Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla "Modelu na rzecz równego traktowania" w Gdańsku. Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

(KGK)
Pod gdańskim ratuszem kilkakrotnie dochodziło do demonstracji - zarówno za, jak i przeciwko Gdańskiemu Modelowi na Rzecz Równego Traktowania
Pod gdańskim ratuszem kilkakrotnie dochodziło do demonstracji - zarówno za, jak i przeciwko Gdańskiemu Modelowi na Rzecz Równego Traktowania Karolina Misztal
Uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie przyjęcia "Modelu na rzecz równego traktowania" jest ważna. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przychylił się do skargi wojewody pomorskiego, który domagał się unieważnienie tej uchwały w całości.

Aktualizacja

Wojewoda Pomorski zajął stanowisko w sprawie wyroku WSA dotyczącego Modelu na rzecz Równego Traktowania.

"W dniu 20 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozpatrywał skargę Wojewody Pomorskiego na uchwałę Rady Miasta Gdańska z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia na terenie Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania. Wojewoda zaskarżył uchwałę w całości zarzucając Radzie Miasta Gdańska podjęcie jej z istotnym naruszeniem prawa.

Po przeprowadzonej rozprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej rozdziałów 7 i 8 uchwały zatytułowanych „rekomendacje i zadania” oraz „wdrażanie”. W kolejnym punkcie wyroku sąd stwierdził wydanie uchwały z naruszeniem prawa w zakresie błędnych podstaw prawnych podjęcia uchwały. W ostatnim punkcie sąd skargę oddalił w pozostałym zakresie (ponad ten, w którym stwierdził nieważność).

Uszczegóławiając wskazać należy, że stwierdzenie nieważności uchwały w części dotyczącej rozdziałów 7 i 8 uchwały zatytułowanych „rekomendacje” (179 rekomendacji) i zadania” oraz „wdrażanie”, eliminuje z obrotu prawnego prawie połowę z opracowanego przez Miasto Gdańsk dokumentu, który liczy 107 stron. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd w całości podzielił argumentację Wojewody Pomorskiego przedstawioną w skardze, że sposób sformułowania rekomendacji i zadań istotnie narusza prawo poprzez nieuprawnione i zbyt szczegółowe określanie sposobu ich realizowania. W obliczu powyższego trudno zatem, jak chce tego Miasto Gdańsk, uznać powyższe jedynie za „usterki prawne”. Sąd stwierdził bowiem nieważność zasadniczej części gdańskiej uchwały.

W kolejnym punkcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, ze uchwała w sprawie przyjęcia na terenie Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania została podjęta z naruszeniem prawa, w zakresie w jakim Rada Miasta Gdańska przywołała błędne podstawy prawne podjęcia uchwały. Stanowisko sądu w tym zakresie było również spójne z wywodami Wojewody Pomorskiego zawartymi w skardze. Podkreślić należy, że stwierdzenie podjęcia uchwały z naruszeniem prawa nie jest tożsame ze stwierdzeniem jej nieważności, bowiem nie eliminuje z porządku prawnego określonych zapisów uchwały. Wojewoda jednak, jako organ nadzoru, stojąc na straży praworządności i prawidłowej legislacji w jednostkach samorządu terytorialnego zobowiązany był do wskazania powyższego naruszenia w skardze.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Szczegółowa argumentacja sądu zawarta będzie w pisemnym uzasadnieniu".

Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu w czwartek 20 grudnia skargi wojewody pomorskiego na uchwałę Rady Miasta Gdańska (RMG) z 28 czerwca br. w sprawie przyjęcia w Gdańsku Modelu na rzecz Równego Traktowania stwierdził, że uchwała w pewnym zakresie „dotknięta jest jednak pewnymi usterkami prawnymi”. Zaznaczył przy tym, że nie są one istotne dla ważności uchwały.

CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda pomorski zaskarżył w całości do sądu Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania.

Sąd orzekł, że konsultacje ws. Modelu oraz analiza i rozpoznanie potrzeb miasta w tym zakresie były przeprowadzone w Gdańsku zgodnie z prawem.

Zastępca prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz zapowiada, że miasto wystąpi do WSA o pisemne uzasadnienie postanowienia. Podkreśliła, że najważniejsze, że sąd nie unieważnił uchwały, na mocy której w mieście może być wdrażany Model na rzecz Równego Traktowania.

Protest przed sesją  Rady Miasta Gdańska. Awantura o Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania

Protest przed sesją Rady Miasta Gdańska. Awantura o Gdański...

Przypomnijmy, że w sierpniu br. wojewoda Dariusz Drelich zaskarżył w całości uchwałę, która wzbudzała kontrowersje i przeciwko której kilkakrotnie protestowano.

Model na rzecz Równego Traktowania został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska pod koniec czerwca br. Głównym celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji mieszkańców ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, pochodzenie, narodowość, stosunek do religii i orientację seksualną.

Czytaj więcej: Chcą, by wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze wobec Modelu na Rzecz Równego Traktowania

Celem dokumentu jest zbudowanie miasta przyjaznego i bezpiecznego, gdzie każda osoba czuje się szanowana. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu 179 rekomendacji zmian w politykach miejskich w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i wyrównywania szans mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Większość rekomendacji dotyczy osób starszych, z niepełnosprawnościami i pochodzących z innych krajów.

Prace nad Modelem na rzecz Równego Traktowania zostały zainicjowane przez Gdańską Radą ds. Równego Traktowania, m.in. w odpowiedzi na prośbę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Poparcie dla Modelu wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich, który może uczestniczyć w postępowaniu przed sądem administracyjnym, na prawach przysługujących prokuratorowi. RPO zadeklarował chęć przystąpienia do postępowania, ale formalnie nie zdążył do niego przystąpić.

ZOBACZ TAKŻE: Protest przed sesją Rady Miasta Gdańska. Awantura o Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania (28.06.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki