Nasza Loteria

Zderzenie lokomotywy z samochodem - symulacja. Kampania „Bezpieczny Przejazd” ZDJĘCIA, FILM

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Wypadek kolejowy - lokomotyw staranowała samochód
Wypadek kolejowy - lokomotyw staranowała samochód Screen/YouTube/Straż Ochrony Kolei
O bezpieczeństwo podczas wakacyjnych podróży w 2022 roku dba m.in. Straż Ochrony Kolei. W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK wzięli udział w symulacjach przedstawiających zderzenia lokomotywy z samochodem. Na czym polega "Żółta naklejka", która ratuje życie? Jak zachować się w sytuacji kryzysowej na przejeździe?

- Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych - mówi Bartłomiej Wolak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei. - SOK przestrzega przed niezatrzymywaniem się przed znakiem stop, ignorowaniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem zamkniętych, wjeżdżaniem pod opadające rogatki, czy też wjeżdżaniem na przejazd bez możliwości zjazdu.

Codziennie w trakcie wakacji ponad 800 funkcjonariuszy SOK patroluje dworce, perony i sprawdza pociągi. Straż Ochrony Kolei pilnuje, aby w sezonie wolnym od szkoły odpoczynek dzieci i młodzieży był bezpieczny - z dala od zabaw przy torach i obiektach kolejowych.

Funkcjonariusze przypominają, że przebywanie dzieci bez nadzoru przy torach może zakończyć się tragicznie.

- Na terenach kolejowych, przy wiaduktach i mostach wykorzystywane są samochody MCM (mobilne centra monitoringu), dzięki którym możliwe jest obserwowanie tego, co dzieje się na linii z ukrycia. Organizowane są patrole zmotoryzowane oraz z psami służbowymi - informuje Bartłomiej Wolak.

W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK wzięli udział w symulacjach przedstawiających niebezpieczne zdarzenia, do których dochodzi na przejazdach kolejowo–drogowych.

W filmie zamieszczonym poniżej zaprezentowano praktyczne porady, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej:

"Bezpieczny Przejazd" - żółta naklejka

Żółte naklejki znajdują się na przejazdach kolejowo-drogowych i mają trzy ważne numery.

- To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu - informuje rzecznik Wolak.

Cały czas dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

- W przypadku zauważenia niebezpieczeństwa każdy może zgłosić interwencję. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie - podkreśla rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

ZOBACZ TEŻ:
Wypadek śmiertelny na torach w pobliżu stacji SKM Wejherowo-Nanice. Utrudnienia w ruchu kolejowym na trasie Gdańsk - Lębork | ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki