"Zginął Adamowicz, zginie Tusk, do widzenia". Gdańska policja zatrzymała mężczyznę po telefonie na 112. Ekspert: Mogą pojawić się naśladowcy

  • Dziennik Bałtycki

Szymon Zięba

"Zginął Adamowicz, zginie Tusk, do widzenia", a potem ponownie: "dostanie kulką w łeb". Jak wynika z naszych ustaleń, telefony z takimi "zgłoszeniami" w poniedziałek 14.01.2019, około 21, odebrał operator numeru 112. Sprawą zajęli się policjanci z Gdańska. W środę rano zatrzymali 48-letniego mężczyznę.

Aktualizacja 17.01.2019
W czwartek śledczy postawili zarzut 48-letniemu mieszkańcowi miasta, który groził pozbawieniem życia Donaldowi Tuskowi. Jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Gdańsku, zatrzymany mężczyzna dziś zostanie doprowadzony do prokuratury. - Komendant Miejski Policji w Gdańsku wnioskuje do prokuratury o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania - mówi asp. Karina Kamińska z KMP w Gdańsku.

Czytaj więcej na ten temat: "Zginął Adamowicz, zginie Tusk, do widzenia". Jest zarzut dla 48-letniego mężczyzny, który groził przewodniczącemu Rady Europejskiej

Aktualizacja 16.01.2019, godz. 08.45

Dzisiaj w godzinach porannych zatrzymano mężczyznę, który miał grozić śmiercią Donaldowi Tuskowi. To mieszkaniec Gdańska, urodzony w 1971 roku. Policja zabezpieczyła telefony.

Zatrzymania dokonali policjanci z oddziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, którzy pracowali nad sprawą. Informacje te oficjalnie potwierdził Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.

"Zginął Adamowicz, zginie Tusk"

- Policjanci z komendy miejskiej po odebranym zgłoszeniu zabezpieczyli nagranie z zarejestrowaną rozmową telefoniczną. W trakcie czynności funkcjonariusze przesłuchali pracownika Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Policjanci wystąpili do prokuratury z wnioskiem o przyjęcie zawiadomienia oraz wniosku o ściganie od pokrzywdzonego - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

I dodaje: - Nad sprawą pracują również kryminalni, którzy analizują zdobyte informacje, mając na celu jak najszybsze typowanie sprawcy oraz jego zatrzymanie. W związku ze zgłoszeniem policjanci z komendy miejskiej prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie kierowania gróźb karalnych.

Eksperci podkreślają, że po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w niedzielę w Gdańsku, kiedy to ugodzony nożem został prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, żadnych sygnałów bagatelizować nie można. Niewykluczone bowiem, że mogą pojawić się naśladowcy.

- Niestety, zjawisko naśladownictwa jest dobrze udowodnione empirycznie - mówi dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS. - W tak dużym kraju jak Polska, istnieje ogromne niebezpieczeństwo wystąpienia naśladowców.

Podkreśla, że na każdy sygnał trzeba reagować. - Niektórym osobom nagłaśniane zdarzenia podsuwają gotowe pomysły na to, co mogliby zrobić - mówi ekspert.

Zobacz też: Po przesłuchaniu w prokuraturze, podejrzany z zabójstwo Pawła Adamowicza nie przyznaje się do winy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.01.2019, 12:29

Powiem krótko ... ludziom się w d**** poprzewracalo nie mają co robić to za robotę się weźcie a nie w domu siedzicie i wymyślacie co komu co zrobić... zginął człowiek który tak jak my się tego niespodziwalismy nie broniąc żadnych z parti poprostu człowiek tak jak każdy inny...za 10 lat będzie strach iść do sklepu bo niewiadomo czy z niego wrócimy albo ktoś nam coś ,,sprzeda'' opanujcie się a nie siejecie groźby !!!!

17.01.2019, 08:08

Posłużę się językiem miłości i powiem tym zbrodniarzom którzy chcą podnieść swoje świętokradcze ręce na samego Krula Ojropy, Słońca Peru i okolic. Tzn. nie zacytuję tow. Cyrankiewicza i jego ostrzeżenia o obcinaniu rąk takim warchołom, ale zacytuję sam obiekt onych gróźb karalnych:"Jak będziecie postępować tak jak teraz to "wyginiecie jak dinozaury"!

17.01.2019, 08:01

nie dla faszystów i lewaków nawolujacych do strzelania do kaczek czy kaczorów

17.01.2019, 07:59

przynosi tragiczne skutki

17.01.2019, 07:56

Rzeplę

17.01.2019, 07:54

wystarczy jeden POstępowy którego hasło o dozynaniu watah padnie na podatny grunt

17.01.2019, 07:52

zareagował na apel o dozynaniu watah. Nie mogł wcześniej bo siedział w więzieniu.
Nie wszyscy to mohery sa też POstepowi i Nowocześni

17.01.2019, 04:04

nastepny bedzie rudy złodziej

16.01.2019, 12:25

Jesteś DEBIL

16.01.2019, 11:01

kto potrafi dobrze zanalizować sytuację i postawić dobrą diagnozę bo jest osobą żyjącą w społeczeństwie, zna jego problemy i konteksty kulturowe a dodatkowo korzysta z dorobku naukowego. Tutaj mamy prostolinijne i milicyjne psychologizowanie grające na emocjach społeczeństwa. Zatańczmy taniec deszczu, może spadnie.

16.01.2019, 10:58

co to za ekspert? Jakimi algorytmami się tam kieruje? Czy to ten sam ekspert, który dopuścił do działalności escape roomy? A może taki jak ci, którzy wydają ekspertyzy nakazujące gnębienia i inwigilowania niegroźnych ludzi a tych co napadają na banki po wyjściu z więzienia każe odpuścić?

16.01.2019, 07:03

Język niektórych nie wiele różni się od tej patologi którą widzieliśmy z nożem w ręku w Gdańsku. Bądźmy odważniejsi i razem wszyscy przeciw takim psychikom. Koniec tolerancji dla potencjalnych kryminalistów. Koniec z tym językiem!!!!!!!

16.01.2019, 00:42

Nie potrzeba imigrantów, wystarczą pis-dzielce żeby wykończyć POLAKÓW. W końcu obiecali "Polska w ruinie" i są coraz bliżej..

16.01.2019, 00:27

Gdy czytam coś takiego, to tylko jedno się nasuwa: DEBIL.

16.01.2019, 00:08

Witam moim zdaniem polityka to dno prześćigają się w mediach o poparcie licząć słupki w procentach ,pomawiają się nawzajem a w kuluarach klepią się po plecach popijając wytrawne trónki , i jak to jest czy to jest normalne moim zdaniem raczej nie ten człowiek byl otwarty dla ludzi i to jest wzór do naśladowania ale owszem gdy jurz niema go wśród nas to zaczynają mówić pochlebne słowa o nim ale o nagonce medialnej dawno zapomnieli co za obłuda ,to duża strata dla Gdańska ,Wieczny Odpoczynek Racz mu Dać Panie"

15.01.2019, 23:36

...

15.01.2019, 22:59

Czy Schetyna Grzegorz musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa PiS-owską szarańczę?

15.01.2019, 22:13

Pisiorska prokuratura pod rządami ZERO zrobi wszystko żeby ukręcić łeb sprawie. Im to pasuje

15.01.2019, 21:30

Do cel trafiają ludzie za protesty przeciw emigrantom, a ubecka zgraja prowokatorów włazi swobodnie do Sejmu, lży policjantów i bezcześci pomniki. Taki to "reżim kaczystowski".

15.01.2019, 21:23

...jak te urodziny Hitlera. Żeby POkazać ten "zamordyzm kaczystowski".

15.01.2019, 21:22

Huj nie expert z czyjego polecenia?i za ile?*Przepowiadam wam koniec świata dajcie kasę powiem kiedy

15.01.2019, 20:59

Mowia czlowiekowi przed smiercia przelatuje przed oczyma cale zycie i wszystko przypomina sie,wszystkie konta,wszystkie mieszkania.........

15.01.2019, 20:57

podgrzewają niezdrowe emocje! te fałszywe informacje, powtarzane w nieskończoność kłamstwa i pomówienia to wszystko wywołuje tsunami chorej nienawiści

15.01.2019, 20:54

później żałujcie za grzechy
a na koniec proście o wybaczenie

15.01.2019, 20:38

Mam nadzieję, że złapią tego kogoś. Bo mam przeczucie, że jest to marna prowokacja aby na siłę "uszyć" z przypadkowego morderstwa, dokonanego przez zwykłego zbira, polityczną sprawę. Nie ma zgody inteligentnych ludzi na takie debilstwo.