Zlot ZHP Gdańsk 2018. Harcerze stworzyli żywą flagę Polski i...

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Harcerze stworzyli żywą flagę Polski i pobili rekord Guinnessa! Uroczyste otwarcie zlotu na Wyspie Sobieszewskiej

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku został uroczyście otwarty we wtorek. 12 tys. osób ubranych w białe bądź czerwone koszulki stworzyło 7 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej żywą flagę Polski. Tym samym pobili rekord Guinnessa. Był to jeden z punktów oficjalnego otwarcia Zlotu ZHP Gdańsk 2018, który jest świętem braterstwa harcerskiej społeczności.
  Ogólnopolski Zlot Związku Harcerstwa Polskiego 2018. Oficjalne otwarcie zlotu, 7.08.2018
  1/77

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemysław Świderski

  Zlot ZHP Gdańsk 2018 uroczyście otwarty!  Do Gdańska zawitali harcerze i harcerki z całej Polski, byli też skauci z różnych części świata i skauci ze środowisk polonijnych. Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.

  Uroczystość rozpoczęła się 7 sierpnia 2018 r. od odśpiewania hymnu ZHP. Następnie na czas zlotu symboliczne klucze do bram miasta harcerzom przekazał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

  - Czuwaj, druhny i druhowie! Widać, że jest w was moc! Witam was bardzo serdecznie w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej. Bardzo się cieszę, że przyjęliście zaproszenie. Gdańsk kocha harcerki i harcerzy i mam nadzieję, że harcerki i harcerze pokochają Gdańsk – powiedział włodarz.

  Zobacz galerię

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Prezentowali się harcerki i harcerze z całej Polski  Był też korowód chorągwianych gniazd – w ten sposób, przy głośnych oklaskach i wiwatach, prezentowali się harcerze i harcerki z poszczególnych regionów Polski. Zaznaczmy, że w imponującym miasteczku zlotowym na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się 17 gniazd, w których przebywają zuchy, harcerze i wędrownicy reprezentujący wszystkie chorągwie.

  Druh przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego hm. Dariusz Supeł mówił do zebranych: - Druhny i druhowie! Spotkaliśmy się tutaj z okazji dwóch rocznic. Jedna to stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, druga to stulecie zdarzenia, które spowodowało, że organizacje harcerskie z różnych zaborów zawiązały jeden Związek Harcerstwa Polskiego. Zbudowaliśmy tutaj wspaniały program, jestem też przekonany, że będzie to niezwykłe spotkanie młodych ludzi. Ale też jestem przekonany, że nie tylko o ten program tutaj chodzi, bo wszystko to, co będziemy robić wokół tego zlotu, skupione jest wokół naszych harcerskich celów: ta miłość do ojczyzny, ta wierność harcerskim ideałom to jest to, co mamy w sercu i na tym chcemy budować lepszą przyszłość. Bo przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro – jak mówi hasło naszego zlotu.

  Zobacz film z drona:


  Krótkie przemówienie przygotowała też druhna naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego hm. Anna Nowosad: - Druhny i druhowie, przed nami 10 ekscytujących dni, w trakcie których, mam nadzieję, nauczycie się czegoś nowego, poznacie nowych przyjaciół, a przede wszystkim pozostawicie tutaj, na Wyspie Sobieszewskiej dobry ślad harcerski, pokazujący, że harcerstwo to ruch, który zmienia rzeczywistość wokół, to ludzie, którym zależy na tym, co się dzieje, to ludzie, którzy chcą wprowadzać zmiany.  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Odnowienie przyrzeczenia harcerskiego  Niezwykle wzruszającym momentem było odnowienie przez przybyłych na zlot odnowienie złożenia przyrzeczenia harcerskiego. Przytoczono 10 punktów prawa harcerskiego, m. in. to, że harcerz sumiennie wykonuje swoje obowiązki, harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim czy to, że na harcerzu polegać można jak na Zawiszy.

  No i w końcu nadszedł wielki moment bicia rekordu. 12 tys. osób stworzyło żywą flagę Polski, ubierając się w białe bądź czerwone koszulki. Koszulki dostarczył sponsor wydarzenia, Grupa Energa.

  - W setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości  wspólnie z harcerzami stworzyliśmy rekordową żywą flagę Polski. Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w wydarzeniu kształtującym postawy dzisiejszej młodzieży oraz pielęgnującym tradycje naszej Ojczyzny. Utworzenie żywej flagi to jedno z wielu działań, które wspieramy podczas Zlotu ZHP. Jako główny sponsor wydarzenia cieszymy się, że możemy brać czynny udział w jego organizacji i wspólnie świętować jubileusz – mówi Adam Kasprzyk, Rzecznik Prasowy Grupy Energa.

  Na koniec specjalnie dla harcerskiej braci wystąpił Czesław Mozil.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYLKO HARCERSTWO UCZY ODPOWIEDZIALNOSCI I I HARYTATYWNY POMOCY

  777 LIBER BĄKSTER Z KULu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  I OBYWATELSKI POSTAWY SPOŁECZNIKA =BRAK WALKI O WSZYSKO ZE WSZYSTKIMI
  DLA KASY I KARIERY PO POLACKIM TRUPIE KATOLIKA FRAYERA I STAREGO MOHERA.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezsens

  no (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  BYSCIE ZROBILI COS DLA MIESZKANCOW A NIE DLA JAKISCH HARCERZY :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  te

  jasio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  harces bo sie usmarces


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kredty

  Tata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  jak sie nie znasz to nie wstawiaj komentarzy baranie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!