Zdanie matury od 2023 będzie trudniejsze. Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadza zmiany w egzaminie dojrzałości

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przemysław Świderski
W 2019 r. egzaminu dojrzałości nie zdała co trzecia osoba. Za trzy lata zdanie matury może stać się jeszcze trudniejsze. Z zapowiedzi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że pojawi się dodatkowe kryterium, którego jak dotąd nie wymagano.

By zdać maturę obecnie należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z każdego z trzech egzaminów pisemnych: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz dwóch egzaminów ustnych: języka polskiego i obcego.

Oprócz tego maturzyści zdają egzamin na poziomie rozszerzonym ze wskazanego przez siebie przedmiotu, jednak bez minimalnego progu zdawalności. To zmieni się od 2023 roku. Z wybranego przedmiotu również trzeba będzie uzyskać 30 procent.

Czytaj także

Modyfikację w systemie oceniania egzaminu dojrzałości podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji miał zapowiedzieć Marcin Smolik, szef CKE. Wskazał, że to odpowiedź na zarzuty, które w 2014 i 2019 roku podnosiła Najwyższa Izba Kontroli. Oceniając system egzaminów zewnętrznych zwrociła uwagę na fakt, że utrzymywanie tak nieskiego progu zdawalności przedmiotów na poziomie podstawowym szkodzi krajowej oświacie, a do tego demotywuje uczniów.

O konieczności zmiany kryteriów mówiło się od dawno. Jednym z pomysłów było ustalenie progu na poziomie 50 proc. Każdego roku wyniki matur pokazują jednak, że dla wielu absolwentów obecnie narzucony próg jest nie do przekroczenia. Przypomnijmy, że w 2019 r. egzaminu nie zdała co trzecia osoba.

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie