Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół The xx wystąpi na festiwalu Open'er 2012!

red.
Tomasz Bołt
Drugą, po wokalistce Björk, gwiazdą festiwalu Heineken Open'er 2012 będzie zespół The xx. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4 - 7 lipca 2012 roku na lotnisku Gdynia Kosakowo.

Historia The xx rozpoczyna się w londyńskiej Elliot School - prawdziwej wylęgarni artystycznych talentów, do której uczęszczali m.in. członkowie Hot Chip, Burial, Kieran Hebden (Four Tet), a nawet Pierce Brosnan. To właśnie w Elliot School spotkali się wszyscy członkowie zespołu, czyli Romy Madley Croft, Baria Qureshi, Jamie Smith i Oliver Sim, i w 2005 roku postanowili zawiązać zespół, choć jego podstawę stanowili na początku tylko Romy i Olivier. I to właśnie ich nieśmiałe próby muzyczne oraz niezwykłe dopasowanie wokali leży u podwalin sukcesu The xx.

Czytaj także: Björk pierwszą gwiazdą festiwalu Open'er 2012!

Po dołączeniu do składu drugiej gitarzystki (Baria) i speca od bitów i produkcji (Jamie), grupa zaczęła dryfować w stronę muzyki r’n’b, która jednak pozbawiona słodyczy i popowej produkcji stała się sensacją na londyńskich undergroundowych imprezach i w pirackich rozgłośniach. Podpisanie kontraktu z odnogą wytwórni XL, Young Turks dało im swobodę nagrywania, ale nie swobodę finansową. Członkowie zespołu w dzień pracowali, wieczorem nagrywali, co być może wyjaśnia po części bardzo intymny charakter ich debiutu i sprawia, że "xx" najlepiej słucha się po zmierzchu. Nagrywanie w wypadku The xx oznacza też produkcję, bo mimo wcześniejszej współpracy m.in. z Diplo, zespół postanowił odpowiadać za płytę w 100%. I pewnie dobrze się stało, bo dzięki tej decyzji The xx sprawiedliwie zebrali wszelkie laury za brzmienie albumu, kompozycje, aranżacje i teksty, a nawet szatę graficzną.

17 sierpnia 2009 w sklepach na całym świecie pojawiły się charakterystyczne czarne okładki z białym "x". Ukrywały jeden z najlepszych albumów roku, zaledwie 38-minutowy, minimalistyczny i przypominający, że wokalne duety nie są domeną popowych gwiazd szukających nowych dróg sprzedaży dla swoich singli. Intymna muzyczna rozmowa rozgrywająca się między Romy a Olivierem była jednym z najbardziej komentowanych tematów w recenzjach muzycznych i blogowych publikacjach. Teksty podkreślały korzenie muzyki The xx, wychodzące z komercyjnego popu i r’n’b, ale odarte z ozdobników. Dzięki temu ich r’n’b stało się minimalistyczne, choć nie pozbawione motywów budujących napięcie, jak powracająca linia basu czy nawet taneczne na swój sposób bity Jamiego w "Crystalised" i "Islands".

Sukces "xx" doprowadził jednak do zmian w zespole. Nieprzygotowana na nagłą popularność Baria opuściła zespół, a pozostali członkowie szanując jej decyzję, zdecydowali się kontynuować karierę jako trio. W ciągu roku od wydania albumu zagrali m.in. trasę u boku Hot Chip i Szwedów z jj, wznowili wydawane jeszcze przed premierą albumu single i odebrali szereg wyróżnień. Wśród tych ostatnich znalazła się Mercury Music Prize 2010 - najbardziej prestiżowa nagroda muzyczna w Wielkiej Brytanii, oraz czołowe miejsce na listach najlepszych albumów roku 2009, m.in. w NME i na portalu Pitchfork. Wydawnictwo nieśmiało zaczęło pojawiać się także w podsumowaniach dekady, będąc bezsprzecznie niezwykle istotnym debiutem ostatnich lat. Sukces artystyczny szedł w parze z komercyjnym, o czym świadczyć może platynowa płyta na Wyspach oraz wysokie miejsca na listach sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te wyróżnienia składają się na fenomen, jakim stało się w ciągu tych dwóch lat londyńskie trio. Bez skandali, bez obecności w tabloidach i wysokonakładowych teledysków, potrafią utrzymać stałą temperaturę wobec swojego zespołu. Ich wzrastająca popularność nie jest wynikiem zabiegów marketingowych tylko prawdziwych emocji. A te, nawet po roku milczenia zespołu, stawiają The xx w gronie najbardziej pożądanych zespołów na świecie.

Po raz pierwszy Heineken Open’er zacznie się w środę i potrwa do soboty włącznie. Daty tegorocznego festiwalu to: 4 (środa), 5 (czwartek), 6 (piątek) i 7 (sobota) lipca 2012.

Bilety trafią do ogólnej sprzedaży 1 grudnia 2011, jednak już od jutra (10 listopada) od godziny 12.00 członkowie Klubu Alter Art mogą je kupić w specjalnych klubowych cenach.

Ceny biletów do 30 listopada kształtują się następująco (klub Alter Art):

Karnety:
4 dni (4.07-7.07.2012)
Karnet 4 dni - 340 zł
Karnet 4 dni + pole namiotowe - 380 zł

2 dni (6.07-7.07.2012)
Karnet 2 dni - 260 zł
Karnet 2 dni + pole namiotowe - 300 zł

Bilety jednodniowe - 165 zł

Ceny biletów od 1 grudnia (otwarta sprzedaż):

Karnety:
4 dni (4.07-7.07.2012)
Karnet 4 dni - 370 zł
Karnet 4 dni + pole namiotowe - 410 PLN

2 dni (6.07-7.07.2012)
Karnet 2 dni - 290 zł
Karnet 2 dni + pole namiotowe - 330 zł

Bilety jednodniowe - 165 zł

Bilet dopłata - pole namiotowe - 80 zł
Bilet parkingowy dla campera / przyczepy - 400 zł

Wielki konkurs Dziennika Bałtyckiego. WYGRAJ Mieszkanie za czytanie!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki