrum logistyczne wydarzenia, gdzie odbywać się będzie m.in. rejestracja uczestników, ulokowano z kolei w kompleksie targowym Amber Expo. Codzienne na trasie między Letnicą a Wyspą oraz na zajęcia w różnych częściach województwa harcerzy będzie wozić 85 autokarów.

  Zobacz galerię

  Na program zlotu składa się siedem modułów m.in. edukacyjny, ekologiczny oraz służby. Harcerze wezmą udział w grach miejskich, zajęciach wodnych i żeglarskich czy na terenie lasów i rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatnie będą mogli zwiedzić najważniejsze gdańskie muzea, czy poznać także najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie - pojadą m.in. do Malborka.

  - Uczestnicy zlotu będą budować budki lęgowe dla ptaków, które zostaną powieszone w lesie na Wyspie Sobieszewskiej, wykonają ławki z europalet, które staną w przestrzeni publicznej Wyspy, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie powstanie mural, na Górkach Zachodnich posadzą trawę. Odsłonią także piękną mozaikę na przy ul. Turystycznej - wytną płot i uporządkują teren. - mówi Kinga Piskała, przygotowująca zlotowe zajęcia w ramach modułu Natura.

  Rozmaite społeczne działania harcerze podejmą także w innych miejscach województwa które odwiedzą, m.in. na terenach dotkniętych przez zeszłoroczną tragiczną w skutkach nawałnicę.

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Wejściówki na teren miasteczka


  Zarówno gdańszczanie, jak i turyści, mogą odwiedzić miasteczko zlotowe, jednak najpierw muszą się zarejestrować w panelu, który znajduje się na stronie www.gdansk2018.zhp.pl. Mieszkańcy Wyspy Sobieszewo mogą odebrać wejściówkę w tamtejszym punkcie informacji turystycznej, dla nich wstęp jest bezpłatny. Pozostałe osoby niezwiązane z harcerstwem wejściówkę za 10 zł mogą nabyć w Amber Expo i stamtąd przejechać na Wyspę wspomnianymi autobusami.

  Gości harcerze zapraszają do siebie wieczorami. Codziennie na zlotowej scenie odbywać się będą koncerty czy spotkania z ciekawymi osobistościami, m.in. pisarką Katarzyną Bondą czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Szczególnie jednak z gdańszczanami i turystami uczestnicy zlotu chcą spędzić tzw. Dzień Regionów 11 sierpnia. Wówczas prezentować swoją kulturę, historię czy kuchnię będą prezentować chorągwie ze wszystkich części kraju.  Przypominamy, że rozpoczynający się 6.08.2018 zlot ogólnopolski jest też preludium do europejskiego zjazdu skautów Jamboree, którego Wyspa Sobieszewska będzie gospodarzem już w 2020 r. Wówczas ma na nią zjechać aż ok. 25 tys. osób.

  - Dlatego też Wyspa zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i co najważniejsze - nowy most - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

  Zobacz też: Gdańsk przegrał walkę o Jamboree Skautowe
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanko

  Stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A co to za spaślak z mikrofonem?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!