MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zjazd Kaszubów 2020 odwołany z powodu epidemii koronawirusa. ZKP i władze Pucka nie poddają się. Czekają na decyzje rządu

Piotr Niemkiewicz
Światowy Zjazd Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń na Pomorzu
Światowy Zjazd Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń na Pomorzu ZKP Puck/Amadeusz Walke
Nie będzie 22. Światowego Zjazdu Kaszubów w Pucku. Impreza, której miała towarzyszyć Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka, została odwołana. Powód: pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia m.in. zakazujące organizacji imprez masowych. Choć organizatorzy nie odpuszczają. - Czekamy na decyzje rządu - mówi Łukasz Richert z ZKP.

22. Światowy Zjazd Kaszubów 2020 odwołany

- 22. Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku został odwołany - zakomunikowała burmistrz Hanna Pruchniewska, a tę samą informację podtrzymali członkowie Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy o organizacji imprezy dyskutowali podczas ostatniego majowego posiedzenia.

Kaszubi i ich sympatycy mieli spotkać się w Pucku w sobotę 27 czerwca 2020. Termin wydarzenia dla władz miasta był szczególny, bo przypadający na rok 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, a dodatkowo połączony także z widowiskowym religijnym odpustem w Pucku.

Plany jednak upadły, bo Światowego Zjazdu Kaszubów w Pucku nie będzie. Powód: pandemia i związane z nią obostrzenia m.in. zakazujące organizacji imprez masowych. Choć jest światełko w tunelu, bo w ZKP w Gdańsku nie poddają się łatwo.

- Zjazdu Kaszubów w Pucku faktycznie nie będzie - przyznaje Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i dodaje: - Przynajmniej nie w planowanym terminie, czyli 27 czerwca. Jest jednak mocna wola członków Zarządu, by to wydarzenie się odbyło.

XXI Zjazd Kaszubów, Chojnice, 6.07.2019

W Chojnicach w sobotę 6.07.2019 odbył się XXI Światowy Zjazd...

22 Światowy Zjazd Kaszubów. ZKP: - Do ustalenia jest termin

Do ustalenia jest termin Zjazdu Kaszubów. Czerwiec 2020 definitywnie został skreślony - bo w ciągu kilku tygodni na pewno nie uda się dopiąć spraw organizacyjnych. W kaszubskim kalendarzu na ten rok jest wolna końcówka sierpnia (choć tu mógłby teoretycznie kolidować z potencjalnym Dniem Jedności Kaszubów 2020).

Jest też opcja przełożenia Zjazdu Kaszubów o rok. Która z nich wygra?

- Trudno w tej chwili podać konkrety, ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną ze znoszeniem kolejnych obostrzeń wywołanych koronawirusem - wyjaśnia Łukasz Richert. - Obserwujemy rozwój sytuacji, czekamy na decyzje rządu i będziemy dyskutowali. Ciężko dziś wróżyć przyszłość

.

Rozmowy o 22. Światowym Zjeździe Kaszubów w Pucku

Rozmowy o organizacji Zjazdu w Pucku zaplanowano na końcówkę czerwca 2020. Odbędą się w Pucku, gdzie spotka się Rada Naczelna ZKP i władze miasta. Być może do tego czasu zniesione zostaną zakazy organizacji imprez masowych - a tą bez wątpienia jest coroczne spotkanie Kaszubów. Jego uczestnicy liczeni są przecież w tysiącach osób.

Opracować trzeba też, jeśli 22. Światowy Zjazd Kaszubów miałby odbyć się jeszcze w 2020 roku - jego formułę. Ta na pewno musi ulec zmianie ze względu na liczbę wydarzeń dziejących się w trakcie Zjazdu. Koncerty, pociąg Transcassubia, turnieje, stoiska...

- Podczas naszej dyskusji w gronie Zarządu Głównego pomysłów na Zjazd pojawiło się sporo - relacjonuje Łukasz Richert. - Może zrobić wersję online, koncert, albo zaprosić tylko delegacje poszczególnych oddziałów Zrzeszenia...

Sierpniowy termin Zjazdu może też kolidować z planami terenowych oddziałów ZKP - jest ich 70, więc możliwe, że część z nich nie pojawi się w ogóle w Pucku.

Ile czasu potrzeba organizatorom na odpowiednie przygotowanie Zjazdu w Pucku? Do tej pory przygotowanie tego ogromnego wydarzenia zajmowało pół roku - bo trzeba było m.in. zgrać termin koncerty z muzyczną gwiazdą.

Koronawirus na pewno to skomplikuje.

- Przez lata wypracowaliśmy swój system, mamy know-how, a niewątpliwych wyzwań stawianych przez ten rok się nie boimy - zapewnia szef biura ZKP w Gdańsku.

Jeśli trzymać się terminu sierpniowego - czasu będzie mało, więc Zrzeszenie i miasto Puck będą musiały zrezygnować z części atrakcji.

Co trzeba by było wyrzucić z kalendarza imprez towarzyszących Zjazdowi Kaszubów?

- To temat na nasze czerwcowe spotkanie w Pucku, dziś trudno podać cokolwiek wiążącego - ocenia Łukasz Richert.

22. Światowy Zjazd Kaszubów na pewno odbędzie się w Pucku

Jedno jest pewne - gospodarz 22. Światowego Zjazdu Kaszubów. Pozostanie nim Puck. Jak się dowiedzieliśmy, ZKP nie planuje przekazania prawa organizacji żadnemu innemu samorządowi.

Powiat pucki już wcześniej gościł tłumy Kaszubów. Zjazdy odbyły się w Helu (drugi w 2000) i Władysławowie (15 w 2013 roku) i oraz Puck (12 w 2010 roku) a Kosakowo (2018) gościło uczestników Dnia Jedności Kaszubów.

XVI Zjazd Kaszubów. Uczestnicy imprezy spotkali się w Pruszc...

Zjazd Kaszubów w Redzie. Uroczysta Msza i otwarcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki