Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie od pół wieku uczy młodych ludzi. Archiwalne zdjęcia

Krystyna Paszkowska
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie to szkoła z 50-letnią historią oraz kilkoma tysiącami wykształconych absolwentów. Każda dekada istnienia tej placówki oświatowej, to zmiany organizacyjne, programowe oraz profili i form kształcenia powodowane reformami szkolnictwa zawodowego, przemianami ustrojowymi państwa oraz zmieniającym się obliczem polskiego rolnictwa. Przypomnijmy sobie pierwsze 25-lecie.

Historia szkoły zaczyna się 1 września 1971 roku wraz z utworzeniem w Swarożynie Zasadniczej Szkoły Rolniczej, kształcącej w zakresie dwóch specjalności – mechanizator upraw polowych oraz hodowca bydła i trzody chlewnej. Pierwszym dyrektorem szkoły został inż. Henryk Kowalkowski. W 1973 roku na podbudowie istniejącej Zasadniczej Szkoły Rolniczej utworzono 3-letnie Technikum Rolnicze, w którym młodzież mogła kontynuować naukę i uzyskać dyplom technika rolnika. W 1974 roku w wyniku zmian administracyjnych powołano Powiatowy Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego oprócz istniejących w Swarożynie szkół, weszły funkcjonujące dotychczas samodzielnie szkoły rolnicze w Pelplinie i Subkowach, otrzymały one status szkół filialnych, kształcących w zawodzie rolnika o specjalności ogrodniczej.

W 1976 roku utworzono Zespół Szkół Rolniczych oraz powołano 5-letnie Technikum Rolnicze dla absolwentów szkoły podstawowej o specjalności ogólnorolniczej – uprawa roślin i hodowla zwierząt. Do Zespołu dołączyła szkoła filialna w Czerwińsku, która rok później została przeniesiona do Zespołu Szkół Rolniczych w Skórczu.

W 1980 roku dotychczasowego dyrektora szkoły inż. Henryka Kowalkowskiego zastąpił na tym stanowisku dr Józef Lipski. W 1984 roku rozwiązano powołane w 1978 roku Liceum Rolnicze w Pelplinie oraz szkołę filialną w Subkowach. Cztery lata później utworzono Zasadniczą Szkołę Rolniczą o specjalności wiejskie gospodarstwo domowe, w kolejnych latach technikum rolnicze rozpoczęło kształcenie w zakresie rolnictwa ekologicznego – uprawa roślin i hodowla zwierząt.

W 1994 roku powstało Technikum Zawodowe kształcące w zawodzie technik technologii żywności, następnie rozpoczęto kształcenie w zawodach: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz wiejskie gospodarstwo domowe. W 1996 roku rozpoczęto kształcenie młodzieży w nowym typie szkoły, ale to już przypomnimy Państwu w kolejnym artykule obrazującym rozwój swarożyńskiej szkoły w ostatnim ćwierćwieczu.

Przypomnijmy jedynie, że rok 2017 rozpoczął okres ważnych zmian - od 1 stycznia organem prowadzącym szkołę zostało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i w związku z tym zmieniła się nazwa szkoły na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica. Taką nazwę do dziś noszą wszystkie szkoły resortowe MRiRW w Polsce. Stanowisko dyrektora szkoły obejmuje mgr inż. Piotr Popielarczyk. Tę funkcję piastuje do dziś.

- Historia szkoły jest obszerna i doskonale wpisuje się w zmiany systemowe i społeczne - mówi Piotr Popielarczyk. - Tą prawdziwą, żywą historię, jednak tworzą wspomnienia absolwentów, którzy do dziś chętnie odwiedzają naszą szkołę. Budynek szkoły, internatu oraz warsztaty do zajęć praktycznych tworzą kompleks, dziś już nowoczesnej z ogromnym potencjałem w obszarze rozwoju, placówki oświatowej. Wszystko to dzięki Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O tym, jak czuli się uczniowie swarożyńskiej szkoły świadczyć mogą nie tylko same ich wspomnienia, ale i fakt, że niektórzy z nich wrócili do szkoły już jako obecni nauczyciele. Jedno z takich wspomnień zamieścimy w kolejnym artykule, obrazującym ostatnich 25 lat działania tej placówki edukacyjnej.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie