Zazielenienie. O ile mogą być obcięte dopłaty, jeśli rolnik nie spełni wymogów?

Opr. LTZaktualizowano 
Łukasz z Dolnego Śląska pyta: - Jeśli nie spełnię wymogów dotyczących zazielenienia, to o ile mogę mieć obcięte dopłaty?

Na pytanie odpowiada KPOR Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
 
Aby otrzymać płatność za zazielenienie konieczne jest przestrzeganie trzech obowiązkowych praktyk zazielenienia: dywersyfikacji, utrzymywania elementów proekologicznych oraz praktyk w zakresie trwałych użytków zielonych. Obszar zatwierdzony do płatności za zazielenienie może być pomniejszony ze względu na nierealizowanie wszystkich bądź poszczególnych praktyk zazieleniania.

W przypadku, gdy rolnik nie realizuje praktyk zazielenienia, stosowane są kary administracyjne polegające na zmniejszeniu kwoty otrzymanych w danym roku płatności. Przez  dwa  pierwsze  lata  wdrażania  zazielenienia (rok 2015  i  2016)  kary te nie wykraczały poza kwotę płatności za zazielenienie i w zależności od stopnia  stwierdzonej niezgodności mogły obejmować część lub całość płatności za zazielenienie. Natomiast od roku 2017 w przypadku stwierdzenia  niezgodności  w  zakresie  za zielenienia, sankcje  mogą  wykraczać również  poza  kwotę zazielenienia (w 2017 r. o maksymalnie 20%, a od 2018 r. o maksymalnie 25%), co oznacza, że w razie stwierdzenia niezgodności, kara za nieprzestrzeganie praktyk zazielenienia może spowodować także częściowe zmniejszenie innych płatności.

Sprawdź też: Rolniku, już możesz zarejestrować zwierzęta w ARiMR przez internet. Ruszył portal IRZplus

Zmniejszenia obszaru zatwierdzonego do płatności za zazielenienie z tytułu niespełnienia wymagań w zakresie dywersyfikacji upraw (art. 24 rozporządzenia (UE) nr 640/2014)

Jeżeli w gospodarstwie, w którym powierzchni gruntów ornych:

 • mieści się w przedziale 10-30 ha i uprawa główna zajmuje więcej niż 75% gruntów ornych obszar wykorzystywany do obliczania płatności z tytułu zazieleniania zmniejsza się o dwukrotność powierzchni przekraczającej 75%, wyliczanego wg poniższego wzoru:
  Zmniejszenie powierzchni = (powierzchnia uprawy głównej - 75% powierzchni gruntów ornych)*2
 • przekracza 30 ha i uprawa główna zajmuje więcej niż 75% gruntów ornych obszar wykorzystywany do obliczania płatności z tytułu zazieleniania zmniejsza się o powierzchnię zajmowaną przez uprawę główną i przekraczającą 75%, wyliczanego wg poniższego wzoru:
  Zmniejszenie powierzchni = powierzchnia uprawy głównej - 75% powierzchni gruntów ornych
 • przekracza 30 ha i dwie uprawy główne zajmują więcej niż 95% gruntów ornych obszar wykorzystywany do obliczania płatności z tytułu zazieleniania zmniejsza się o 5-cio krotność powierzchni dwóch upraw głównych  i przekraczającą 95%, wyliczanego wg poniższego wzoru:
  Zmniejszenie powierzchni = (powierzchnia uprawy głównej - 95% powierzchni gruntów ornych)*5
  Zmniejszenia obszaru zatwierdzonego do płatności za zazielenienie z tytułu niespełnienia wymagań w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych (art. 26 rozporządzenia (UE) nr 640/2014).

Jeżeli w gospodarstwie o powierzchni gruntów ornych przekraczającej 15 ha (po uwzględnieniu zwolnień) obszary proekologiczne zajmują mniej niż 5% całkowitej powierzchni gruntów ornych wówczas powierzchnia zatwierdzona do płatności za zazielenienie jest zmniejszana o 10-cio krotność brakującej powierzchni, wyliczanego wg poniższego wzoru:

Zmniejszenie powierzchni (EFA) = (5% powierzchnia gruntów ornych-obszar proekologiczny gospodarstwa)
Zmniejszenia obszaru zatwierdzonego do płatności za zazielenienie z tytułu przekształcenia trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym (TUZ cenny) (art. 25 rozporządzenia (UE) nr 640/2014)

W przypadku przekształcenia lub zaorania trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym od powierzchni zatwierdzonej do płatności za zazielenienie odejmuje się powierzchnie przekształconych/zaoranych TUZ cennych.
 

Sprawdź też: Zmiany w obrocie ziemią rolną. We wrześniu 2018 propozycje złagodzenia przepisów

Jednocześnie zgodnie z art. 28 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 640/2014 jeżeli obszar wykorzystywany do obliczania płatności z tytułu zazieleniania zgodnie z art. 23 (obszar zadeklarowany do jednolitej płatności obszarowej) różni się od obszaru wykorzystywanego do obliczania płatności z tytułu zazieleniania po zastosowaniu przepisów art. 24-27 (powierzchnia zazielenienia wyznaczona po zastosowaniu zmniejszeń z tytułu dywersyfikacji, EFA i TUZ_C), płatność z tytułu zazieleniania oblicza się na podstawie obszaru stwierdzonego pomniejszonego o dwukrotność ustalonej różnicy, jeżeli różnica ta wynosi więcej niż 3% lub dwa hektary.

Jeżeli różnica między obszarem deklarowanym a obszarem stwierdzonym wynosi więcej niż 20%, pomoc nie jest przyznawana.
Jeżeli różnica między obszarem deklarowanym a obszarem stwierdzonym wynosi więcej niż 50 %, pomoc nie jest przyznawana. Ponadto beneficjent podlega dodatkowej karze równej kwocie pomocy odpowiadającej różnicy między obszarem zadeklarowanym a obszarem stwierdzonym.

Zgodnie z art. 28 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 640/2014 kara administracyjna obliczona zgodnie z ust. 1 i 2 zostaje podzielona przez 5 i ograniczona do 20% kwoty płatności z tytułu zazieleniania, do której rolnik byłby uprawniony zgodnie z art. 23, w roku składania wniosków 2018.

___________________________

Wideo

Materiał oryginalny: Zazielenienie. O ile mogą być obcięte dopłaty, jeśli rolnik nie spełni wymogów? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie