Po Gdyni na zdalną sesję radnych ze względów sanitarnych zdecydował się Gdańsk. Kwietniowa sesja Rady Miasta Gdańska po raz pierwszy odbyła się w trybie zdalnym. W sali, w której Rada zazwyczaj zbiera się co miesiąc, była jedynie przewodnicząca Rady Agnieszka Owczarczak. Pozostali radni przemawiali i głosowali za pośrednictwem Internetu.
Gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców
Głównymi punktami porządku obrad były projekty uchwał składające się na gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców dotkniętych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Na ułatwienia składają się m.in. z
- obniżki czynszu najmu i dzierżawy nawet do 1 złotówki,
- odroczenia podatku od nieruchomości,
- odroczenia opłat za użytkowanie wieczyste,
- tymczasowej korekty opłat za wywóz odpadów dla przedsiębiorców,
- dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników,
- uproszczenia dla przedsiębiorców w postępowaniach na remonty lokali mieszkalnych oraz
- sprawnej obsługi pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.
Ponadto na ułatwienia w postaci niższych stawek za ogródki gastronomiczne mogą liczyć restauratorzy. Jednorazowa obniżka w roku 2020 wyniesie:
- na terenie Śródmieścia w sezonie za metr kwadratowy z 1,80 zł na 60 gr,
- na pozostałych terenach z 90 gr na 30 gr.
- Dziękuję za ten pakiet uchwał. On pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć skutki pandemii, która uderza w nasze zdrowie, ale też uderza w gospodarkę. Bardzo dziękuję pani prezydent jako radny, ale też w imieniu mieszkańców, których spotykam poprzez środki komunikacji elektronicznej. To satysfakcja słyszeć dla mnie, że są dumni z naszej pani prezydent. jesteśmy zaszokowani tym co próbuje narzucić nam - mówił radny klubu Wszystko dla Gdańska Wojciech Błaszkowski.
- Te projekty uzupełniają tarcze antykryzysową, która działa w całej Polsce. Te uchwały nie dają bezpośrednio gotówki przedsiębiorcom, ale są poważną ulga w tym trudnym czasie kiedy nie ma obrotów - mówił przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski.
Te trzy projekty uchwał jak najbardziej akceptujemy. Jeżeli te sprawy będą wymagały modyfikacji, to mam nadzieję, że władze miasta Gdańska we współpracy z radnymi, podejmą działania - dodał Koralewski
Uchwały wspierające przedsiębiorców zostały przyjęte jednomyślnie przez całą Radę.
Apel o zwolnienie Gdańska z "Janosikowego"
Radni Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Wszystko dla Gdańska zaproponowali też apel do premiera o zwolnienie miasta z tzw. "Janosikowego", czyli tzw. podatku solidarnościowego, które bogatsze gminy płacą do budżetu państwa na rzecz gmin uboższych. W tym i przyszłym roku podatek ten może w Gdańsku wynieść ok. 100 mln zł.
- Ta kwota pozwoliłaby np. na zwolnienie na 2 lata z podatku od nieruchomości gdańskich przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności czy też na sfinansowanie ok. 10 mln km przejazdów autobusami miejskimi - mówił przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór.
Przeciwna temu była opozycja.
- Gdańsk zgarnia ogromne fundusze solidarnoście z Unii Europejskiej. Doświadczamy faktu, że zamożniejsi od nas dzielą się z nami, a tu nagle apel, który mówi: "zostawmy nasze pieniądze w naszej kieszeni, a innym gminom niech pomaga rząd". Musimy się dzielić swoim bogactwem z tymi, którzy potrzebują pomocy - kontrował Kazimierz Koralewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Na początku sesji ślubowanie złożył nowy radny. To Henryk Hałas, który w klubie Prawa i Sprawiedliwości zastąpił zmarłego w lutym radnego Dawida Krupeja. Reprezentuje on okręg wyborczy numer 6, który obejmuje swoim zasięgiem m.in. Żabiankę, Matarnię, Oliwę, Kokoszki i Osową.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?