Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadali dno Morza Bałtyckiego

Kazimierz Netka
Po raz pierwszy tak dokładnie zbadane zostało dno Bałtyku
Po raz pierwszy tak dokładnie zbadane zostało dno Bałtyku Robert Kwiatek
Zatoka Pucka, Ławica Słupska, wybrzeże i dno morskie w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego - to najcenniejsze polskie obszary morskie.

Powinny one zostać otoczone specjalną ochroną. Wskazane jest ustanowienie tam nawet rezerwatów. Po to by ocalić te obszary przed zniszczeniem.

Tak sugerują autorzy unikatowego, bo pierwszego w Polsce "Atlasu siedlisk dna polskich obszarów morskich", który we wtorek przedstawiono publicznie w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

- To już ostatni moment na ochronę najbardziej wartościowych obszarów morskich - przekonuje prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, koordynator projektu. - Na lądzie zaczyna brakować miejsca i snute są plany budowy różnych obiektów na morzu.

Zatoka Pucka, zdaniem prof. Jana Marcina Węsławskiego, jest najbardziej zdegradowanym obszarem polskiego morza.

- W porównaniu do stanu, w jakim była w latach 50. ubiegłego stulecia, ta współczesna jest jej cieniem! - podkreśla profesor. - Mimo to nadal, pod względem bogactwa biologicznego, jest najcenniejszym kawałkiem polskiego Bałtyku. Dlatego trzeba się do niej odnosić z dużą pieczołowitością.

Niebawem Zatoka Puck stanie się miejscem wypompowywania solanki - płynu pochodzącego z wypłukiwania w pokładach soli przestrzeni do magazynowania gazu. Zwiększenie koncentracji soli w tym słonawym akwenie może doprowadzić, według ekologów, do unicestwienia życia.

- Mapę zasolenia sporządzaliśmy na podstawie pomiarów wykonywanych przez różne statki - dodaje prof. Jacek Urbański z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. - Wersja elektroniczna map została wykonana taką techniką, że możliwe jest ich znaczne powiększanie z zachowaniem ostrości. Dzięki temu mapy te nadają się do wykorzystywania w różnych badaniach.

Z najnowszego atlasu mogą czerpać wiedzę np. planiści przy projektowaniu sposobów gospodarczego wykorzystania dna morskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki