Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdun, gonciarz, kołodziej. Masz szansę zdobyć nietypowy zawód!

Redakcja
Kowalstwo artystyczne to poszukiwany fach! Na zdjęciu Wincenty Trąbka - kowal artysta z Krakowa
Kowalstwo artystyczne to poszukiwany fach! Na zdjęciu Wincenty Trąbka - kowal artysta z Krakowa Anna Kaczmarz
Do 14 kwietnia trwa rekrutacja do projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość“. Można szkolić się np. w kowalstwie artystycznym .Do projektu przystąpić mogą osoby bezrobotne bądź uczące się, w wieku 18-15 lat.

- Zapraszamy uczniów ostatniej klasy zasadniczej szkoły zawodowej, uczących się w zawodach: ślusarz, stolarz, murarz/tynkarz/monter zabudowy i robót wykończeniowych, kucharz, krawiec, dekarz, którzy do czerwca zakończą ten etap edukacji. Zapraszamy również bezrobotnych absolwentów tych zawodów - mówi Agnieszka Własak, specjalista ds.rozwoju zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gdańsku, czuwająca nad przedsięwzięciem.

W jakich ginących zawodach będą uczyć się uczestnicy projektu? Ślusarze mają szansę na zdobycie wiedzy w następujących profesjach: kowal, podkuwanie koni, kowalstwo artystyczne; stolarze w profesjach: renowacja mebli, kołodziej, bednarz, a murarz/tynkarz/monter zabudowy i robót wykończeniowych jako brukarz, kamieniarz czy zdun. Kucharze mogą kształcić się w zawodzie: cukiernik i piekarz wg. tradycyjnych receptur, krawiec w zawodzie: tkacz, a dekarz w zawodzie: strzecharz i gonciarz.

Kursy w ramach projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość“ będą realizowane w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy (województwo warmińsko-mazurskie).

Uczestnikom zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu, nocleg oraz wyżywienie przez cały czas trwania kursu, łącznie z dniami wolnymi od nauki. Planowane jest zorganizowanie kilku turnusów - w maju, czerwcu i wrześniu. Jeden kurs będzie trwał ok. 120 godzin dydaktycznychi potrwa przez trzy tygodnie. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

- Zawody, w których kształcić się będą kursanci są poszukiwane na rynku pracy. Na takie umiejętności jest spore zapotrzebowanie, jest wiele miejsc, w których przedstawiciele tych profesji mogą oferować swoje usługi. Niestety, kształcenia w tych kierunkach nie ma. Zdobycie kwalifikacji nietypowych i już mało znanych na pewno zwiększy sznase danej osoby na rynku pracy - przekonuje Własak.  

Projekt ma charakter ogólnopolski. Zainteresowani z województwa pomorskiego zgłoszenia powinni składać do 14 kwietnia w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gdańsku, ul. Czerwony Dwór 25. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie po nr. 58 301 80 31, bądź mailowo: [email protected].

Monika Jankowska

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki