Zbigniew Ziobro zapowiada interwencję w głośnej sprawie śmierci dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Minister będzie interweniował m.in. w sprawie rodziny zastępczej z Pucka
Minister będzie interweniował m.in. w sprawie rodziny zastępczej z Pucka Karolina Misztal/ Archiwum
- Chcę dać wszystkim jasny sygnał, że nie ma mojej zgody, jako Prokuratora Generalnego, na bierność i bezduszność po stronie prokuratury - zapowiada prokurator generalny Zbigniew Ziobro. I ogłasza interwencję - m.in. w budzącej oburzenie sprawy rodziny zastępczej z Pucka.

Jak podają przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztw w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez prokuratorów m.in. prokuratury Rejonowej w Pucku.

Sprawą zajmie się Wydział Spraw Wewnętrznych w Prokuraturze Krajowej, powołany w ramach reformy prokuratury. To jednak nie wszystko. Zbigniew Ziobro zaskarżył kasacją do Sądu Najwyższego orzeczenie Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów, uniewinniające byłego Zastępcę Prokuratora Rejonowego w Pucku.

Czytaj też: Proces rodziny zastępczej z Pucka. Szokujące ZEZNANIA Anny i Wiesława Cz.

- Nie będę tolerował sytuacji, w których prokuratorzy zaniedbują swoje obowiązki, skutkiem czego przyczyniają się do dramatycznego rozwoju wydarzeń, w tym śmierci niewinnych osób - powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Jak czytamy na oficjalnym portalu Prokuratury Krajowej, na konferencji prasowej w PK, Zbigniew Ziobro poinformował o wszczęciu śledztw w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez prokuratorów, którzy zaniedbując swe obowiązki, nie zapobiegli tragicznym zdarzeniom.

Jeden z przypadków - jak podają urzędnicy PK - dotyczy śmierci w lipcu 2012 r. 3-letniego Kacpra oraz, dwa miesiące później, 5-letniej Klaudii. To rodzeństwo, które zostało pobite na śmierć przez rodziców zastępczych, co wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach.

Jak tłumaczą przedstawiciele "krajówki", po śmierci chłopca pojawiły się wyraźne przesłanki świadczące o możliwości dokonania przestępstwa. - Do Prokuratury Rejonowej w Pucku trafił protokół oględzin ciała zmarłego chłopca, stwierdzający, że mógł on dostać silny cios pięścią albo nogą. Wersji o nieszczęśliwym wypadku przeczyły też zebrane zeznania świadków, którzy mówili o biciu Kacpra i Klaudii przez rodziców zastępczych - relacjonuje dział prasowy PK.

Zobacz też: Proces rodziny zastępczej z Pucka. Będzie rewizja wyroków? Ogłoszenie decyzji w środę [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele PK zwracają uwagę, że relacje te były zgodne z wcześniejszymi ustaleniami policji, "poczynionymi jeszcze przed śmiercią Kacpra, wskazującymi na stosowanie przemocy w rodzinie zastępczej". - Policja wystąpiła o odebranie dzieci tej rodzinie, ale prokuratorzy zlekceważyli wniosek i nie podjęli działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. A po śmierci chłopca nie nadali śledztwu prawidłowego kierunku - zauważają.

Co więcej, przypominają urzędnicy, w wyniku zaniedbań nie zdołano zapobiec kolejnej tragedii – dwa miesiące po chłopcu zginęła jego siostra. - Dopiero wtedy prokuratura podjęła odpowiednie czynności - podkreślają.

- Analiza akt tej sprawy budzi bardzo duże emocje u każdego człowieka posiadającego elementarną wrażliwość, a z drugiej strony musi budzić sprzeciw wobec bezduszności działań prokuratorów, którzy dysponując konkretnymi informacjami wskazującymi na możliwość przestępczych działań wymierzonych w dzieci, lekceważyli je – mówił Zbigniew Ziobro.

Poinformował - czytamy na witrynie PK - że toczyło się postępowanie dyscyplinarne wszczęte przeciwko prokuratorowi, który od 6 lipca do 18 września 2012 r. pełnił funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Pucku. - Postępowanie to zakończyło się 27 kwietniu 2016 r. Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wydał orzeczenie uniewinniające prokuratora - wskazują urzędnicy.

Zbigniew Ziobro - przytacza zespół prasowy PK - określił to rozstrzygnięcie, podjęte wobec prokuratora ewidentnie winnego zaniedbań, jako rażąco niesłuszne, podyktowane źle pojętą solidarnością korporacyjną.

szymon.zieba@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa

Minister Ziobro rzeczywiście działa. Autorami nienawistnych, szkalujących Go komentarzy sa prawnicy, którzy boja sie o swoje stołki.

S
SOBIE ROBIĄ PISOWCY

ZNOWU PROPAGANDOWY SHOW ŻEBY SIĘ W MEDIACH DOBRZE POKAZAĆ

A
Anna

NIechlujstwo i niedbałość prokuratorów przyczyniło się do śmierci drugiego dziecka.Wywalić z pracy i zakaz wykonywania zawodu . Płakać się chce ile te dzieciaczki musiały wycierpieć i nikt im nie pomógł. Surowo ukarać pracowników( więzienie) mopsu , którzy tak ochoczo bez sprawdzenia przekazali dzieci mordercom. A dla oprawców dzieci jedyna to kara śmierci.

Dodaj ogłoszenie