MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdalne lekcje aż do Wielkanocy? Dyrektorzy i nauczyciele gdańskich szkół są na to przygotowani

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Po zawieszeniu zajęć w placówkach edukacyjnych komunikacja między nauczycielami a uczniami przeniosła się na Gdańską Platformę Edukacyjną, z której korzysta już ponad 80 na 114 oświatowych placówek samorządowych.
Po zawieszeniu zajęć w placówkach edukacyjnych komunikacja między nauczycielami a uczniami przeniosła się na Gdańską Platformę Edukacyjną, z której korzysta już ponad 80 na 114 oświatowych placówek samorządowych. 123rf
Być może aż do Wielkanocy przedłużona zostanie przerwa w działaniu szkół. Takiej możliwości nie wyklucza minister edukacji. Gdańskie szkoły są przygotowane na taki obrót sprawy. W komunikacji z uczniami pomaga im Gdańska Platforma Edukacyjna, która dotychczas służyła głównie rodzicom.

W związku z zagrożeniem koronawirusem minister edukacji Dariusz Piontkowski zawiesił działalność szkół od 12 do 25 marca. Zaznaczył jednak, że konieczność edukacji zdalnej może się przedłużyć, a ponieważ sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie ulega poprawie najprawdopodobniej tak właśnie się stanie. Minister Piątkowski z podjęciem tej decyzji czeka jednak na nowe wytyczne resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie wyklucza przedłużenia przerwy od szkoły do Świąt Wielkanocnych, czyli do połowy kwietnia.

W Polskim Radiu 24 dyrektor CKE Marcin Smolik ocenił, że jeśli okaże się, że zawieszenie zajęć w szkołach potrwa do świąt, nie będzie potrzeby przesuwania terminu egzaminów. Wymienił działania CKE i ministra edukacji, które mają pomóc uczniom w przygotowaniach.

Koronawirus. Zamknięte szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe...

- Jest strona _www.gov.pl/zdalnelekcje _z materiałami na każdy dzień dla każdej klasy - wskazał. - CKE codziennie przygotowuje zestaw zadań z polskiego, matematyki, angielskiego i niemieckiego, które uczniowie mogą wykorzystywać do powtórek. Dodał również, że cieszą się one ogromną popularnością - ponad 170 tys. osób dziennie pobiera je ze strony CKE.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Jeśli jednak przerwa w chodzeniu do szkół przedłuży się do okresu poświątecznego, trzeba będzie przesunąć egzamin ósmoklasisty i maturę. Taką możliwość daje ministrowi edukacji specustawa podjęta 8 marca przez rząd.

Gdańskie grono pedagogiczne podchodzi do tego spokojnie i z rozmysłem:

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i w tej chwili najistotniejsza jest izolacja, nawet jeśli w efekcie tych działań egzaminy miałyby zostać przesunięte - zapewnia Mirosława Kowal, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67. - Tylko radykalne kroki pomogą w zminimalizowaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Po zawieszeniu zajęć w placówkach edukacyjnych komunikacja między nauczycielami a uczniami przeniosła się na Gdańską Platformę Edukacyjną, która wcześniej służyła głównie do kontaktów między szkołą a rodzicami. Obecnie korzysta z nich ponad 80 na 114 oświatowych placówek samorządowych.

- (...) To miejsce w sieci, dzięki któremu możemy prowadzić elektroniczny sekretariat, dziennik, mamy tam też dostęp do aplikacji, dzięki którym możemy uczyć na odległość - w programie "Wszystkie Strony Miasta" mówiła Agnieszka Tomasik dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8.

- Przygotowujemy się do tego, by prócz Gdańskiej Platformy Edukacyjnej wykorzystywać także inne narzędzia internetowe, a ponieważ nie jesteśmy w stanie zrobić szkolenia w jednym miejscu to wśród nauczycieli pojawiła się idea samopomocy - dodała Mirosława Kowal. - Wymieniają się informacjami, pomysłami, ponieważ nauczyciele to kreatywna grupa zawodowa. Być może dzięki temu doświadczeniu w przyszłości będą częściej wykorzystywać nowe technologie w swojej codziennej pracy z uczniami.

Podobne zdanie ma Adam Perzyński, dyrektor SP 27, który na ten temat wypowiadał się we "Wszystkich Stronach Miasta":
- Kiedy opadnie kurz i już zapomnimy o koronawirusie to za pozytywną stronę całej tej sytuacji będzie można uznać fakt, że wejdziemy dwa levele wyżej, jeśli chodzi o umiejętność wykorzystywania nauczania online w szkole - powiedział pedagog.

- Obecnie swoim nauczycielom zalecam, by nie obciążali dzieci nowymi, niezrozumiałymi dla nich treściami i raczej skupili się na powtórkach materiału - tłumaczy Mirosława Kowal.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 zabrali do domu podręczniki, a nauczyciele za pośrednictwem GPE wysyłają im teraz numery stron ćwiczeń, które mają wykonać. Wraz z nimi otrzymują artykuły i ciekawe filmiki z serwisu YouTube, z którymi warto się zapoznać. W razie kłopotów z danym materiałem mogą zwrócić się o pomoc do nauczyciela.

- W przypadku nauczania początkowego najważniejsze są ćwiczenia z grafomotoryki i czytania prostych tekstów - podkreśla dyrektorka szkoły. - Zachęcamy rodziców do czytania bajek swoim pociechom oraz spędzania czasu grając np.w gry planszowe. Na naszym fb ogłosiliśmy akcję RYSUNEK DLA BOHATERA. Chodzi o tworzenie prac, które będą formą podziękowania lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz innym osobom dzięki, którym możemy w miarę normalnie funkcjonować (np. sprzedawcom, służby porządkowe itp.).

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w środę 11.03.2020 r. o tym, że terminy wiosennych egzaminów pozostają bez mian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki