Zła jakość powietrza na Pomorzu. W ostatnich dniach wysokie...

  Zła jakość powietrza na Pomorzu. W ostatnich dniach wysokie wartości stężeń pyłu PM10

  oprac. sz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zła jakość powietrza na Pomorzu. W ostatnich dniach wysokie wartości stężeń pyłu PM10
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Fot. Karolina Misztal

  W ostatnich dniach notowane są wysokie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 na terenie województwa pomorskiego. Najwyższe średniodobowe stężenia zarejestrowano w czwartek (08.02.2018 r.) na stacjach w Lęborku, Malborku i Kościerzynie.
  W czwartek odnotowano wysokie stężenia pyłu PM10 na stacjach w Lęborku (172 µg/m3), Malborku (158 µg/m3) i Kościerzynie (157 µg/m3). Na terenie Trójmiasta jakość powietrza też była niezadowalająca (Gdańsk Stogi 97 µg/m3).

  Dopuszczalny poziom wynoszący 50 µg/m3 został przekroczony. Lecz wartości nie przekroczyły średniodobowego pułapu 200 µg/m3, po przekroczeniu którego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku musi powiadomić Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku i Zarząd Województwa, że został przekroczony tzw. poziom informowania.

  W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  - poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  - poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  - poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

  Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

  Poziom informowania
  - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

  Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

  Obecnie jakość powietrza w Trójmieście się poprawia. Jeszcze tylko w dwóch miejscach w Gdańsku (Śródmieście i Stogi) jest ona na poziomie "dostateczny".

  Strona internetowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z przedstawionymi aktualnymi wynikami pomiarów jakości powietrza w Polsce. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska


  Zła jakość powietrza utrzymuje się na terenie niemal całego kraju. Spowodowane jest to przede wszystkim warunkami atmosferycznymi, które sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń. Według przewidywań zła jakość powietrza może utrzymać się do niedzieli, ponieważ wtedy zapowiadane jest podwyższenie temperatury powietrza i przybranie na sile wiatru.

  Jakość powietrza na Pomorzu - gdzie sprawdzić?

  [MONITOROWANIE JAKOŚCI POWIETRZA, RAPORT O JAKOŚCI POWIETRZA, DANE DOTYCZĄCE JAKOŚCI POWIETRZA]  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo