Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczepieni Polacy nie mogą już podróżować spokojnie. Wszystkich czekają dodatkowe obostrzenia

AD
Planując wyjazd za granicę, każdorazowo należy sprawdzić obostrzenia w poszczególnych krajach. Warto zrobić to na krótko przed podróżą, bo przepisy zmieniają się dynamicznie.
Planując wyjazd za granicę, każdorazowo należy sprawdzić obostrzenia w poszczególnych krajach. Warto zrobić to na krótko przed podróżą, bo przepisy zmieniają się dynamicznie. Andrzej Banas
Kolejne państwa decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji dla podróżujących. W wielu państwach nawet zaszczepieni Polacy będą zobowiązani do przetestowania się na obecność koronawirusa w organizmie. Chodzi między innymi o Włochy, USA i Grecję.

Planując wyjazd za granicę, każdorazowo należy sprawdzić obostrzenia w poszczególnych krajach. Warto zrobić to na krótko przed podróżą, bo przepisy zmieniają się dynamicznie.

Obostrzenia za granicą

Podróżując z Polski do Francji należy wypełnić dPLF i posiadać certyfikat covidowy. To jeden z krajów, który nałożył na Polaków najmniej obostrzeń.

W USA zaszczepieni przyjezdni, którzy przekroczyli 2 rok życia muszą także przedstawić test PCR lub antygenowy wykonany maksymalnie 24 godziny przez wylotem lub zaświadczenie o przebyciu choroby w ciągu ostatnich 90 dni.

W Grecji zaś, od 19 grudnia do 10 stycznia, wszyscy powyżej piątego roku życia mają obowiązek przedstawić negatywny test antygenowy wykonany maksymalnie 24 godziny wcześniej lub PCR. Tutaj test ważny jest przez 72 godziny. Dodatkowo, wszyscy podróżujący do Grecji są zobowiązani do wypełnienia formularza PLF.

Wybierając się na Cypr z krajów ze strefy czerwonej, wg klasyfikacji ECDC (w tym z Polski) muszą wykonać test PCR maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem, po czym na własny koszt wykonać kolejny test już na Cyprze i pozostać w izolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu.

Przy wjeździe do Czech niezaszczepieni Polacy muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej. Do tego należy wykonać kolejny test PCR między piątym a siódmym dniem po przyjeździe, a do otrzymania wyniku zobowiązani są nosić maseczkę FFP2 wszędzie poza miejscem zamieszkania.

W Portugalii należy spodziewać się najostrzejszych obostrzeń, bo do 30 marca 2022 roku obowiązuje tam stan klęski żywiołowej. Przyjezdni muszą przedstawić negatywny test lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Paszporty covidowe nie są honorowane w drodze lotniczej. Przekraczając granicę drogą lądową można okazać dowód szczepienia, ale dotyczy to tylko osób przybywających z krajów Unii Europejskiej o niskim poziomie infekcji według klasyfikacji ECDC. Polska nie zalicza się do tej grupy, więc Polacy muszą także przedstawić test PCR wykonany maksymalnie na 72 godziny wcześniej lub test antygenowy wykonany 48 godzin wcześniej lub europejski certyfikat covidowy poświadczający wyzdrowienie.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

We Włoszech także należy przedstawić paszport covidowy poświadczający o zaszczepieniu maksymalnie 9 miesięcy wcześniej, a także negatywny wynik testu PCR wykonany w ciągu 48 godzin przed przybyciem lub test antygenowy z ostanich 24 godzin. Niezaszczepieni muszą także poddać się 5-dniowej kwarantannie. Przed wjazdem do Włoch należy wypełnić online formularz lokalizacji podróżnego (Digital Passenger Locator Form, dPLF). Przepisy obowiązują przynajmniej do końca stycznia.

W Szwajcarii wszyscy mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd przez internet na 48 godzin przed przyjazdem, osoby powyżej szesnastego roku życia muszą także przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej. Dotyczy to też osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Test trzeba powtórzyć między czwartym a siódmym dniem od przyjazdu.

W Norwegii także konieczne jest zarejestrowanie swojego przyjazdu na stronie entrynorway.no i wykonać test na granicy albo do 24 godzin po przyjeździe.

W Niemczech Polska również uznawana jest za kraj wysokiego ryzyka, więc niezaszczepieni lub osoby, które nie są ozdrowieńcami muszą przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe. Osoby poniżej 12 roku życia zobowiązani są do odbycia kwarantanny trwającej 5 dni.

W Szwecji zaleca się testy po przyjeździe, ale nie są w żaden sposób rejestrowane.

Na Malcie przyjezdni muszą przedstawić paszport covidowy zaświadczający o odbyciu pełnego cyklu szczepień. Jeśli takowego nie posiadają, muszą odbyć kwarantannę trwającą 14 dni. Każdy dzień jest płatny, a jego koszt to ok. 100 euro za noc. Paszport wymagany jest od osób powyżej 12 roku życia. Z obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z zaszczepionymi opiekunami i osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą być zaszczepione, ale pod warunkiem, że przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej.

W Bułgarii przyjeżdżający z krajów znajdujących się w żółtej i zielonej strefie mogą wjechać przedstawiając wyłącznie zaświadczenie o szczepieniu, wyzdrowieniu w ciągu 6 miesięcy, testu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 78 godzin. Jeśli nie posiada się żadnego z powyższych dokumentów, należy przejść 10-dniową kwarantannę, z której zwalnia wyłącznie test wykonany 78 godzin po przybyciu do kraju.

Austria przyjęła zdecydowanie inną strategię. Od 20 grudnia wjazd do kraju będzie możliwy wyłącznie za okazaniem paszportu covidowego zaświadczającym o odbyciu pełnego cyklu szczepień lub przebyciu choroby.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaszczepieni Polacy nie mogą już podróżować spokojnie. Wszystkich czekają dodatkowe obostrzenia - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki