Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia piaśnicka. W lesie pod Wejherowem zgładzono pacjentów Szpitala Zakaźnego w Babim Dole?

Marek Adamkowicz
W Piaśnicy Niemcy dokonali kaźni Polaków
W Piaśnicy Niemcy dokonali kaźni Polaków Joanna Kielas/archiwum
Są nowe ustalenie w śledztwie dotyczącym zbrodni piaśnickiej. Wedle dokumentów i relacji świadków, do których dotarła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, w lasach pod Wejherowem prawdopodobnie zgładzeni zostali pacjenci Szpitala Zakaźnego w Babim Dole.

- Wcześniej nie mieliśmy wiedzy, że wśród zamordowanych znajdowali się chorzy z tej właśnie placówki - mówi prokurator Maciej Schulz, naczelnik OKŚZpNP. - Dotarliśmy jednak do zeznań, między innymi niemieckich żandarmów zabezpieczających miejsce egzekucji, wedle których jeden transport osób przeznaczonych do rozstrzelania różnił się od pozostałych. Byli w nim ludzie w piżamach i koszulach nocnych i to nie z więzienia w Wejherowie, jak to było zazwyczaj, lecz z Gdyni.

Poszlaki wskazują, że mogli to być pacjenci Szpitala Zakaźnego, których w pierwszych dniach wojny przeniesiono z Babiego Dołu do Domu Bawełny przy ul. Derdowskiego 7 w Gdyni. Sam szpital został bowiem przeznaczony dla rannych żołnierzy jako filia Szpitala Morskiego na Oksywiu.

- Po zajęciu miasta przez Niemców przynajmniej część chorych została prawdopodobnie wywieziona do Piaśnicy i tam zabita podczas zbiorowych egzekucji w listopadzie 1939 roku - dodaje prokurator Maciej Schulz. - Mam nadzieję, że uda się nam dotrzeć do osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na ten temat.

Równolegle OKŚZpNP prowadzi kwerendę w archiwach polskich i niemieckich. Jak zapewniają śledczy, przyniosła ona nowe ustalenia dotyczące okoliczności zbrodni, choć wiele rzeczy wciąż jeszcze wymaga wyjaśnienia. Dotyczy to przede wszystkim liczby ofiar, ale też ich imiennej listy. Będąca w publicznym obiegu liczba 12-14 tys. zamordowanych budzi wątpliwości.

Osoby dysponujące wiedzą na temat losu pacjentów Szpitala Zakaźnego i ofiar zbrodni piaśnickiej oraz dysponujące informacjami odnośnie wydobytych z grobów po wojnie przedmiotów (zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach) proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, ul. Witomińska 19, 81-311 Gdynia, nr tel. 58 660 67 45.

[email protected]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 9.04.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki