Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaśnięcie za kierownicą nawet na sekundę może doprowadzić do wielkiej tragedii

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
KMP Gdańsk
Od początku wakacji do 12 sierpnia 2022 roku policja odnotowała w Polsce 258 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W pierwszym kwartale 2022 roku takich zdarzeń było ponad 4 tysiące (zginęło 418 osób). Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest zmęczenie kierowcy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo zaniedbywanie snu może wpłynąć na to, czy nie prowadzimy samochodu ostatni raz.

Zmęczenie to stan wewnętrzny, polegający na obniżeniu zdolności do pracy czy innej aktywności, będący skutkiem wcześniej podejmowanego wysiłku. Efektem zmęczenia jest pogorszenie się sprawności funkcji motorycznych i poznawczych.

Psycholog transportu (Zakład Psychologii Transportu i Fizjologii Instytutu Transportu Samochodowego), dr Ewa Tokarczyk w swojej publikacji na temat zmęczenia kierowców powołała się na ekipę magazynu "Argus", która chciała zweryfikować, czy zalecenia dotyczące zachowania się podczas jazdy są wystarczające. Podczas badania kierowca prowadził samochód z Nicei do Paryża, czyli musiał pokonać 930 km. W tym czasie był podłączony do 15 elektrod, które mierzyły najmniejsze czynności i gesty oraz różne stany kierowcy. Okazało się, że odkryto u kierowcy 8 etapów zaśnięcia. Trwały one od 30 sekund do 2,5 minuty. Oznacza to, że kierowca zasnął na 11 minut - przez ten czas przejechał 24 kilometry z prędkością 130 km/h. Co więcej, nawet nie zdawał sobie z tego sprawy.

Dr Ewa Tokarczyk podaje, że jednosekundowe zaśnięcie przy prędkości 50 km/h skutkuje tym, że na odcinku drogi o długości około 14 metrów samochód jedzie "sam" bez kontroli kierowcy. Takie zachowania mogą doprowadzać do niedostosowania prędkości przez kierującego bądź nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Dodatkowo szacuje się, że osoby cierpiące na zaburzenia oddychania w czasie snu powodują 3-4 razy więcej wypadków komunikacyjnych niż osoby zdrowe. W 2011 roku odnotowano 586 wypadków, których przyczynami było zmęczenie i zaśnięcie. Zginęło w nich 117 osób, a 877 zostało rannych.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie przepisy niszczą zawodowych kierowców? Rozmowa z ekspertem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" ekspert Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i podinspektor policji w stanie spoczynku KWP w Gdańsku, Rafał Ziółkowski zauważył, że zmęczonemu kierowcy policja nie może nic zrobić. Jeśli kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, funkcjonariusze takiej osobie uniemożliwiają dalszą jazdę. Natomiast, kiedy kierowca jest zmęczony, policja może tylko współczuć, zasugerować odpoczynek i jechać dalej.

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2022 r. Zdjęcia zmasakrowany...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki