Złamanie prawa uszło na sucho

  Złamanie prawa uszło na sucho

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku skontrolował prawidłowość składowania osadów ściekowych na prywatnych gruntach w Stawiskach oraz Szenajdzie. Okazuje się, że prawo zostało złamane, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnych kar wobec winnych.
  O składowaniu osadów ściekowych w Szenajdzie pisaliśmy w lipcu tego roku. Pochodziły one z oczyszczalni ścieków w Kościerzynie. Mieszkańcy Szenajdy, Małych Stawisk oraz Nowej Kiszewy narzekali na uciążliwy fetor, który pochodził z osadów. Był szczególnie dotkliwy w upalne dni. Ponadto miejscowi narzekali na to, że z samochodów ciężarowych, którymi były wożone osady, część z nich wypadała na ulicę i nikt tego nie sprzątał.

  O tym fakcie została poinformowana Straż Gminna, która następnie zawiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Urzędnicy z WIOŚ przyjechali na miejsce i skontrolowali teren. Na wyniki trzeba było jednak poczekać kilka tygodni.

  Mieszkańcy wspomnianych miejscowości obawiali się m.in. tego, że metale ciężkie, które znajdują się w osadach, mogą się przedostać do gleby, a następnie do przydomowych studni. Kolejnym problemem było, ich zdaniem, złożenie osadów na terenie Obszaru Ochrony Krajobrazu Doliny Wierzycy.

  Ich obawy się potwierdziły. Z dokumentów pokontrolnych przygotowanych przez WIOŚ wynika, że ilość metali ciężkich (są to m.in. kadm, rtęć, ołów) znajdujących się w osadach przekraczała dopuszczalne normy. Ponadto WIOŚ stwierdził składowanie ich na gruntach leżących w granicach Obszaru Ochrony Krajobrazu Doliny Wierzycy. Tymczasem kierownictwo oczyszczalni zaprzecza, jakoby doszło do przekroczenia norm.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo