Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbrojownia w Gdańsku otwarta na sztukę [ZDJĘCIA]

rozm. Gabriela Pewińska
Wielka Zbrojownia w Gdańsku stanie się Zbrojownią Sztuki
Wielka Zbrojownia w Gdańsku stanie się Zbrojownią Sztuki Przemyslaw Świderski
Z Ludmiłą Ostrogórską, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, rozmawia Gabriela Pewińska.

Już 8 grudnia nastąpi długo oczekiwane otwarcie Wielkiej Zbrojowni. Projekt, którego animatorem i twórcą jest gdańska Akademia Sztuk Pięknych, został nazwany Zbrojownią Sztuki. Jednak, jak się okazuje, dla wielu mieszkańców Gdańska to nie sztuka w tym przedsięwzięciu jest najważniejsza, a otwarty na przestrzał pasaż, czyli przejście, skrót łączący Tkacką i Targ Węglowy. Tymczasem Akademia Sztuk Pięknych, właściciel obiektu, nie zamierza pasażu na stałe otwierać.
Zbrojownia Sztuki będzie realizacją koncepcji Akademii Otwartej. Uczelnia od początku inwestycji planowała otwarcie Wielkiej Zbrojowni w celu stworzenia dostępnej publicznie przestrzeni artystycznej i kulturotwórczej, w której projektach będzie można uczestniczyć lub po prostu zwiedzić jej piękne wnętrze. Wielka Zbrojownia, gdzie realizowana jest idea kształcenia artystycznego, będzie jednocześnie miejscem, do którego się przychodzi z uwagi na interesującą i atrakcyjną ofertę.

Obie bramy Zbrojowni Sztuki będziemy otwierać podczas znaczących wydarzeń artystycznych. Już za kilka dni parter Zbrojowni udostępnimy wszystkim, każdy będzie mógł tu wejść i każdego, kto tu wejdzie, będziemy chcieli zatrzymać na dłużej. Życzylibyśmy sobie, żeby Zbrojownia Sztuki żyła wystawami, warsztatami, kawą podawaną w tutejszej kawiarni, dyskusjami o sztuce. Nie sprowadzajmy roli i znaczenia tego miejsca tylko do łatwego przejścia z jednej ulicy na drugą. Chcę podkreślić, że właścicielem obiektu jest uczelnia, a parter Wielkiej Zbrojowni jest jej integralną częścią, stąd ponoszenie przez uczelnię pełnej odpowiedzialności za tę przestrzeń. By doprowadzić parter Wielkiej Zbrojowni do jego obecnego stanu, została wykonana ogromna praca. Samo to miejsce jest już dziełem sztuki. To niezwykle cenna przestrzeń, która ma służyć kulturze. Nowa funkcja sprawi, że Zbrojownia będzie takim miejscem.

Otwierając latem w Zbrojowni wystawę „Najlepsze Dyplomy ASP” mieliście Państwo nadzieję, że przechodząc pasażem, niejako przy okazji, wielu nawet niezainteresowanych sztuką, spojrzy na te prace i może się przy nich na dłużej zatrzyma.

Siódma edycja ogólnopolskiej wystawy „Najlepsze dyplomy ASP” przyciągnęła do Zbrojowni 180 tys. osób! Nawet jeśli ktoś wszedł tu tylko po to, by skrótem dotrzeć na Targ Węglowy, nie mógł nie spojrzeć na prezentowane prace. To miało na pewno swój walor edukacyjny. A na tym zależy nam szczególnie. Zbrojownia Sztuki ma otworzyć miasto, jego mieszkańców na sztukę - to jest nasza ambicja.

Jak Pani zamierza zatrzymać w Zbrojowni Sztuki tych, którzy wejdą tu przez przypadek?

Będziemy zapraszać i zachęcać do uczestnictwa w wydarzeniach. W trakcie wystaw będziemy oferować warsztaty edukacyjne, które pozwolą rozwijać talenty artystyczne, umiejętności manualne wszystkim grupom wiekowym: dla najmłodszych otwieramy Małe ASP, starszym proponujemy - warsztaty kreacji literniczej, warsztat rysunku, animacji i druku, warsztaty designu i np. równolegle wystawę pt. „Oddziaływanie”, pokazującą dorobek projektantów wzornictwa. Wszystkie zajęcia prowadzić będą wykładowcy ASP. Weźmie w nich udział niewielka grupa chętnych, bo z każdym będziemy pracować indywidualnie. Jednak warsztaty, które przyciągną uczestników swoim programem, będziemy mogli powtórzyć. Efekty pracy uczestników tych zajęć zwieńczy specjalna ekspozycja. Taki jest przyszłoroczny plan naszej Akademii Otwartej.

Pani jako rektor Akademii Sztuk Pięknych musi promować niemodną dziś ideę o wyższości galerii sztuki nad galerią handlową.

Zbrojownia Sztuki będzie niewątpliwie miejscem promującym sztuki piękne i sztuki projektowe, między innymi: malarstwo, obiekty przestrzenne, grafikę warsztatową, grafikę użytkową, rysunek, plakat, tkaninę, ceramikę, fotografię, intermedia, projekty architektoniczne, wzornictwo.

Program Zbrojowni Sztuki rozpocznie wystawa „Metafora i rzeczywistość”, związana z jubileuszem 70-lecia naszej uczelni. To prezentacja współczesnego wizerunku akademii i postaw twórczych jej pedagogów.

Chciałabym, aby to miejsce żyło cały rok, by stało się atrakcyjne dla mieszkańców. Nie nastawiamy się na masowego odbiorcę, bo też sztuka wysoką masowość wyklucza.

Na warsztatach w Zbrojowni Sztuki będzie można nauczyć się, jak zaprojektować sobie, dajmy na to, talerz?

Kilka lat temu prezentowaliśmy w murach naszej uczelni wystawę „Wokół stołu”, dla której punktem odniesienia stał się ów popularny mebel wraz z całym imaginarium odniesień. Sztuki projektowe mogą być dla naszego odbiorcy szczególnie atrakcyjne, bliskie i zrozumiałe. To nasze mieszkanie, lampa, stół i krzesło, łyżka i talerz. To coś, z czym mamy do czynienia na co dzień. Takie projekty powstają w naszej uczelni i uczestnik warsztatów będzie mógł skorzystać z doświadczenia naszych pedagogów. Chcemy poszerzyć odbiór i widzenie sztuki, popularyzować ją i promować wśród możliwie najszerszego kręgu odbiorców. Zbrojownia Sztuki ma wspomóc nasze działania, zwłaszcza w naszej podstawowej działalności - kształceniu. To miejsce ma łączyć twórców, odbiorców sztuki i młodych, przyszłych artystów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki