Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje nie mają wakacji. Policja apeluje o czujność

Ewa Andruszkiewicz
123rf
Czyhają na plecaki, torby, portfele, telefony, rowery. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w autobusach czy tramwajach, w galeriach handlowych. W okresie wakacji złodzieje nie tylko nie odpoczywają, ale zbierają jeszcze większe żniwo niż zazwyczaj. Dlatego służby apelują o zachowanie szczególnej czujności.

- Nie zostawiajmy swoich rzeczy bez opieki na kąpieliskach, nie zabierajmy ze sobą dużej ilości pieniędzy i nie trzymajmy ich razem z dokumentami - radzi asp. Lucyna Rekowska, rzecznik sopockiej policji.

Choć - jak wynika z policyjnych statystyk, odsetek przestępstw związanych z kradzieżą cudzego mienia z roku na rok spada (w pierwszym półroczu 2018 r. takich czynów odnotowano w całym kraju aż o 7266 mniej niż w 2017 r.), warto pamiętać, że w swoich działaniach oszuści stają się coraz bardziej przebiegli. Dość wspomnieć o metodzie „na wnuczka” czy „na fałszywego policjanta”.

Jeśli masz w domu nieaktualny dokument tożsamości, karty czy banknoty sprzed denominacji, warto stworzyć fałszywy portfel

- Mimo że wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy, aby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych - mówi asp. Lucyna Rekowska. - Pamiętajmy, aby nasza torba lub plecak były zawsze zamknięte i znajdowały się w zasięgu naszego wzroku. W miarę możliwości unikajmy tłoku. Zadbajmy też o odpowiednie zabezpieczenie naszych rowerów, nie zostawiajmy ich bez nadzoru.

Garść pożytecznych wskazówek przekazują też eksperci ubezpieczeniowi. - W podbramkowych sytuacjach, gdy przestępca zacznie grozić nożem, warto przygotować sobie na niego wabik. Jeśli masz w domu nieaktualny dokument tożsamości, karty czy stare banknoty (np. te sprzed denominacji), to warto stworzyć fałszywy portfel, który będzie można oddać złodziejowi - radzą.

Podczas spaceru, szczególnie w zatłoczonym mieście, kieszonkowiec bardzo łatwo może wyjąć łup

Choć niestety sami często tak robimy, jak się okazuje, noszenie gotówki w tylnej kieszeni spodni nie jest najlepszym pomysłem. - Podczas spaceru, szczególnie w zatłoczonym mieście, kieszonkowiec bardzo łatwo może wyjąć łup. Podobnie może być, gdy schowamy portfel do kurtki i powiesimy ją na oparciu krzesła. Wystarczy, że złodziej usiądzie tyłem do nas i niepostrzeżenie wyciągnieportfel - tłumaczą funkcjonariusze.

Mundurowi przypominają również, by przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć we właściwy sposób swoje mieszkanie.

- Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłama-niowe. Najprostszym jednak sposobem jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe - podsumowuje asp. Lucyna Rekowska.

JAK ZABEZPIECZYĆ ROWER LUB HULAJNOGĘ PRZED KRADZIEŻĄ [WIDEO]

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki