Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiadomili prokuraturę o „zabijaniu dzieci” w UCK. Śledztwa najpewniej nie będzie

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
„Lekarze wciąż zabijali nienarodzonych z powodu przesłanki eugenicznej” - pisze na temat sytuacji m.in. w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, „Fundacja Pro – prawo do życia”, która do prokuratury skierowała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o rzekome 21 zabiegów aborcyjnych „z powodu przesłanki eugenicznej”, do jakich w placówce miało dochodzić po ogłoszeniu, a przed publikacją kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Śledczy przyznają, że analizują zgłoszenie, jednak komunikat Prokuratury Krajowej na temat podobnej sprawy z Białegostoku wskazuje, że wszczęcie śledztwa jest mało prawdopodobne.

- Prokuratura odpowiedziała na nasze zawiadomienia. Zarówno w Białymstoku, jak i w Gdańsku podejmowane są czynności sprawdzające przypadki aborcji po 22 października. Mamy nadzieję, że personel łamiący prawo i mający na rękach krew tych dzieci poniesie odpowiedzialność – pisze Cecylia Szymanowska w serwisie Fundacji Pro-Prawo do życia.

Organizacja twierdzi, że w gdańskim UCK po terminie ogłoszenia, a przed publikacją – 27.01.2021 podważanego przez wielu, wyroku Trybunału Konstytucyjnego, „lekarze wciąż zabijali nienarodzonych z powodu przesłanki eugenicznej” i z ich rąk życie straciło 21 dzieci.

Jak się dowiadujemy, zawiadomienie fundacji rzeczywiście pod koniec stycznia trafiło do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, skąd na początku lutego przekazano je do właściwej dla UCK, Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.

- Jest ono analizowane. Jednak żadne czynności nie były podejmowane – zastrzega prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa „Okręgówki”.

Równocześnie krytyczne stanowisko Prokuratury Krajowej w sprawie działań podjętych w podobnej sprawie przez śledczych z Białegostoku raczej rozwiewa wątpliwości i wszczęcia nie będzie. Odnosząc się do sytuacji podlaskich śledczych, ich przełożeni napisali, że wszczęte czynności sprawdzające „były błędne i nieuzasadnione”.

„Zawiadomienie o przestępstwie odnosiło się do zdarzeń, mających miejsce przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży w „Dzienniku Ustaw”. Działania podjęte przez prokuraturę były niezasadne, gdyż wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje od jego publikacji, a nie od jego wydania”

- czytamy w oficjalnym komunikacie PK.

W sprawie skontaktowaliśmy się z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, które jednak nie zdecydowało się na komentarz.

Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku 2020 r., za niezgodne z prawem przerywanie ciąży w sytuacji, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)". Jedynymi legalnymi powodami do dokonania aborcji od publikacji wyroku 27.01.2021 r. dopuszczanymi przez polskie prawo pozostają więc sytuacje:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu)
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).

Drugi przypadek w szczególności dotyczy przestępstwa gwałtu, a właśnie wykluczoną przez TK przesłankę do dokonania zabiegu „Fundacja Pro – prawo do życia”, nazywa "przesłanką eugeniczną".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki