Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziółka dobre na nerwy i męskie problemy

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
Ziołolecznictwo staje się coraz bardziej popularne. Po latach łykania tabletek na wszystko, coraz więcej osób sięga po naturalne metody leczenia.

Coraz częściej w naturze szukamy pomocy na problemy duszy i ciała. Okazuje się, że daleko szukać nie trzeba. Wiele bardzo pomocnych specyfików mamy we własnej kuchni.

Koper świetnie działa na uspokojenie i pomaga na bezsenność, silnie moczopędny, co czyni go dobrym składnikiem potraw przy oczyszczaniu nerek czy profilaktyce i leczeniu chorób układu moczowego. Herbatka z kopru sprawdza się przy problemach niestrawności żołądkowej, pobudza apetyt, przyspiesza trawienie, zapobiega wzdęciom.

Popularna szałwia może zdziałać cuda.

- Szałwia jest dobra na długowieczność, owoce jałowca rzucone na rozżarzone węgielki są idealne na spokojność, a popiół z kory sosny rozpuszczony w winie i wypity przed pójściem do łóżka - to najlepszy afrodyzjak w alkowie - zapewnia Maria Świder, zielarka, miłośniczka naturalnych terapii. - Ten ostatni specyfik jest też na dobry humor. A tego w miłosnych uniesieniach też nie powinno zabraknąć.

Warto poznać niezwykłą moc tak zwyczajnej wydawać by się mogło pietruszki. Jest ona świetnym pomocnikiem w walce z nowotworami, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych i neutralizowanie kancerogenów zawartych w dymie papierosowym.

Natka pietruszki jest źródłem pierwiastków śladowych, zwłaszcza minerałów elektrolitycznych takich jak sód, potas, wapń oraz magnez. Zawiera duże ilości witaminy A, C i naturalne substancje odtruwające organizm. Natka pietruszki stosowana jest w leczeniu infekcji dróg moczowych, bolesnych menstruacji, niestrawności, wzdęć, zapalenia oskrzeli, alergii. Chroni także przed zakrzepicą.

Cynamon ma właściwości antybakteryjne (wykazano, że ekstrakt z cynamonu ma działanie bakteriobójcze w stosunku do Salmonella typhimurium i Escherichia coli). Jest doskonałym środkiem do walki z trądzikiem: pomaga zlikwidować wypryski, łagodzi przebarwienia i rozjaśnia cerę. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Cynamon pobudza produkcję soku żołądkowego, działa rozkurczowo i wiatropędnie. Cynamon ma też właściwości rozgrzewające, dlatego warto po niego sięgnąć kiedy czujemy, że nasz organizm jest wychłodzony, czy też w początkowej fazie przeziębienia (katar, drapanie w gardle).

Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego
- poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach. Wykazuje skuteczność także w zwalczaniu braku apetytu. Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom. Ma też działanie podobne do melisy: działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość. Bazylia posiada także właściwości przeciwgorączkowe - łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki