MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się kursokonferencja ON Duty, czyli dwa dni z ratownictwem wodnym w Gdyni i Mechelinkach. 20-21.05.2021

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
materiały organizatora
Czwarta już w historii, ogólnopolska konferencja ON Duty rozpocznie się jutro, 20 maja w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pojutrze kontynuowana będzie w Mechelinkach.

Kursokonferencja ON Duty w Gdyni i Mechelinkach. Kto weźmie w niej udział?

W wydarzeniu tym tradycyjnie udział wezmą liczni przedstawiciele branży ratownictwa morskiego w Polsce. Pierwszego dnia podczas konferencji w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni uczestnicy wysłuchają kilkunastu prelekcji. Wśród potwierdzonych już prelegentów znajdą się instruktorzy WOPR, K38 Rescue, przedstawiciele Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Udział w wydarzeniu wezmą ponadto reprezentanci Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno-Nurkowego, Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz zawodnicy uprawiający sporty wodne. Pojawią się także liczni wystawcy, prezentujący m.in. najnowocześniejszy obecnie sprzęt ratowniczy.

Otwarcie kursokonferencji ON Duty odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni jutro, 20 maja o godz. 9:30. Bloki wykładowe potrwają aż do godz. 18. Przedzielone zostaną prezentacją techniczną sprzętu, pokazami oraz testami.

Obejrzeć będzie można m.in. skutery wodne Sea-Doo Fish Pro Trophy od Taurus Sea Power, dystrybutora BRP, Yanmar i osprzętu żeglarskiego oraz nowości od Kawasaki Polska. W tej edycji zaprezentowany zostanie flagowy model skutera Ultra 310 LX-S.

Kursokonferencję ON Duty drugi już raz wspiera Hydronous, autoryzowany dystrybutor bezzałogowych pojazdów nawodnych, które służą jako wsparcie przemysłu morskiego i śródlądowego oraz ratownictwa wodnego. Prezentowana będzie zdalnie sterowana boja ratunkowa Dolphin1 oraz autonomiczny pojazd nawodny do pomiarów głębokości dna, bezzałogowy SL20.

Podczas tegorocznej edycji ON Duty jako zupełna nowość na rynku polskim pojawi się Mustang Survival, który od pięćdziesięciu lat w Kanadzie buduje sprzęt chroniący życie profesjonalistów na wodzie. Zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania techniczne w kamizelkach ratunkowych oraz skafandrach do pracy w wodzie. Nie zabraknie także firmy Garmin ze sprzętem do nawigacji i obrazowania dna.

Drugi dzień konferencji ON Duty. Co będzie działo się na wodzie i plaży?

Drugiego dnia, pojutrze 21 maja, kursokonferencja ON Duty przeniesie się do Morskiej Bazy Szkoleniowej w Mechelinkach. O godz. 10 rozpoczną się na wodzie widowiskowe pokazy oraz testy sprzętu wraz z instruktażem. Odbędą się też manewry poszukiwawcze. Ta część kursokonferencji zakończona zostanie o godz. 13:45.

- Motywuje mnie potrzeba dzielenia się wiedzą i wymiana doświadczeń, promocji dobrych pomysłów i wysokiej jakości - mówi Jakub Friedenberger, pomysłodawca i współorganizator przedsięwzięcia.

Jak dodaje ten doświadczony strażak i ratownik WOPR, zajmujący się na co dzień ratowaniem życia ludzi, głównym przesłaniem konferencji jest zmniejszenie liczby utonięć. Aby jednak było to możliwe, trzeba upowszechniać najnowszą wiedzę, dotyczącą ratownictwa wodnego. Temu właśnie służy ON Duty.

- Podczas pierwszego dnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i wykładów poruszona zostanie tematyka ratownictwa wodnego, edukacji i profilaktyki, ratownictwa wysokościowego, ewakuacji, kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi Jakub Friedenberger. - Przyjadą ciekawi ludzie z pomysłami, praktycy. Nie tylko będzie można wysłuchać ich wykładów, ale także porozmawiać z nimi, czerpać z ich doświadczenia Dzień drugi to warsztaty na plaży przy Morskiej Bazie Szkoleniowej w Mechelinkach, czyli praca na mokro i świetna platforma do wymiany doświadczeń, nauki wykorzystywanych technik, poznania prezentowanego sprzętu do ratownictwa wodnego.

W skład komitetu honorowego tegorocznej konferencji weszli kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, generał Piotr Socha, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni, Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Głównym organizatorem ON Duty jest Lifeguard Gdynia. Współorganizatorzy to: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki oraz Agencja Promocji Sportu Urszula Wieczorek.

Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objął "Dziennik Bałtycki". Na stronie internetowej lifeguardgdynia.pl zapoznać można się z dalszymi szczegółami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki