Tego jeszcze nie było! Mamy rekordowo drogą pietruszkę. W sklepach, ale i na starogardzkim bazarze zapłacimy za nią około 9 za kilogram. W niektórych punktach ceny dochodzą do 13-14 zł.

- Rozumiem, gdyby chodziło o jakieś owoce lub warzywa egzotyczne, ale pietruszka? W jednym z osiedlowych marketów ceny wynosiły 9 zł, a już w hipermarkecie pietruszka była po 14 zł. To jest gruba przesada. Przecież jeszcze w ub. roku pietruszka kosztowała kilka złotych - mówi mieszkaniec Starogardu Gd.

Niektórzy rolnicy uważają, że obecnie opłacałoby się zainwestować w pietruszkę.

- Gdyby pole pietruszki nawodnić, a potem zebraną z pola przechowywać w chłodni, to rzeczywiście pod koniec roku i w przyszłym, taki rolnik miałby gwarantowany spory zysk. Ale pamiętajmy też, że ceny pietruszki są dość nieregularne, bo nie ma na nią stałych odbiorców. Jak teraz rolnicy zobaczyli takie ceny, to wszyscy pójdą w pietruszkę i w przyszłym roku będzie nadprodukcja, w kolejnych latach ceny mogą więc spaść - opowiadał nam rolnik z gminy Skarszewy.

Dlaczego w tym roku aż tyle trzeba płacić za kilogram pietruszki?
Rolnicy twierdzą, że za ten wzrost odpowiada m.in. pogoda. W ubiegłym roku pietruszki było znacznie mniej na polach, w związku z czym w magazynach właściwie już jej nie ma. Tegorocznej też nie ma - nie urosła z powodu upałów i braku wody. Klienci zastanawiają się jednak, dlaczego akurat ceny pietruszki tak zareagowały na suszę. Inne warzywa, które też dotknęła susza, aż tak nie podrożały.

Czytaj: Susza na Pomorzu 2018. Pomorskie jednym z najbardziej dotkniętych suszą województw w Polsce. Rolnicy załamani

- Odbija się sytuacja ubiegłoroczna. W ub. roku pietruszkę zbierano w niekorzystnych warunkach, przy znacznej wilgotności, wiele korzeni nie przetrwało w chłodniach. Dlatego też ich cena jest o 80 proc. wyższa, niż wiosną zeszłego roku. Ale rosną nie tylko ceny pietruszki, również marchwi i selera. Taka sytuacja dotyczy wszystkich warzyw korzeniowych - dodaje rolnik.

Według rolników, jest jeszcze jeden czynnik, który kształtuje cenę pietruszki. To pośrednicy. To oni płacą rolnikom niewysokie ceny, a w obrocie sprzedają warzywa o 30-50 proc. drożej, tyle zarabiają wyłącznie za pośrednictwo w transakcji. Niektórzy uważają też, że pietruszka staje się modnym warzywem i po prostu rośnie na nią popyt m.in. wśród restauratorów.

Zobacz też: Nawet 800 mln zł. na walkę ze skutkami suszy. Premier zapowiada pomoc dla rolników

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: