Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar śmierci kręci się na siódemce

Anna Szałkowska
Takie tablice mają wpłynąć na wyobraźnię  kierowców
Takie tablice mają wpłynąć na wyobraźnię kierowców Anna Arent
Na drodze nr siedem w Marzewie k. Pasłęka policja uczestniczyła w happeningu, który ma uzmysłowić kierowcom, jak niebezpieczna bywa brawura.

- Podróżując, często mijamy na drodze rozjechane przez samochody, zdarza się, że na krwawą miazgę, zwierzęta. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w wyniku wypadku ciało ludzkie wygląda czasem podobnie... - mówi patrolujący "siódemkę" sierż. sztab. Tomasz Kisielewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Policjant, razem ze st. post. Andrzejem Pogorzelskim, brali udział w happeningu, w ramach ogólnopolskiego programu Drogi Zaufania. Pierwszy (kolejne w tym tygodniu na "siódemce" w miejscowościach Dziśnity, Grabin, Frąknowo - Rączki oraz Powierz - Naperki) odbył się wczoraj w Marzewie. Przejeżdżający przez tę miejscowość kierowcy mogli się zapoznać z tragicznymi statystykami drogowymi w Polsce w 2007 roku. Liczby jako ostrzeżenia umieszczono na czarnych planszach, które nazwano drogowymi zegarami śmierci: 336 zabitych dzieci, 1749 ofiar nadmiernej prędkości, 774 - alkoholu. Obok plansz leżały worki, używane zazwyczaj do transportu zwłok.

Program Drogi Zaufania ma na celu zmniejszenie o 75 proc., do roku 2013, liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych. Swoim zasięgiem obejmuje osiem dróg krajowych. Jego organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Happeningi to tylko część programu - wyjaśnia Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA. - Ważna jego część to prace inżynieryjne, które mają poprawić bezpieczeństwo dróg.

W woj. warmińsko-mazurskim wytyczone zostaną pasy do wyprzedzania, ustawiane będą też barierki separujące ruch pieszych od ruchu kołowego. Z kolei w woj. pomorskim, w Dworku zostanie wybudowana sygnalizacja świetlna, a we Włocławach stanie fotorejestrator.

Czy to pomoże zwiększyć bezpieczeństwo?

- Program pilotażowo był wcześniej przeprowadzany na trasie numer osiem. W ciągu pół roku liczba wypadków śmiertelnych spadła tam o 30 procent - mówi Karol Głębocki.

Drogowcy mają nadzieję, że na "siódemce" statystyka również poszybuje w dół. Wczoraj w Marzewie kierowcy dostosowali się do ograniczeń prędkości, wpłynęła jednak na to raczej obecność policjantów z radarem, a nie szokujące dane. Mimo wszystko i drogowcy, i policja liczą na... rozsądek kierujących.
- Niektórzy zastanowią się nad liczbami, innym nie trafiają one do wyobraźni - mówi Tomasz Kisielewski. - A przecież wszyscy powinni wiedzieć, że samochód trzeba prowadzić rozważnie. I pamiętać, że nawet uderzenie w pieszego autem przy prędkości 80 km/h pozbawia go praktycznie szans na przeżycie.
Na program Drogi Zaufania wydane zostanie w 2008 roku w całej Polsce 310 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki