Zdalne nauczanie tylko częściowo! Szkoły średnie z nauką zdalną i hybrydową. Premier: Możliwe są decyzje o kolejnych szkołach [23.10.2020]

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Nauczanie zdalne w szkołach średnich w czerwonych strefach - powiedział premier na konferencji prasowej. Utrzymany będzie obecny system nauki w pozostałych szkołach? Kiedy trzeba będzie przejść na naukę zdalną? Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile.

Są pierwsze decyzje o szkołach! Zdalne i hybrydowe nauczanie na uczelnia i w szkołach średnich

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe - tryb nauczania zdalnego w strefie czerwonej i hybrydowego w żółtej.

"Jeśli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa, możliwe są decyzje o kolejnych szkołach" - powiedział premier. Dodał także, że w sytuacji zamknięcia szkół dla młodszych dzieci, pojawią się zasiłki dla rodziców.

- Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych - powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski. - Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że brana jest pod uwagę nawet możliwość przejścia na pracę zdalną szkół podstawowych, jednak byłaby to decyzja najtrudniejsza do podjęcia. Dodał, że taka decyzja oznaczałaby konieczność zapewnienia przez rodziców opieki najmłodszym dzieciom, a co za tym idzie wyłączyłoby czasowo tych rodziców z pracy.

W strefie czerwonej szkoły wyższe i średnie przechodzą na zdalne nauczanie z wyłączeniem zajęć praktycznych - ogłosił rząd na konferencji prasowej w czwartek 15.10.2020.

Co dalej ze szkołami? Czy podstawówki też powinny przejść na nauczanie zdalne? Czekamy na Wasze komentarze!

Zamknięcie szkół możliwe? Trwają rozmowy o zdalnym nauczaniu

W czwartkowej rozmowie w Radiu Zet, Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Szreiber odniósł się do sprawy ewentualnego zamknięcia szkół w związku z wzrastającą liczbą zakażeń w Polsce.

- Rozmawiamy na ten temat. Na bieżąco analizujemy sytuację. Dziś o 11.30 zbiera się sztab kryzysowy i dziś będą decyzje - powiedział.

Wróci zdalne nauczanie? Kolejne decyzje związane z epidemią koronawirusa w czwartek. Czy będzie pomysł na szkoły?

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Onet.pl stwierdził, że "są poważne przesłanki, aby zająć się problemem edukacji". Immunolog uważa, że szkoły znajdujące się w czerwonej strefie już powinny wdrażać nauczanie zdalne. Szkoły potrzebują wdrożenia nauki na odległość na 3-4 tygodnie - dodał. Lekarz zwraca uwagę, że powinno się zacząć od starszych uczniów, bo "dzieci powyżej 12. roku życia stanowią większe zagrożenie".

Czy w najbliższych dniach zapadną nowe decyzje dotyczące szkół? Najbliższa konferencja dotycząca obostrzeń i stref czerwonych już w czwartek, 15.10.2020.

Zdalne nauczanie wróci? Protest uczniowski 2020

W przestrzeni mediów społecznościowych został powołany "Protest uczniowski 2020", który już spotkał się z aprobatą kilku tysięcy internautów.

Uczniowie namawiają do pozostania w domu, bądź przyjścia do szkoły w czarnych ubraniach. Zdaniem inicjatorów protestu - obecnie ze względu na panującą epidemią nie ma warunków do bezpiecznego prowadzenia zajęć.

- Szkoła jest zbyt niebezpiecznym miejscem podczas pandemii. Tu nie chodzi o to, czy ktoś chce się uczyć czy nie, a o poczucie bezpieczeństwa podczas nauki. Jeżeli politycy nie widzą problemu to trzeba im go pokazać - czytamy na stronie wydarzenia.

Czytaj także

Zdalne nauczanie - październik 2020. Co wiemy o możliwym powrocie do nauki zdalnej?

Premier kilka dni temu zapowiedział, że podczas sobotniej konferencji prasowej zostaną przedstawione szczegółowe wytyczne dotyczące funkcjonowania szkół. Tymczasem podczas spotkania z dziennikarzami mówił przede wszystkim na temat ochrony seniorów. Dopiero na pytanie jednego z dziennikarzy o planowane zmiany w oświacie stwierdził, że utrzymany zostanie obecny system.

- Na dzisiaj 98 procent szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i tylko niewielki procent szkół funkcjonuje albo w systemie zdalnym, albo w hybrydowym. Strategia zaproponowana przez MEN w sierpniu zdaje egzamin, dlatego dzisiaj nie widzimy konieczności, żeby wprowadzać naukę w trybie zdalnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także

Zmiany w szkołach w kolejnych tygodniach? Pandemia koronawirusa nabiera na sile

Premier stwierdził też, że nie wyklucza zmian w pracy szkół w następnych tygodniach.

- Komunikaty dotyczący obostrzeń chcemy przekazywać w tygodniowych odstępach. Na dzień dzisiejszy uważamy, że podejście zaproponowane w sierpniu jest adekwatne - powiedział.

Maseczki w szkołach. Gdzie trzeba je nosić?

Podczas konferencji poruszono temat maseczek w szkołach. Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że są one obowiązkowe w szkołach podczas przerw i korzystania z przestrzeni wspólnych. Na lekcjach na razie nie.

Przypomnijmy też, że w piątek m.in. ZNP zaapelowało do rządu o pilne zmiany w systemie kształcenia. Związek chce, aby dyrektorzy mogli samodzielnie decydować o tym, jaki tryb kształcenia będzie obowiązywał w ich szkole.

Czytaj także

- Apelujemy o to, aby to dyrektorzy mogli sami decydować o wprowadzeniu kształcenia hybrydowego. Oni najlepiej są zorientowani w warunkach, w jakich uczą się ich uczniowie i pracują nauczyciele i wiedzą, jaki sposób nauki w ich przypadku będzie najlepszy. Co jest bardzo ważne, decyzje powinni móc podejmować z wyprzedzeniem, prewencyjnie. To błąd, że zmiana trybu kształcenia następuje teraz dopiero wówczas, gdy już doszło do zakażeń i że ta zmiana musi być zaopiniowana przez sanepid. Jesteśmy za tym, żeby dać dyrektorom wolną rękę – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Czytaj także

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie