reklama

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim

Edward ZimmermannZaktualizowano 
Powszechnie uważa się, że miejscem największego mordu ludności Pomorza Gdańskiego, dokonanego przez hitlerowców w pierwszych miesiącach okupacji, była Piaśnica koło Wejherowa. Na drugim miejscu wymienia się Szpęgawsk w pow. starogardzkim

Nic dziwnego, bo Las Piaśnicki pochłonął 12 do14 tys. ofiar, a Las Szpęgawski ok. 7 tys. Jednakże, jak wynika z ustaleń opublikowanych przez kustosza Muzeum Stutthof, Elżbietę Grot, w Piaśnicy stracono ok. 2 tys. mieszkańców Pomorza Gdańskiego. A największą część zamordowanych, szacowaną na ponad 10 tys. kobiet, mężczyzn i dzieci, stanowiły przywiezione z głębi III Rzeszy rodziny polskie, czeskie i niemieckie, uznane za przeciwników reżimu hitlerowskiego. Ponadto, w ramach planu eutanazji chorych psychicznie, rozstrzelano w Lesie Piaśnickim co najmniej 2 tys. obywateli III Rzeszy.

Prowadzi to do wniosku, że w Piaśnicy zginęło znacznie mniej mieszkańców Pomorza Gdańskiego niż w Szpęgawsku.

W eksterminację mieszkańców Kociewia, od początku września 1939 r., zaangażowany był cały aparat hitlerowskiej władzy administracyjno-policyjnej. Jednostki specjalne SA i SS wraz z miejscowymi nazistami aresztowały polskich patriotów, urzędników, intelektualistów, zwłaszcza nauczycieli i duchownych.

Przywożono ich do starogardzkiego więzienia, gdzie byli bici i torturowani. Potem ciężarówkami wywożono więźniów na egzekucję do Lasu Szpęgawskiego. Ustawionych nad dołem lub leżących w grobie mordowano strzałem w tył głowy. Innych zabijano z broni maszynowej, dobijając kolbami karabinów.

Grupę pierwszych Polaków rozstrzelano w Lesie Szpęgawskim nocą 13 września 1939 r. Tydzień później przystąpiono do zabijania pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie (dzielnica Starogardu). Według historyka, dra Józefa Milewskiego, w Szpęgawsku rozstrzelano 1699 chorych. Wśród nich 82. obywateli innych państw.

Ze sprawozdania hitlerowskiego komisarza w Starogardzie wynika, że na terenie miasta i powiatu starogardzkiego aresztowano ok. 5 tys. osób.

Oprócz kilkudziesięciu Żydów i Niemców byli to Polacy. Wielu z nich bestialsko zamordowano w Lesie Szpęgawskim. A przecież w tym miejscu zabijano także mieszkańców innych pomorskich powiatów: tczewskiego, gniewskiego, a częściowo również kościerskiego. Na podstawie ankiety Sądu Grodzkiego w Starogardzie Gdańskim obliczono, że w Lesie Szpęgawskim hitlerowcy zamordowali ok. 7 tys. osób. Niestety, brak dokumentacji i zatarcie śladów zbrodni poprzez spalenie większości zwłok pod nadzorem SS uniemożliwia dokładne określenie liczby ofiar.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie