Zbędny element: rodzic w szkole

  Zbędny element: rodzic w szkole

  Małgorzata Gradkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W gdańskiej podstawówce przewodniczącej samorządu odebrano prawo do działania w Radzie Rodziców, bo okazała się... zbyt aktywna. Czy możliwa jest szkolna demokracja, komu na niej zależy, a komu jest nie, i kto powinien o nią zadbać ?
  Akcja dzieje się w Szkole Podstawowej nr 17 w Gdańsku od dwóch lat z przerwami, chociaż chwilami przenosi się do urzędów.

  - To w Gdańsku pierwszy przypadek, żeby rodzic skarżył się na to, że nie dostał się do szkolnej Rady Rodziców - mówi Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji gdańskiego Urzędu Miejskiego.

  - Nie chodzi o to, że się do rady nie dostałam, tylko że zabroniono mi kandydować - prostuje Joanna Czauderna- Szreter, bohaterka "pierwszego przypadku". - Pozbawiono mnie tego prawa bez żadnych racjonalnych przyczyn i na to się nie zgadzam. Demokracja to jest wszystko wokół nas, nie tylko walka o najważniejsze.

  Wolny wybór


  Dwa lata temu na zebraniu klasowym na początku roku szkolnego wybierano przedstawicieli do Rady Rodziców. Większość, jak zwykle, nie miała ochoty ani czasu, by się angażować.

  - A ja nie miałam nic przeciwko temu, żeby podziałać na rzecz szkoły i zrobić coś nie tylko dla swoich dzieci - opowiada Joanna Czauderna-Szreter. - Pomyślałam: "Niech wiedzą, że mamie zależy na tym, co się wokół nich dzieje, że każde działanie coś zmienia i coś daje. Ot, taka mała lekcja wychowania społecznego…".

  We wrześniu 2006 roku Joanna Czauderna-Szreter została przedstawicielką klasy w Radzie Rodziców, a na pierwszym zebraniu nawet jej przewodniczącą.

  - Zebrało się siedem osób, którym się sporo chciało, kilka z doświadczeniem z poprzednich lat - mówi. - Uzgodniliśmy, czym chcemy się zajmować w tym roku, co załatwić. Podeszliśmy do sprawy bardzo poważnie, poczytaliśmy, co powinna robić Rada Rodziców, jakie ma uprawnienia.

  A literatura przedmiotu jest naprawdę imponująca - gdy wrzuci się hasło "Rada Rodziców", tylko w jednej internetowej przeglądarce wyskakuje 846 tysięcy wyników. Są wśród nich m.in. tytuły książek, omówienia różnych dokumentów, ale przede wszystkim strony internetowe szkół, w których takie rady działają, z opisem wielu ciekawych przedsięwzięć i pomysłów. Od ubiegłego roku istnienie rad rodziców w szkołach jest obowiązkowe, wymagane ustawą o systemie oświaty.

  - Kłopot w tym, że ustawa sobie, a szkoły, z reguły niechętne do dzielenia się przywilejem decydowania, sobie - narzeka Maria Szpilowska, przedstawicielka Fundacji Rodzice Szkole.
  - Większość myśli, że problemem jest to, że rodzicom się po prostu nie chce, a nikomu nie przychodzi do głowy, że to szkole może się nie chcieć.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rodzic w szkole

  j.gogolinski@wp.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 61

  Artykuł red.Gradkowskiej dot. niechcianej matki w Radzie Rodziców. Temat ten jak najbardziej na czasie
  ponieważ w szkołach odbywają się wybory do RR. Jestem przew. RR w gimnazjum na kolejny rok,...rozwiń całość

  Artykuł red.Gradkowskiej dot. niechcianej matki w Radzie Rodziców. Temat ten jak najbardziej na czasie
  ponieważ w szkołach odbywają się wybory do RR. Jestem przew. RR w gimnazjum na kolejny rok,
  uczestniczyłem w 2 szkoleniach organizowanych przez Fundacje ,,Rodzice szkole" pani Marii
  Szpilowskiej i potwierdzam że wielu dyr. szkół w polsce zachowuje się podobnie! jak w Gdańsku.
  W tych szkoleniach uczestniczyli rodzice i nauczyciele z wielu szkół w Polsce i wybrzeża.
  Temat na czasie- bo jest potrzeba uświadamiania rodziców że mają spore prawa w szkole w oparciu
  o ustawę z 11.04.2007r. o systemie oświaty i zmianie niektórych ustaw. W tym miejscu apel do mediów, prasy aby o tych prawach jak najwiecej mówić i pisać. Zachecać społeczeństwo do
  uczestniczenia w życiu szkoły gdzie ich dzieci spędzją coraz więcej czasu bez naszej kontroli.
  Proponowałbym aby do tego zadania włączyć panią Szpilowską, która napewno nie odmówi współpracy. Przez dwa 3 dniowe szkolenia wypromowano wielu liderów którzy mogą przy współpracy
  z kuratorium oświaty w wielu szkołach kompetentnie szkolić i uswiadamiać o prawach rodziców
  funkcjonujących w swoich szkołach. Moim zdaniem warto ten temat rozszerzyć, aby można
  powiedzieć że w/w ustawa dała faktyczne prawa rodzicom w szkole i to oni też kształtują osobowość
  swoich pociech w szkole poprzez wpływ na metody nauczania iwybór podręczników, czy innych pomocy. Pozdrawiam i dziękuję za ten artykuł

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo