Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbuntowany ksiądz i zbuntowane Wybrzeże w grudniowej „Naszej Historii”

red.
Ks. ppłk Józef Wrycza nie miał łatwego charakteru. Niepokorny, a przez to nierzadko skonfliktowany z otoczeniem, doczekał się jednak swoistej legendy.

Dr Krzysztof Korda, historyk, który napisał biografię duchownego uważa, że do ks. Wryczy najlepiej pasują słowa „ścigany”, „prześladowany”. Z duchownym próbowali przecież rozprawić się Prusacy, sanacja, hitlerowcy i komuniści. Nie dali rady.

Upływ czasu wyostrzył, jak się wydaje, kontrowersje związane z tą postacią. Wspominając ją musimy położyć na jednej szali zasługi wynikłe z działalności niepodległościowej, z drugiej – polityczne zaangażowanie i wystąpienia przeciwko Żydom w czasach II RP. Ocenę tej postaci zostawiamy Czytelnikom, którzy sięgną do tekstu Przemysława Zielińskiego.

Podobne emocje wzbudzi zapewne wspomnienie z Grudnia '70. Były stoczniowiec Wawrzyniec Rozenberg opisał w nich bez retuszu przebieg robotniczej rewolty i szturm na „Reichstag”, czyli Komitet Wojewódzki PZPR w Gdańsku. Wyjaśnia on dlaczego protestującym tak zależało na podpaleniu budynku i co przy okazji rozszabrowano...

Ale grudzień to nie tylko pamięć o tragedii sprzed 46 lat. To także czas Bożego Narodzenia. Z tego właśnie względu Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska pokazał, ile reliktów wierzeń przedchrześcijańskich przetrwało do współczesności, zaś prof. Sławomir Kościelak opisał historię gdańskich fabryk czekolady. To wyjątkowo smakowita lektura!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki