Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbrojownia Sztuki Gdańsku według projektu ASP

Gabriela Pewińska
Tomasz Bołt
Zbrojownia Sztuki to nowa przestrzeń w zabytkowej gdańskiej Zbrojowni. Miejsce, które już teraz koniecznie trzeba zobaczyć, choć gigantyczny, ambitny projekt gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych jeszcze nie został ukończony. Niemniej już teraz, do 11 sierpnia, można oglądać tu otwartą w piątek Ogólnopolską Wystawę Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2013.

Wystawa sztuki współczesnej w tak oryginalnym wnętrzu robi wrażenie. Ale to dopiero wrażeń początek. W przyszłości Zbrojownia Sztuki zostanie otwarta ponownie, zmodernizowana i powiększona o nową kondygnację - imponującą nie tyko architektonicznie, ale i po-wierzchniowo zabytkową piwnicę ( 1700 m kw.), przystosowaną nie tylko do potrzeb artystycznych ekspozycji.

- Zbrojownia Sztuki stanie się w przyszłości placówką o możliwościach wystawienniczych, jakich Trójmiasto dotychczas nie miało - mówi prof. Krzysztof Gliszczyński z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Położenie w centrum Gdańska, w samym sercu Głównego Miasta, da nam niebywałą siłę kulturotwórczą, która będzie wpływać na miasto, ożywiać je. To, co chcemy tu prezentować, to sztuka na wysokim poziomie, efekt współpracy z akademiami artystycznymi w Polsce i za granicą.

Będzie to miejsce prezentacji artystycznych dokonań, a także kreowania wspólnych projektów interdyscyplinarnych i badawczych w dziedzinie sztuki. Ale Zbrojownia Sztuki ma też funkcjonować jako placówka o charakterze edukacyjnym, swego rodzaju "akademia" otwarta na świat, a przede wszystkim na mieszkańców.

Stanie się zatem przestrzenią warsztatów powszechnych (grafika artystyczna, litografia lub techniki eksperymentalne, warsztat kształtowania formy 3D, warsztat tkacki, warsztat animacji obrazu itd.), miejscem popularyzacji sztuki (wykłady, spotkania z autorami wydarzeń artystycznych, prezentacja świata sztuki i kultury z zastosowaniem technik multimedialnych).

Będzie obszarem gromadzenia prac obejmujących wszystkie dziedziny twórczości artystycznej: malarstwo, obiekty przestrzenne, grafikę warsztatową, grafikę użytkową, rysunek, plakat, tkaninę, ceramikę, wzornictwo, projekty architektoniczne, fotografię, a także archiwalia.

- Zbrojownia Sztuki ma szansę stać się miejscem kultowym - dodaje prof. Krzysztof Gliszczyński. - Będzie się przyjeżdżać do Gdańska ze względu na Zbrojownię Sztuki właśnie. Jeśli jeszcze połączy się jej funkcję wystawienniczą z możliwością spędzania tu wolnego czasu, z planowaną kawiarnią artystyczną, czytelnią, księgarnią, będzie to wspaniała alternatywa dla świata konsumpcyjnego, miejsce "konsumpcji" duchowej.

W sierpniu rozpocznie się pierwszy etap remontu zagospodarowania pozostałych powierzchni. Obiekt zostanie oddany do użytku prawdopodobnie za dwa, trzy lata.

Ale warto już dziś odwiedzić dwa poziomy Zbrojowni Sztuki udostępnione na potrzeby ekspozycji najlepszych prac absolwentów polskich uczelni artystycznych.

Chcesz się dowiedzieć, kto został nagrodzony, przeczytaj w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki