MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte do 24.05.2020 roku? Zasiłek opiekuńczy przedłużony! Matura i egzamin ósmoklasisty w czerwcu 2020

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Dziś, 24.04.2020, odbędzie się konferencja Prezesa Rady Ministrow. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier przedstawi plan zmian dotyczących oświaty. Czy będą kolejne poluzowania obostrzeń? Co z lekcjami i egzaminami? Kiedy odbędzie się matura i egzamin ósmoklasisty?
Dziś, 24.04.2020, odbędzie się konferencja Prezesa Rady Ministrow. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier przedstawi plan zmian dotyczących oświaty. Czy będą kolejne poluzowania obostrzeń? Co z lekcjami i egzaminami? Kiedy odbędzie się matura i egzamin ósmoklasisty? Karol Makurat
Do kiedy zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki? Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe założenia związane z zamknięciem placówek oświatowych. Co z lekcjami i egzaminami? Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola? Do kiedy rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy? Kiedy odbędzie się matura i egzamin ósmoklasisty? Szef MEN podał terminy tegorocznych egzaminów.
 • Od 6 maja – możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli – decyzja przez organy założycielskie;
 • dalej będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy - dla tych, którzy nie będą mogli posłać dzieci do przedszkola i żłobka;
 • Od 4 maja otwarcie hoteli i miejsc noclegowych;
 • Galerie handlowe będą mogły być otwarte, ale w podobnym reżimie obostrzeń;
 • Przywrócenie rehabilitacji (nie dotyczy salonów masażu);
 • otwarcie bibliotek, galerie sztuk, muzeów.

- Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja 2020 roku organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - informuje rząd.

 • Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
 • Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy do 24.05.2020

Świadczenie wypłacane jest rodzicom, gdy:

 • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
 • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Do kiedy zamknięte szkoły i przedszkola? Terminy otwarcia placówek oświatowych i daty egzaminów

Ważne! Nowe regulacje!
- Zdecydowaliśmy się przedłużyć ograniczenia. Obecne warunki nie pozwalają na powrót uczniów do szkół. Placówki oświaty będą zamknięte do 24 maja 2020 roku - powiedział minister Piontkowski.

 • Matury rozpoczną się 8 czerwca 2020 roku. W tym roku nie zostanie przeprowadzona część ustna.
 • Egzaminy ósmoklasisty odbędą się od 16 do 18 czerwca 2020 roku.
 • Rok akademicki na uczelniach wyższych w normalnym trybie rozpocznie się 1 października 2020 roku.
 • Szkoły zamknięte do 24.05.2020 roku.
 • Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3.05.2020.

- Polacy zachowali się niezwykle odpowiedzialnie podczas ostatnich świąt. NIe odnotowaliśmy znaczącego wzrostu zachorowań. Dzięki temu mogliśmy ogłosić pierwsze luzowanie regulacji - powiedział minister Szumowski. - Wszystkie prognozy, także te dotyczące egzaminów, są związane z naszym odpowiednim zachowaniem i przestrzeganiem zasad.

Konferencja szefa MEN:

Zasiłek opiekuńczy przedłużony tylko o tydzień! Co z przedszkolami i żłobkami?

Rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 8, niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych a także opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, dłużej będą mogli o tydzień dłużej (do 3.05.2020 roku) skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego - taka informacja pojawiła się dzień po konferencji. Rząd miał w tym tygodniu podać decyzje dotyczące żłobków i przedszkoli. Jak się jednak okazuje, do Sejmu trafiła poprawka dotycząca terminu zasiłku. Co dalej z przedszkolami i żłobkami? Być może dowiemy się tego na konferencji 29.04.2020, która ma się rozpocząć o godz. 10.

Ważne informacje!
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony nie tylko do 3 maja, ale aż do 24 maja czyli na okres, w którym zamknięte są szkoły, żłobki i przedszkola. W środę 29 kwietnia do Sejmu trafiła stosowna poprawka zapisu w specustawie.**Czytaj więcej >>>**

------------

Odmrażanie gospodarki - czy i kiedy czeka nas drugi etap poluzowania obostrzeń?

Podczas ostatniej konferencji prasowej dotyczącej regulacji epidemicznych, premier wdrożył pierwszy etap odmrażania obostrzeń, co w głównej mierze dotyczyło możliwości poruszania się w parkach i lasach, a także rekreacji w postaci spacerów, biegania czy jazdy na rowerze.

Drugi etap luzowania restrykcji ma mieć bardziej gospodarczy charakter. Premier zapowiadał, że w kolejnym rzucie w weekendy zostaną otwarte sklepy budowlane. Swoją działalność mają wznowić również hotele i inne miejsca noclegowe. Wreszcie społeczeństwo ma mieć dostęp do instytucji kultury: bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

Kolejne poluzowanie obostrzeń możliwe?

W godzinach porannych Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 248 nowych przypadków koronawirusa, co nie zwiastuje znaczącego spadku zakażeń, a minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że od tych danych są uzależnione decyzje o zawieszeniu obostrzeń.

Niektórzy eksperci są zdania, że z racji długiego okresu suszy, może zapaść ponowna decyzja o zamknięciu lasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki