Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Żebë wrócył ten czas” - to kaszubski teledysk. Zdjęcia realizowano w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Pomysł nagrania teledysków zrodził się z prostej chęci przygotowania czegoś innego, niż zespół robił dotychczas. „Kaszubki” na swoim koncie mają już kilka płyt, album, ale muzyczne wideo było czymś nowym
Pomysł nagrania teledysków zrodził się z prostej chęci przygotowania czegoś innego, niż zespół robił dotychczas. „Kaszubki” na swoim koncie mają już kilka płyt, album, ale muzyczne wideo było czymś nowym Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna
Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna zrealizował teledysk do pięknego i nostalgicznego utworu „Żebë wrócył ten czas” autorstwa ks. Antoniego Peplińskiego. Zdjęcia do teledysku realizowano w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach.

„Żebë wrócył ten czas”

Zdjęcia do teledysku powstały m.in. w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, ale wykorzystano też plenery na terenach gmin: Parchowo, Sulęczyno, Stężyca. Efektr wspólnej pracy można zobaczyć na Youtube. Artyści chcą w ten sposób pokazać kulturę kaszubską szerszemu gronu, ale i nieco zachęcić inne zespoły do podobnych działań:

Pomysł nagrania teledysków zrodził się z prostej chęci przygotowania czegoś innego, niż zespół robił dotychczas. „Kaszubki” na swoim koncie mają już kilka płyt, album, ale muzyczne wideo było czymś nowym.

Ponadto, jak przyznaje Danuta Jastrzębska, w podobnej formie szeroko prezentują się już zespoły ludowe z różnych stron Polski, ale właśnie reprezentacja kaszubska jest wyjątkowo skromna, żeby nie powiedzieć - praktycznie nieistniejąca.

Wdzydze to miejsce lubiane przez filmowców

Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach to miejsce lubiane przez filmowców. Wiele produkcji powstało właśnie w muzeum. Na przełomie lat powstawały tu przeróżne produkcje filmowe i telewizyjne.

Początki Muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami wówczas pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili typowe dla tego czasu sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Obecnie już ponad 100-letnie muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Jedną z najbardziej popularnych imprez odbywających się na terenie muzeum jest Jarmark Wdzydzki.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

W kaszubskim teledysku wystąpili:[/] Maria Barzowska, Stefania Dampc, Barbara Galińska, Maria Herrmann, Danuta Jastrzębska, Lidia Krauze, Magdalena Makurat, Teresa Makurat, Grażyna Miłosz, Teresa Młyńska, Jadwiga Piask, Szymon Chyliński, Bogusław Galiński, Damian Miłosz, Karol Miłosz, Kazimierz Miłosz, Łukasz Skrodzki.[/b]

Zdjęcia do teledysku realizowano w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach oraz w Ekofarmie Kaszubskiej w Małkowie. W teledysku wykorzystano też zdjęcia wykonane na terenach gmin: Parchowo, Sulęczyno, Stężyca.

Nagranie teledysku poprzedziła studyjna rejestracja utworu „Żebe wrócył ten czas”. Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Szymon Chyliński, konsultacja językowa: Tomasz Fopke. Realizacja nagrań, mix i mastering: Marek Teterycz (Studio TON w Sitnie). Teledysk powstał dzięki wsparciu udzielonemu przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

  • Kapela: Magdalena Makurat - skrzypce; Kazimierz Miłosz - klarnet; Szymon Chyliński - akordeon; Łukasz Skrodzki - akordeon; Bogusław Galiński - rzępiel.
  • Śpiew:soprany - Barbara Galińska, Maria Herrmann, Lidia Krauze, Grażyna Miłosz, Jadwiga Piask; alty - Stefania Dampc, Danuta Jastrzębska, Teresa Młyńska.
  • Scenariusz: Ewelina Karczewska-Luhm, reżyseria, zdjęcia i montaż: Piotr Zatoń.
  • Technika na planie: Magdalena Marcholewska.
  • Koordynatorem całości była Danuta Jastrzębska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki