Zima nam niestraszna. Jak wygląda pomoc rządu? Dodatek węglowy, dopłaty do fotowoltaiki

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ogrzewanie w dobie kryzysu energetycznego nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Wpływ mają na to m.in. ceny, smog oraz inne zanieczyszczenia. Czy rząd pomaga w jakikolwiek sposób? Na co mogą liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych? Dopłaty do zakupu i montażu pompy ciepła, dopłaty węglowe oraz dofinansowanie wymiany źródła ciepła i termomodernizacji.

W 2022 roku można skorzystać z wielu dofinansowań dotyczących ogrzewania, wymian pieca i termomodernizacji oraz fotowoltaiki. Dostępne są m.in. takie programy jak dodatek węglowy, "Czyste Powietrze" oraz "Mój Prąd".

Dodatek węglowy

Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych.

Dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Przyjęta przez Sejm 22 lipca 2022 r. ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć w gminie do 30 listopada 2022 r. Co ważne, dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały z wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Ogrzewanie innym paliwem niż węgiel?

Według rządowych stron gospodarstwa domowe, które główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. Ma to być forma pomocy gospodarstwom domowym w nadciągającym sezonie grzewczym 2022/2023.

Rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych innymi paliwami niż węgiel będzie różne w zależności od użytkowanego źródła ciepła:

 • 3000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
 • 1000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
 • 500 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
 • 2000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE TUTAJ

Czyste Powietrze i Czyste Powietrze+

15 lipca 2022 roku ruszyła możliwość składania wniosków w programie "Czyste Powietrze+". Dotacje obejmują wymianę źródła ogrzewania oraz ocieplanie budynku. Nową możliwością w programie jest prefinansowanie, czyli wypłata pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Możliwe dofinansowania w kwocie do 40 tys. zł.

W nowej odsłonie programu będzie można dostać przedpłatę wsparcia w wysokości do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji. Wcześniej zwrot pieniędzy był możliwy dopiero po wymianie na własny koszt. Czyste Powietrze+ jest skierowane do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych - beneficjenci 2. i 3. części programu „Czyste Powietrze”. Program jest dostępny tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie.

ZOBACZ TAKŻE: Czyste Powietrze plus. Gdzie znaleźć fachowców od ocieplania domów? Ile zapłacimy?

Jeśli chodzi o program Czyste Powietrze, kwota dofinansowania może sięgnąć od 30 do nawet 69 tys. złotych. Dokładna kwota zależy od dochodów wnioskodawcy oraz zakresu realizowanego przedsięwzięcia:

 • poziom podstawowy – do 30 tys. zł dofinansowania – osoby z dochodem rocznym do 100 tys. zł,
 • poziom podwyższony – do 37 tys. zł dofinansowania – osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 1564 zł lub do 2189 zł,
 • poziom najwyższy – do 69 tys. zł dofinansowania – osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 900 zł lub do 1260 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Czyste Powietrze – zasady składania wniosku

Do kogo jest skierowane "Czyste Powietrze"? Mogą z niego skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dzięki programowi można uzyskać m.in. dofinansowanie ocieplenia domu, wymiany źródła ciepła, montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiany stolarki drzwiowej i okiennej, zakupu i montażu fotowoltaiki oraz audytu energetycznego.

Mój Prąd

Z programu "Mój Prąd" można dostać dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki oraz urządzeń towarzyszących. Skorzystać mogą z niego właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się za energię elektryczną w systemie net-billingu - rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Maksymalna wysokość dotacji to 20,5 tys. zł, przy czym na same panele fotowoltaiczne przysługuje dopłata w kwocie 2000–5000 zł.

- Nie podlegają dofinansowaniu przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej – przez zwiększenie mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej rozumie się zarówno dołożenie paneli fotowoltaicznych, jak i przyłączenie do jednego Punktu Poboru Energii (PPE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem - czytamy na stronach rządowych.

Nabór wniosków trwa od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków. Dokładne szczegóły dostępne są na stronach rządowych: mojprad.gov.pl oraz www.gov.pl

Ciepłe Mieszkanie

"Ciepłe Mieszkanie” skierowane jest do właścicieli i współwłaścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dotacja może wynieść od 15 do 37,5 tys. zł.

- Dla gmin, które następnie będą ogłaszać nabór na swoim terenie dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym - informuje strona rządowa.

Dotacja może wynieść od 15 do 37,5 tys. zł. Na co będzie można dostać pieniądze? Ministerstwo Kultury i Środowiska podaje, że na przedsięwzięcia u beneficjentów końcowych dot. wymiany wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego na efektywne źródła ciepła lub podłączenie do efektywnego źródła ciepła w budynku.

ZOBACZ TAKŻE: „Ciepłe Mieszkanie”, czyli dopłaty do wymiany pieca i termomodernizacji. Zasady

Moje Ciepło

W ramach programu "Moje Ciepło" będzie można dostać pieniądze na zakup i montaż nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Dofinansowanie w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. W regulaminie jest napisane, że wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez wnioskodawcę karty dużej rodziny. W programie mogą wziąć udział właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych w budowie.

Wnioski można składać do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków - budżet na realizację celu programu wynosi do 600 mln zł.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

 • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  [*} zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
 • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.

Stop Smog

31 marca br. wystartowała druga odsłona programu "Stop Smog", który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne oraz powiaty. Dzięki "Stop Smog" można uzyskać dofinansowanie do 100% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, przy czym dotacja na jeden budynek nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł.

- Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu - powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski. - Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie