Zjednoczone Niemcy, zjednoczona Europa

Artykuł sponsorowany Stowarzyszenie Morena
W tym roku obchodzimy 30 rocznice zjednoczenia Niemiec. Wydarzenie to wpłynęło nie tylko na społeczeństwo niemieckie, ale na całą Europę. W połowie lat 80. XX wieku zjednoczenie obu państw niemieckich wydawało się nierealnym. Jednak 3 października 1990r. Niemcy stały się ponownie jednym państwem.

Próba prostej oceny procesu zjednoczenia Niemiec nie jest łatwa o czym świadczą różnorodne interpretacje dokonywane przez specjalistów. Jednak można wyróżnić w nim „kamienie milowe”, które stanowiły punkty zwrotne tego procesu i właśnie o tym chcieliśmy porozmawiać z okazji okrągłej rocznicy tych wydarzeń. Debata powstała przy współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańśk.

W roli ekspertów wystąpili:

  • Cornelia Pieper – Konsul Generalna Niemiec
  • Marek Prawda – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Debatę moderowała dr hab. Sylwia Mrozowska, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

Spotkanie rozpoczęło się od określenia jakie wydarzenia na drodze do zjednoczenia Niemiec uznać można za najważniejsze i jakie czynniki odegrały największą rolę w przyśpieszeniu procesu zjednoczenia Niemiec. Spojrzeliśmy też na konsekwencje społeczne i gospodarcze zjednoczenia Niemiec w odniesieniu do ówczesnej sytuacji na świecie i w Europie.

Konsul Pieper zwróciła uwagę na fakt, iż wielu Niemców nie wierzyło w możliwość zjednoczenia. Co ważne, to właśnie powstanie Solidarności i działania Polaków były motywacją i swego rodzaju zachętą do zmian, ponieważ pokazano że jest to możliwe. Niemcy nie wierzyli w to co symbolizował upadek muru, dlatego dla wszystkich był to bardzo emocjonalny moment. Nie żyjemy sami jako państwo na świecie, potrzebujemy solidarności i wsparcia w Europie. Musimy sobie pomagać i wspierać się w naszych wartościach takich jak solidarność, demokracja i równość, ponieważ są to kwestie o które trzeba walczyć do dziś.

Niemcy wiele zawdzięczają mądrym i odważnym politykom, którzy wiedzieli że demonstracje w sprawie zjednoczenia oraz ruchy wolnościowe trzeba wspierać.

Dyrektor Prawda ujął to zagadnienie od strony Polaków. Przed rokiem 80. Polska miała poczucie, że nie stanowi dla rządu RFN istotnej kwestii, a jest raczej elementem, który pojawia się przy kontaktach z Rosją. Niemcy nie postrzegali wtedy Polski jako samodzielnego i silnego sąsiada.

Polscy politycy obawiali się przed zjednoczeniem m. in. nie do końca uregulowanej kwestii granic. Z drugiej jednak strony zjednoczenie Niemiec było dla Polski swego rodzaju nadzieją i okazją by stać się częścią wspólnoty krajów europejskich. Dla Polski było to „budowanie mostu do Europy jakiej chcieliśmy”.

W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o drodze Polski do Unii Europejskiej i roli zjednoczonych Niemiec w tym procesie. Spojrzeliśmy też na ewoluujące stosunki polsko - niemieckie.

Nagranie spotkania w całości dostępne jest na: https://www.youtube.com/watch?v=IbZtpFt9qNY&t=1s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie