Ziemia pod ulicami Gniewa odsłoniła średniowieczne pamiątki [ZDJĘCIA]

Andrzej RadomskiZaktualizowano 
W Gniewie odkryto pozostałości średniowiecznej drogi UMiG Gniew
Na Starym Mieście w Gniewie trwa obecnie pierwszy etap rewitalizacji, obejmujący tzw. poziom -1, czyli pod nawierzchnią dróg. Firma kładąca na terenie starówki nową sieć wodno-kanalizacyjną i ciepłowniczą, ze względu na historyczny charakter dzielnicy, wystąpiła do tutejszej filii Muzeum Archeologicznego w Gdańsku o nadzór konserwatorski.

- Prowadzi go obecnie grupa trzech archeologów, która w przyszłym tygodniu zwiększy się do czterech osób - mówi koordynująca pracę archeologów Agnieszka Wesołowska, pracownica muzeum.

Naukowcy w wybranych punktach nie tylko nadzorują pracę robotników, ale także prowadzą własne badania.

- Kryterium wyboru miejsca do prowadzenia prac odkrywkowych jest bardzo proste - tłumaczy Wesołowska. - Gniewska starówka była już częściowo zbadana przez zespół profesor Elżbiety Choińskiej-Bochdan, jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Dlatego my prowadzimy nasze prace tam, gdzie wówczas naukowcy nie dotarli.

Wykopaliska rewitalizacyjne są na bardzo wstępnym etapie, trwać bowiem będą aż do sierpnia, ale już teraz przyniosły kilka pierwszych odkryć. Wpierw pod usuniętą nawierzchnią ul. Wschodniej odkryty został fragment drewnianego traktu z dębowych bali, datowanego na II poł. XIV w.

- Dokładną datę powstania drogi jesteśmy w stanie podać, ponieważ inny jej odcinek, na południowej pierzei Starego Rynku, w 1975 roku odkryła właśnie profesor Choińska-Bochdan - zaznacza Agnieszka Wesołowska.

Obecnie zabytkowa droga jest w trakcie demontażu - jej fragmenty zostaną złożone m.in. w magazynie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, a z bali specjaliści pobiorą próbki do przeprowadzenia badań dendrochronologicznych.

a.radomski@prasa.gda.pl


Cały artykuł na ten temat przeczytasz kupując e-wydanie gazety

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie