Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudowali rampę dla niepełnosprawnych w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Konstrukcja budzi kontrowersje [zdjęcia]

red., MP
Od kilku dni osoby niepełnosprawne mogą zwiedzać Ratusz Głównego Miasta Gdańska, dzięki oddanej do użytku zewnętrznej windzie. W Sali Czerwonej zaś, postawiono rampę, umożliwiającą bezpieczny podjazd. Konstrukcja w ratuszu rozbudziła dyskusje.

wideo: Piotr Hukało

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wybudowano odpowiednią infrastrukturę, ułatwiającą zwiedzanie, głównie osobom niepełnosprawnym: windy, toalety a także rampy.

Winda, zlokalizowana jest przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej i umożliwi dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia.

Czytaj też: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmienia swoją nazwę

- Jednym z najważniejszych celów, do których dąży Muzeum, jest uczynienie zabytkowych wnętrz muzealnych dostępnymi dla jak najszerszego grona odbiorców. Po wielu latach oczekiwań udało się udostępnić Ratusz Głównego Miasta osobom niepełnosprawnym. Dzięki całej infrastrukturze każdy, bez względu na stan zdrowia, będzie mógł zobaczyć zabytkowe wnętrze jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Nowa rozwiązania umożliwią rozszerzenie oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Sali Czerwonej dzięki rampie

Aby umożliwić pełny dostęp do pomieszczeń Wielkie Sali Rady i zniwelować różnicę wysokości w stosunku do Małej Sali Rady konieczne okazało się wykorzystanie aluminiowej rampy. Będzie ona montowana w chwili otrzymania informacji o wizycie osoby lub grupy osób niepełnosprawnych. Jej montaż i demontaż zajmuje kilkadziesiąt minut.

- Rampa spełnia wszystkie wymogi prawne i zalecenia. Ze względu na rangę Wielkie Sali Rady musieliśmy zamówić rozwiązanie, które nie będzie trwale ingerować w zabytkowy charakter wnętrza. Rozważaliśmy zamontowanie dedykowanych rozwiązań elektrycznych, ale ich wdrożenie do użytku oznaczałoby trwałą ingerencję w substancję zabytkową i przekraczałoby koszt produkcji rampy – mówi Waldemar Ossowski.

Rampa dla niepełnosprawnych budzi kontrowersje

Po udostępnieniu specjalnej rampy pojawiły się głosy, że rampa jest za duża i nie pasuje do zabytkowego wnętrza Ratusza Głównego Miasta. Projekt rampy wywołał kontrowersje zarówno wśród części mediów, konserwatorów oraz sympatyków historii Gdańska i niektórych reprezentantów lokalnych NGO.

Jak podaje trojmiasto.pl sprawą zajmie się również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Rzecznik PWKZ Marcin Tymiński informuje, że prace jakie przeprowadziło Muzeum Gdańska wymagają zgody konserwatora, a takiej nie otrzymało. Przyznaje też, że to nie pierwszy raz kiedy muzeum montuje urządzenia dla niepełnosprawnych bez konsultacji z konserwatorem. Konserwator przeprowadzi kontrolę.

Władze Muzeum Gdańska poinformowały, że w środę zostanie przeprowadzony audyt rozwiązań wdrożonych w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, które mają umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich możliwość zwiedzenia placówki. Oceny dokonała Katarzyna Lamparska z Fundacji Integralia, która dokonywała audytów rozwiązań wdrażanych w siedzibach kilku pomorskich firm.

- Dwa lata temu byłam tu świadkiem na ślubie mojej przyjaciółki. Wnoszono mnie, poruszałam się wtedy na wózku ręcznym. Było to dla mnie bardzo stresujące przeżycie, praktycznie nie pamiętam z tej uroczystości nic prócz strachu. Teraz przyjechałam tu samodzielnie na moim wózku elektrycznym i samodzielnie dzięki tej platformie oraz windzie mogłam poruszać się po muzeum. Starałam się naprawdę zrozumieć osoby krytykujące tą inwestycję, zajmujące się ochroną zabytków. Przeczytałam wiele opinii, ale dla mnie najważniejsze jest to, że miejsce jeszcze niedawno dla mnie niedostępne już takim nie jest. - skomentowała po wizycie w Ratuszu Pani Katarzyna Lamparska.

Oceniła również samą konstrukcję rampy - Wszystko jest jak trzeba, także toalety. Ja choruję na zanik mięśni i gdyby ta rampa była zbyt mocno nachylona, tułów leciałby mi do przodu. Wjechałam na nią zarówno przodem i tyłem, zakręciłam też w połowie, i nic takiego nie miało miejsca, jest bezpieczna.

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki