Zegar śmierci kręci się na siódemce

  Zegar śmierci kręci się na siódemce

  Anna Szałkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na drodze nr siedem w Marzewie k. Pasłęka policja uczestniczyła w happeningu, który ma uzmysłowić kierowcom, jak niebezpieczna bywa brawura.
  - Podróżując, często mijamy na drodze rozjechane przez samochody, zdarza się, że na krwawą miazgę, zwierzęta. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w wyniku wypadku ciało ludzkie wygląda czasem podobnie... - mówi patrolujący "siódemkę" sierż. sztab. Tomasz Kisielewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

  Policjant, razem ze st. post. Andrzejem Pogorzelskim, brali udział w happeningu, w ramach ogólnopolskiego programu Drogi Zaufania. Pierwszy (kolejne w tym tygodniu na "siódemce" w miejscowościach Dziśnity, Grabin, Frąknowo - Rączki oraz Powierz - Naperki) odbył się wczoraj w Marzewie. Przejeżdżający przez tę miejscowość kierowcy mogli się zapoznać z tragicznymi statystykami drogowymi w Polsce w 2007 roku.
  Liczby jako ostrzeżenia umieszczono na czarnych planszach, które nazwano drogowymi zegarami śmierci: 336 zabitych dzieci, 1749 ofiar nadmiernej prędkości, 774 - alkoholu. Obok plansz leżały worki, używane zazwyczaj do transportu zwłok.

  Program Drogi Zaufania ma na celu zmniejszenie o 75 proc., do roku 2013, liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych. Swoim zasięgiem obejmuje osiem dróg krajowych. Jego organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Happeningi to tylko część programu - wyjaśnia Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA. - Ważna jego część to prace inżynieryjne, które mają poprawić bezpieczeństwo dróg.

  W woj. warmińsko-mazurskim wytyczone zostaną pasy do wyprzedzania, ustawiane będą też barierki separujące ruch pieszych od ruchu kołowego. Z kolei w woj. pomorskim, w Dworku zostanie wybudowana sygnalizacja świetlna, a we Włocławach stanie fotorejestrator.

  Czy to pomoże zwiększyć bezpieczeństwo?

  - Program pilotażowo był wcześniej przeprowadzany na trasie numer osiem. W ciągu pół roku liczba wypadków śmiertelnych spadła tam o 30 procent - mówi Karol Głębocki.

  Drogowcy mają nadzieję, że na "siódemce" statystyka również poszybuje w dół. Wczoraj w Marzewie kierowcy dostosowali się do ograniczeń prędkości, wpłynęła jednak na to raczej obecność policjantów z radarem, a nie szokujące dane. Mimo wszystko i drogowcy, i policja liczą na... rozsądek kierujących.
  - Niektórzy zastanowią się nad liczbami, innym nie trafiają one do wyobraźni - mówi Tomasz Kisielewski. - A przecież wszyscy powinni wiedzieć, że samochód trzeba prowadzić rozważnie. I pamiętać, że nawet uderzenie w pieszego autem przy prędkości 80 km/h pozbawia go praktycznie szans na przeżycie.
  Na program Drogi Zaufania wydane zostanie w 2008 roku w całej Polsce 310 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo